Чи потрібен нам закон про «злодіїв в законі»?
Давайте поговоримо більш детально.
02.12.2019 Президент України Володимир Зеленський вніс законопроект №2513 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України , щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою”. В контексті пояснювальної записки в якості зразка для Української законодавчої ініціативи приводиться досвід Грузії, де в 2005 році були прийняті поправки до кримінального кодексу, які передбачають кримінальне покарання за перебування в статусі “злодій в законі”. Перш за все потрібно згадати про те, що в Грузії на 3 мільйони населення було більше ніж 400 «злодіїв в законі», щодо України, то тут на 40 мільйонів населення до 10 «злодіїв в законі». Також варто згадати про численні катування та порушення прав людини після прийняття закону в Грузії, що призвело до масових протестів.
Якщо ж говорити про забезпечення політичної та економічної стабільності в Україні, то тут більш ймовірно починати з правоохоронних органів і закінчувати посадовими особами на вищих посадах. Майже кожного дня в засобах масової інформації висвітлюють злочинні дії силових структур та чиновників, натомість ми не бачимо жодної публікації або затримання, які б підтверджували злочинну діяльність «злодіїв в законі». Для всіх вже давно не таємниця те, що наркоторгівлею, викраденням автомобілів, бурштиновим бізнесом, контрабандою, торгівлею зброєю, ігровим бізнесом тощо, займаються правоохоронні органи, яких кришують чиновники на високих посадах. Давайте згадаємо більш кричущі випадки: у 2016 році МВС, Генпрокуратура та СБУ затримали заступника прокурора Рівненської області – Андрія Боровіка, але в 2017-му його випустили на волю. Тоді за один день було проведено більше сотні обшуків і затримано 32 особи. Серед них колишні керівники місцевої поліції та тодішній підполковник Рівненського СБУ Вадим Федорук. Давайте згадаємо перестрілку у Княжичах де загинуло 5 співробітників і хто в цьому винен?! Ще є справа «діамантових прокурорів» — кримінальне провадження за обвинуваченням в хабарництві «діамантових прокурорів» — екс-заступника начальника Головного слідчого управління Генеральної Прокуратури України Володимира Шапакіна та екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. Провадження розпочате 6 липня 2015 року після обшуку у прокурорів, підозрюваних в корупції, і триває донині. Справа викликає значний резонанс в суспільстві та політичних колах України. Нещодавно були затримані автозлодіїї, якими виявилися колишні працівники підрозділу БНОН та спецпідрозділу ДАІ «Кобра» Також в Києві викрили мережу борделів, які були замасковані під масажні салони. Організатором інтимного бізнесу був колишній співробітник МВС України. Та багато всього іншого
Не можна прийти до людини додому і запитати «ви злодій в законі ?» і посадити його в тюрьму, якщо він нічого не скоював.
Чому люди йдуть свої проблеми вирішувати до «злодіїв в законі», а не в правоохоронні органи? Чи не тому, що довіри у людей до правоохоронних органів немає?! А чому немає довіри, чи не тому, що тіж правоохоронці і є злочинцями, які організовують і покривають наркобізнес, викрадення автівок, проституцію, контрабанду та інше?
Чи сприятиме цей закон зменшенню впливу на важливі суспільні та політичні процеси з боку “злодіїв у законі”, зниженню соціальної напруги, зростанню довіри населення до правоохоронних органів та держави в цілому, стабілізації суспільно-політичного стану в державі, а також чи створить умови для сталого розвитку, впровадження ефективних реформ, економічного та соціального добробуту населення? Думаю що ні! Категорично – ні !!! Бо більш глобальною проблемою в країні залишається корупція, ‘’кришування’’ держслужбовцями та правоохоронцями злочинних схем. Для того, щоб знизити потік «злодіїв в законі» , які прибувають з інших країн СНГ , перш за все потрібно посилити контроль на кордоні. Чому не піднімається питання, як саме іноземні “злодії в законі” потрапляють до України?! Хтось же їм допомагає отримувати документи або дає можливість перетинати наш кордон ?! Прогнивша наскрізь система державної влади перетворилася на стійку організовану кримінальну спільноту з чітким розподіленням ролей, яка системно гвалтує країну, доводить до зубожіння народ, вимагає , вчиняє тиск на бізнес, грабує , ’’ кришує ’’, вбиває, продає свої послуги та інше. Найперше, що потрібно робити – це змінювати систему!!!!!
У той час коли наша країна знаходиться в нестабільно політичному стані, в стані війни та економічному занепаді, законопроект про “злодіів в законі”є не на часі, по – суті це відвертий та банальний популізм. Все, у чому звинувачують “злодіїв в законі” скоюють та кришують силові структури та високі державні чини. Це нагле переведення стрілок та введення в оману людей. Давайте повернемось до самого законопроекту. У законопроекті безліч прогалин, а саме:
– не зрозуміло як будуть доводити наявність статусу «злодій в законі» і що це взагалі таке?;
– не прописана процедура ідентифікації особи зі статусом «злодій в законі»;
– Чим будуть підтверджуватися наявність статусу, порядок набуття, зміни статусу «злодія в законі»;
– Не визначене чітке формулювання що таке «злочинна спільнота», яким чином будуть доказувати причетність людини до злочинної спільноти;
Так будь-кого можна до злочинної спільноти записати. І не тільки колишніх засуджених, а й всіх хто не догодив владі. Наприклад винуватими можна зробити і водіїв маршруток за прослуховування шансону. Це теж можна зробити ознакою принадлежності до кримінальної спільноти.
Сам по собі законопроект – як єдина правова одиниця – ні про що. Потрібна постанова Пленуму Верховного Суду з роз’ясненями. Бо на сьогоднішній день стає очевидним, що створюється ще один механізм політичного переслідування. Це є безсумнівною ознакою, що Україну перетворюють у поліцейську державу.