Насильницьке переміщення осіб за межі території України хочуть додатково кваліфікувати як порушення законів та звичаїв війни, відповідальність за яке вже встановлена ст. 438 Кримінального кодексу України.
Відповідний проект закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо насильницького переміщення особи за межі території України» зареєстрований у ВР за №9204.
Сьогодні порушення законів та звичаїв війни (жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом тощо) караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років.
Також як окрему кваліфікуючу ознаку злочину пропонується виділити дії, якщо вони були вчинені щодо неповнолітньої особи.
Автори законодавчої ініціативи нарікають, що очевидність значної суспільної небезпеки діянь, пов’язаних із насильницьким вивезенням осіб та подальшим перешкоджанням їх поверненню в Україну, не знайшла свого відображення у нормах Кримінального кодексу України. Такі протиправні дії здійснюються як представниками російського окупаційного режиму, так і громадянами України або
колишніми громадянами України (до воєнного вторгнення РФ), які прийняли російське громадянство і співдіють із російським окупаційним режимом, здійснюють пособництво у таких кримінальних правопорушеннях.
Нагадаємо, одним із міжнародних договорів про закони війни є Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, яка набрала чинності для України у 1955 році.
Стаття 49 цієї Конвенції прямо забороняє незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави або на територію будь-якої іншої держави, незалежно від того, окупована вона чи ні.
Закон і Бізнес