ЗВІТ
Моніторинговий візит до ДУ «П’ятихатська виправна колонія № 122»
05 серпня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова та двох членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України Цвілого Олега та Ганни Скрипки разом з координатором Європейської мережі по захисту прав в’язнів Юґ Фредерік Франсуа відвідала Державну установу «П’ятихатська виправна колонія № 122».
Ця колонія є установою середнього рівня безпеки для чоловіків, які раніше відбували покарання.
Заклад розташований за адресою: Україна, 52170, Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, село Красноіванівка.
Керівник установи – полковник внутрішньої служби Федоренко Олександр Олександрович.
Після перевірки документів моніторингова група безперешкодно мала змогу відвідати жилі приміщення, лазньо-пральний комбінат, медичну частину, їдальню, майстерні з виробництва, кімнати для тривалих побачень, бомбосховище, конфіденційно поспілкуватися із засудженими особами. Потрібно відмитити, що після моніторінгового візиту з’явилася інформація, що на осіб, які висловили бажання спілкуватися з правозахисниками конфіденційно, почали чинити тиск.
Під час візиту представники адміністрації поводили себе коректно та сприяли моніторам у проведенні візиту.
Штатна кількість персоналу установи складає 193,5 одиниць, фактична – 170.
В установі працює 1 психолог.
На день візиту в установі перебувало 266 засуджених осіб.
В дільниці соціальної реабілітації 2 особи.
Установа розрахована на 411 ліжко-місць.
Протягом поточного року до установи прибуло 100 осіб, із них частина засуджених переміщені з інших установ та 3 особи евакуйовані.
На території установи функціонує 5 відділень СПС, законсервовані відділення відсутні.
За поточний рік умовно-достроково звільнено 18 осіб. Засуджені скаржились, щодо неможливості звільнитися умовно-достроково, наприклад засуджений С. повідомив, що йому до кінця строку залишилось один місяць, перша інстанція задовольнила клопотання, але прокурор оскаржив ухвалу першої інстанції до апеляційного суду, засуджений вже 3 місяці чекає призначення судового засідання.
Працевлаштовано 29 засуджених із них 3 за трудовим договором (контрактом).
Середньомісячний заробіток складає 717,00 гривень.
В установі працює крамниця, ціни приближені до ринкових.
Упродовж року 51 раз засуджених поміщали до дисциплінарного ізолятора (ДІЗО), в ПКТ 3 рази.
В поточному році 2 засудженим повідомлено про підозру за ст. 391 Кримінального кодексу України.
На день візиту 10 осіб перебували на лікуванні у стаціонарі медичної частини ЦОЗ ДКВС.
На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 59 засуджених осіб, із них 56 приймають АРТ.
До членоушкодження схильні 10 осіб.
На обліку, як злісні порушники режиму утримання перебуває 18 осіб.
Через важку хворобу з установи не звільнено жодної людини протягом 2021–2022 років.
За період 2022 року – в установі офіційно не зареєстровано жодної скарги. На прийомі у керівника за останній місяць було 6 осіб.
Інвалідність мають 6 осіб 3 групи.
В поточному році зафіксовано 14 викликів швидкої допомоги.
У 2022 році зафіксовано 2 випадки тілесних ушкоджень під час перебування в установі.
Спецзасоби в поточному році не застосовувалися.
В установі є навчальний клас з трьома облаштованими робочими місцями. В інтернет-класі вартість користування мережею Інтернет за годину складає 0,45 грн за хвилину.
Можливістю користуватися доступом до інтернету шляхом укладання відповідного договору та придбання планшета у 2022 році не скористалось жодної особи.
У 2022 році жодного тривалого побачення проведено не було.
Установа не постраждала під час воєнного стану.
Загальна сума коштів, що зберігалася на особових рахунках засуджених осіб які звільнились в поточному році складала 21198,00 гривень.
Квитків на дорогу до місця проживання або роботи в межах України для осіб які звільняються не придбавали.
Випадків надання одноразової грошової допомоги за рахунок коштів Державного бюджету України – не було;
Жодного випадку направлення звільнених до місця проживання в супроводі працівника колонії – не було.
37 осіб в колонії, не мають паспортів. Місцевий збір за довідку орган ОМС та за видачу бланку до ДМС треба заплатити 488 грн за один паспорт, а такі кошти не у всіх засуджених є, що найменше у 28 засуджених осіб. Один з засуджених поскаржився, що заплатив за паспорт ще 15 років тому, але паспорт йому так і не видали. Керівництво установи пояснила моніторам, що при зупинка видачі паспортів зумовлена тим, що П’ятихатський паспортний стіл переїхав до м. Жовті води, що ускладнює процедуру, так як немає комунікації. Ця проблема властива всім колоніям і потребує врегулювання.
Атмосферу в стосунках між адміністрацією та засудженими можна оцінити, як задовільну. Під час конфіденційних бесід засуджені повідомили, що ще в листопаді 2021 року в установі мали місце випадки побиття, приниження, вимагання з засуджених осіб іншими засудженими особами з-поміж помічників адміністрації за мовчазною згодою працівників установи. В установі зі слів засуджених, перебуває велика кількість ярих активістів, помічників адміністрації, пресовщиків з інших установ, які знаходять собі прихисток на окремому відділені.
Безпека в умовах війни.
Зі слів співробітників в установі лунає сигнал тривоги, разом з тим засуджені стверджують, що сигнали тривоги відсутні. Крім того, під час повітряної тривоги, а ні засуджені особи, а ні співробітники не спускаються до бомбосховищ. Натомість бомбосховища завжди відкриті, тобто кожний має вільний доступ до приміщення.
Моніторингова група перевірила укриття які знаходиться в підвальному приміщені жилих приміщень. Бомбосховища просторі, є ліжка на яких можна присісти, але відсутня достатня кількість води, ліки та харчі, а також інші резервні засоби життєдіяльності.
Їдальня та кухня.
Зал їдальні просторий та світлий, столики розраховані на шість осіб. Рукомийна система в робочому стані, є мило, рушники відсутні. В залі їдальні є меню страв на день. В усіх приміщеннях зроблений ремонт. В їдальні пахне приємно – смачною їжею. Ведеться заготівля на зиму консервації.
Монітори скуштувати хліб власного виробництва та приготовлений обід.
Жодній особі не призначено дієтичне харчування.
Зі слів керівника установи з початку війни в установі не виникали проблеми з постачанням харчування.
В ДІЗО/ПКТ їжа доставляється в закритій тарі.
В приміщенні їдальні відсутні санітарні книжки працівників, зі слів засуджених вони проходять профілактичний огляд, їх оглядає єдиний лікар який працює в медичній частині, лабораторні аналізи на гепатит С не проводяться.
Деякі засуджені скаржились на те, що їх змушують ходити у їдальню, наголошуючи на тому, що не бажають харчуватися в їдальні із-за поганої якості води, що після вживання їжі у них діарея, при цьому в медичній частині відсутні ліки проти розладу шлунка.
Житлові відділення
Усі житлові відділення казарменого типу. В дільниці ресоціалізації № 1, зроблений капітальний ремонт. Встановлені нові рукомийники, унітази та бойлер для підігріву води. Також замінено старі дерев’яні вікна на металопластикові.
В інших житлових відділеннях виконано косметичний ремонт. У туалеті є рукомийна система. Також у туалеті встановлений бойлер та є душова кабінка, що дає змогу особам, що відбувають покарання, митися частіше, аніж один раз на тиждень – за графіком лазні.
В кімнатах для приймання їжі відсутні ємкості для питнної води. Засуджені особи скаржаться на якість питної води, вони змушені фільтрувати воду самостійно «дідівським способом». Під час моніторингового візиту йшов дощ, монітори помітили, що засуджені набирають дощову воду у бутилі, на запитання чому вони це роблять, засуджені відповіли, що в наслідок того, що питна вода в крані не придатна для вживання, вони використовують дощову воду для пиття.
Щодо спальної зони, то монітори помітили двоповерхові залізні ліжка, що, за словами представників колонії, є тимчасова необхідність через велику кількість переміщених осіб під час війни. В одному з відділень засуджені нам повідомили, що на двоповерхневих ліжках, які розташовані в кутку біля входу проживають особи відторгнуті загалом.
У спальних зонах перебуває приблизно 50 осіб. Окрім того, деякі ліжка розташовані близько одне до одного, що порушує соціальну дистанцію, а також приватність. Разом з тим, при спробі засуджених повісити між ліжками простирадло або полотенце, вони отримують порушення. Як пояснила адміністрація установи завішування спального місця є порушенням правил внутрішнього розпорядку. Разом з тим, на наш погляд, розмежування простирадлом два спільно розташованих ліжка не є завішуванням спального місця. В деяких житлових приміщеннях не дотримана площа на одну особу 4 квадратних метра.
Засуджені мають змогу готувати самостійно, є мультиварки, мікрохвильові печі, холодильники.
Зв’язок із зовнішнім світом. Кімнати побачень.
Кімнати короткострокових та тривалих побачень відремонтовані, наявна спільна кухня та спільний санітарний вузол. Кухня оснащена електричною плиткою, є мікрохвильовки. Також є окрема зона для дітей.
На жаль, ані кімнати для короткострокових побачень, ані кімнати для тривалих побачень не функціонують через введення особливих умов у зв’язку з введенням воєнного стану.
На початку повномаштабної війни до установ виконання покарань надійшла вказівка керівника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо введення особливих умов в установах та ряду заборон під час такого стану. На усний запит до керівника установи ознайомити моніторів з наказом «Про введення (продовження) особливих умов в ДУ «П’ятихатсьяка виправна колонія (№122)» керівник установи повідомив, що такого наказу він не затверджував.
Разом з тим, згідно ст. 105 КВК України – у випадках стихійного лиха, епідемій, аварій важливих для життєзабезпечення систем, масових заворушень, проявів групової непокори засуджених або в разі виникнення реальної загрози збройного нападу на колонію чи у зв’язку з введенням надзвичайного чи воєнного стану в районі розташування колонії посилюється охорона, нагляд за засудженими, здійснюються інші додаткові режимні заходи. Про запровадження режиму особливих умов в установах виконання покарань невідкладно інформується Міністр юстиції України.
Відповідно до гл. XIV Правил внутрішнього розпорядку в установах виконання покарань у разі запровадження в установі виконання покарань режиму особливих умов побачення можуть бути тимчасово відмінені.
Тобто, фактично в ДУ “П’ятихатська виправна колонія (№122)” не було запроваджено режим особливих умов згідно законодавства та вказівки керівника Департаменту, але скористатись правом на побачення засуджені не могли.
В кожному відділенні СПС встановлений стаціонарний телефон, за допомогою якого засуджені можуть телефонувати рідним через комутатор.
Засуджені, мають можливість користуватись планшетами, 33 із них мають особисті планшети.
Під час спілкування засуджені, які користуються планшетами, просили моніторів звернутися до Міністерства юстиції України з проханням дозволити більше новостних та освітніх сайтів в тому числі YouTube і до адміністрації, щоб підтримували безперебійність інтернет мережі.
Медична частина
На день візиту у медичній частині лікарі були відсутні. На питання відповідав фельдшер, на ім’я Сергій. Завідувач медичної частини він же лікар – терапевт у відпустці.
У стаціонарі медичної частини перебувало 4 особи з діагнозами: облітеруючий ендартеріїт судин нижніх кінцівок; лівобічний орхіт; хронічний пієлонефрит; різана рана внутрішньої сторони лівого ліктьового суглоба.
У зв’язку з тим, що лікар – терапевт перебуває у відпустці з 1-го по 24 серпня на хворого з різаною раною, який перебував у стаціонарі медичної частини не було заведено картку стаціонарного хворого 003/о, до якої заносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, у тому числі ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень.
Медична частина у своєму складі має: стаціонар налічує 2 палати для загальносоматичних хворих розрахований на 10 ліжко місць, інфекційний ізолятор на 2 ліжко місця та ізолятор для хворих на туберкульоз на 2 ліжко місця.
На день візиту в медичній частині укомплектовані наступні посади:
Завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар – терапевт –0,5ставка; лікар – стоматолог – 0,5 ставки; фельдшер – 2 ставки; лікар – рентгенолог – 0,5 ставки; медична сестра – 1 ставка; рентгенолаборант – 1 ставка; провізор – 1 ставка; лаборант – 0,5 ставки.
Вакантними залишаються посади фельдшера – 1,5 ставки;
Штатним розкладом не передбачено: лікар – психіатр; лікар – інфекціоніст, лікар – епідеміолог.
Не укомплектованість штатних працівників медичної частини, а саме посад лікаря-психіатра; лікаря – інфекціоніста; лікаря-нарколога, лікаря-фтизіатра свідчить про не забезпеченість протягом тривалого часу консультацій засудженим.
Психіатрична допомога в медичному закладі надається не належним чином, зокрема лікар психіатр відвідує установу тільки за запитом (вимогою). Разом з тим, на день візиту 6 засуджених перебувають під наглядом психіатра, за останні пів року одна особа направлена до психіатричного закладу.
Отже, неможливість залучення лікаря – психіатра для проведення консультацій із закладів охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ), та відсутність тривалий час такого лікаря в медичній частині, продовжує свідчити про ненадання якісної медичної допомоги при проходженні в’язнями первинного медичного огляду та відсутність медичного догляду по різним психічним захворюванням під час тримання останніх в УВП No 122, що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.
В медичній частині відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки.
За поточний рік жодної особи не було звільнено згідно ст. 84 ККУ. Одну особу подавали на проведення ЛКК, яка згодом померла у Дніпровській багатопрофільній лікарні №4.
У медичній частині є сучасний флюорограф. Кількість досліджень за поточний рік – 330.
У стоматологічному кабінеті монітори зафіксували протермінований пломбувальний матеріал.
Згідно з щоденником обліку роботи лікаря стоматолога засудженим тривалий час проводиться тільки видалення зубів.
Зі слів засуджених потрапити на прийом до лікаря стоматолога можна тільки один день на тиждень – четверг. Хоча за словами медичного персоналу лікар стоматолог проводить прийом засуджених з понеділка по п’ятницю по 3 години на день.
Запаси лікарських препаратів зі слів медичного персоналу є достатніми. Разом з тим монітори зафіксували відсутність пломбувального матеріалу, а також відсутність налоксону, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіоїдами.
Багато скарг від засуджених на тривалу відсутність ліків проти діареї яка є наслідком вживання неякісної води, зокрема Лопераміда.
С початку року в установі не проводяться щеплення від коронавірусної хвороби. В наявності ПЛР тести. З початку року проведено 293 дослідження.
На обліку ВІЛ – 59 осіб. Отримують АРТ – 56 осіб.
За поточний рік проведено 50 імунологічних обстежень (CD-4), та вірусологічні (вірусне навантаження) проведено у квітні, результати досліджень досі відсутні (24 дослідження в роботі). Вірусне навантаження є тільки у тих хто прибув з результатами з СІЗО.
В поточному році зафіксовано 2 випадки тілесних ушкоджень. При цьому належним чином не ведеться фіксація тілесних ушкоджень, зокрема відсутня фотофіксація, неналежним чином заповнюється карта розташування ушкоджень, відсутні пояснення в’язнів.
В медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки та додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 No 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
В медичній частині застосовується практика залучення днювальних, що не передбачено законодавством. Крім того, зазначені засуджені виконують роботу в тому числі медичних працівників.
Продовжує існувати практика надання медичних послуг через ґрати.
Карти обліку лікарських засобів, мед препаратів отриманих від родичів відсутні.
В медичній частині не роблять висновки розслідувань щодо смертності засуджених, при цьому фельдшер пояснив, що такі висновки робить Філія ЦОЗ ДКВС, куди медична частина передає матеріали.
В медичній частині неналежним чином облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених.
Фельдшер запевнив моніторів, що медична допомога надається засудженим у достатньому обсязі, ліків та лікарів вистачає. Однак засуджені повідомили моніторам, що ситуація насправді є гіршою. Зокрема, засудженим медична допомога вчасно не надається, ліки у медичній частині є лише найпростіші, а всі інші мають придбавати родичі засуджених.
ДІЗО
Дисциплінарний ізолятор розташований окремо в одноповерховій будівлі. На час візиту в ДІЗО було поміщено 7 осіб. В камерах виконано косметичний ремонт. Також там є рукомийник та туалет, який відділений невеликою перегородкою.
Питна вода, за словами представників колонії, надається на прохання особи, яка відбуває дисциплінарне стягнення, разом з тим засуджені особи стверджують, що питну воду їм видають 1 раз на добу в кількості 2 літри.
Вікно відчиняється, але потрібно залізти на столик, щоб відкрити вікно. Також у камері вставлений відеонагляд, який, як зазначають представники колонії, не порушує приватність.
На запитання до засуджених осіб за що вони відбувають стягнення, більшість з них відповіла, що стягнення на них накладені за те, що вони відмовились прибирати під відеозапис.
Зі слів засуджених в установі відсутня практика залучення захисників при розгляді дисциплінарних стягнень. Засудженим особам не роз’яснюється право користуватися послугами адвоката БПД або фахівця в галузі права за власним вибором під час проведення засідання дисциплінарної комісії.
Виробництво
Виробництво в колонії представлене деревообробкою та майстернею.
Деревообробний цех на часі не працює.
Майстерня розташована на третьому поверсі одного із житлових відділень. У майстерні працює більше за 20 осіб, які займалися нарізанням та шиття поліетиленових торбин. В приміщенні від нарізання поліетилену стоїть неприємний запах паленої пластмаси. Усі були без респіраторів, в’язні не забезпечені робочим одягом, деякі працювали напів оголені, бо в приміщенні дуже жарко.
Один з засуджених повідомив моніторам, що за останній місяць він отримав 285 гривні зарплатні, інші вказували, що заробляють до 1000 гривень, в залежності від виробітку.
Під час конфіденційних бесід один з засуджених звернувся до моніторів з питанням про переведення в іншу установу, та зазначив, що причиною та бажанням перевестися є відсутність роботи в установі, що унеможливлює забезпечити себе необхідними предметами. Засуджений говорив, що навіть готовий, щоб йому добавили строк за ст.391 КК України, що стане причиною для переведення.
Крамниця
В установі працює крамниця. Під час візиту приміщення крамниці було закрито, хоча згідно з графіком роботи має працювати з 8.30 до 17.00. Моніторам надали асортимент товарів які пропонуються для придбання, затверджений начальником установи від 03.08.2022 рік. Потрібно зазначити, що перелік товарів досить великий, ціни на товари приблизно дорівнюють риночним. Разом з тим, оглянувши приміщення на фото можна помітити, що асортимент на папері не відповідає асортименту наявному в крамниці (можливо товари були на складі?).
Лазньо-пральний комбінат
Лазня відремонтована та перебуває в придатному до користування стані. Душові кабінки обладнані шторками та гумовими килимками. Вода постачається централізовано, тому засуджені не мають змоги самостійно її регулювати.
Особи, що відбувають покарання, мають змогу митися один раз на тиждень.
У приміщенні лазньо-пральному комбінаті є перукарня, де особи, що відбувають покарання, мають змогу постригтися безкоштовно, 3 пральні машинки, із них 2 машинки нові.
В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених (куточок фельдшера). Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених, що порушує право на приватність.
ПОТРЕБИ УСТАНОВИ
Чоловіче взуття 40-45 розмірів, металеві чашки, харчові термоси для доставки їжі в медичну частину та сектори ДІЗО, ПКТ, КДіР, холодильники, фільтра для води.
Візит відбувся в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.