Найпоширеніше порушення стосовно засуджених під час війни (раніше ця практика також була розповсюджена) – не відправлення кореспонденції. Причому в’язні не можуть довести сам факт відправлення кореспонденції, особливо ті, які утримуються в камерній системі. Нагальною проблемою можемо вважати той факт, що заяви про помилування до Президента, службовці установ, не відправляють на розгляд до комісії про помилування. Вважаємо, що однією з причин цього є те, що “тюремники“ не зацікавленні, щоб засуджених ставало менше ! Чим менше засуджених тим менші у них заробітки, скорочуються робочі місця, тощо. Навіть під час війни вони продовжують думати цими шаблонами. Як з цим боротися ?!
❓Відповідаємо на основні питання:
❗Хто має право подавати клопотання про помилування відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про порядок здійснення помилування ❓
Право клопотати про помилування має особа, яка:
✅засуджена судом України і відбуває покарання в Україні;
✅засуджена судом іноземної держави і передана для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якої приведено у відповідність із законодавством України;
✅засуджена в Україні і передана для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування;
✅є захисником, одним із батьків, дружиною (чоловіком), дитиною, іншим членом сім’ї, законним представником особи.
Важливо знати, що:
❌Клопотання про помилування може бути подано після набрання вироком законної сили, а у разі оскарження вироку в касаційному порядку – після прийняття рішення відповідним судом.
❌У випадку засудження особи до довічного позбавлення волі, клопотання про її помилування може бути подано після відбуття нею не менше двадцяти років призначеного покарання.
❌Особи, які засуджені за тяжкі чи особливо тяжкі злочини або мають дві і більше судимостей за вчинення умисних злочинів чи відбули незначну частину призначеного їм строку покарання, можуть бути помилувані у виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин.
❌Особи, засуджені за вчинення корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, можуть бути звільнені від відбування покарання в порядку помилування після фактичного відбуття ними строків, встановлених частиною третьою статті 81 Кримінального Кодексу України.
❗Яка процедура розгляду клопотання ❓
✅Клопотання подається через адміністрацію установи виконання покарань (слідчого ізолятора), оформлене власноруч в довільній формі.
✅Адміністрація в установленому порядку невідкладно реєструє клопотання.
✅Адміністрація установи протягом п’ятнадцяти днів з дня подання направляє його до Офісу Президента України разом із копіями вироку, ухвали і постанови суду, характеристикою про поведінку особи із викладеною письмово думкою адміністрації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також іншими документами і даними, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.
✅Засуджена особа до особистого клопотання про помилування може долучити інші документи, які, на її погляд, мають значення для застосування помилування.
❗Куди подавати клопотання ❓
✔️ОФІС ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
вул. Банкова, 11, м. Київ, 01220
Копія:
✔️ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011
✅ Засудженого:
П.І.Б. (особи, яка подає клопотання),
(дата) року народження, громадянин України
Засудженого вироком ____________________
Початок строку
Кінець строку
Відбуваю покарання в ДУ «___________ виправної колонії (№_)»
❗Що робити якщо адміністрація установи ігнорує відправлення кореспонденції ❓
‼Пам’ятаємо про наступні норми законодавства:
✅Кримінально-виконавчий кодекс України
Стаття 8. Основні права засуджених
1. Засуджені мають право:
✔на отримання інформації про свої права і обов’язки, порядок та умови виконання та відбування призначеного судом покарання. Адміністрація установи чи органу, який виконує покарання, зобов’язана надати засудженим зазначену інформацію, а також ознайомлювати їх із змінами порядку і умов відбування покарань;
✔на гуманне ставлення до них та на повагу їх людської гідності; засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському або такому, що принижує їх гідність, поводженню. Заходи впливу можуть застосовуватися до засуджених виключно на підставі закону; засуджені не можуть бути піддані медичним або іншим подібним дослідженням незалежно від їх згоди;
✔звертатися відповідно до законодавства з пропозиціями, заявами і скаргами до адміністрації органів і установ виконання покарань, їх вищестоящих органів, до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, до уповноважених осіб таких міжнародних організацій, суду, органів прокуратури, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань. Відповідні звернення (кореспонденція) подаються до адміністрації установи виконання покарань. Про отримання адміністрацією звернення (кореспонденції) засудженому видається талон-підтвердження. Протягом трьох діб (а у випадках, встановлених законодавством, протягом однієї доби) з часу видачі талона-підтвердження зазначене звернення (кореспонденція) направляється адресату;
✅Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань
Розділ III. Пропозиції, заяви та скарги засуджених. Особистий прийом засуджених.
✔Засуджені мають право подавати пропозиції, заяви та скарги в усній чи письмовій формі від свого імені. Письмові пропозиції, заяви та скарги направляються за належністю через адміністрацію установи виконання покарань. Вони реєструються в канцелярії установи виконання покарань і не пізніше ніж у триденний строк відправляються адресатам.
✔Направлені адресатам пропозиції, заяви та скарги з питань одержання посилок (передач) і бандеролей, надання побачень, телефонних розмов, медичної допомоги, забезпечення речовим майном, а також інші звернення, які можуть бути вирішені по суті адміністрацією установи виконання покарань, розглядаються на місці, не чекаючи результатів їх розгляду організаціями або посадовими особами, яким вони адресовані.
✔Пропозиції, заяви та скарги, адресовані до державних органів і громадських організацій та посадовим особам, адміністрація установи виконання покарань супроводжує листами. До звернень з питань помилування, а також переведення до інших установ виконання покарань додаються довідки-характеристики на осіб, які їх подали.
✔Щодо пропозицій, заяв та скарг, адресованих до державних органів, громадських організацій та посадовим особам, з питань, які не входять до їхніх повноважень, особі, що їх подала, рекомендується їх переадресовувати за належністю. Якщо засуджений наполягає на відправленні пропозицій, заяв та скарг до визначеного органу, вони направляються адресату. Пропозиції, заяви та скарги, у яких є нецензурні вислови адресатам, погрози на їх адресу або на адресу їхніх близьких родичів, не відправляються. Такі листи долучаються до особової справи засудженого, а особа, яка їх направила, притягується до відповідальності в порядку, передбаченому статтею 134 Кримінально-виконавчого кодексу України.
✔Відповіді про результати розгляду пропозицій, заяв та скарг оголошуються засудженому під підпис при надходженні, але не пізніше ніж у триденний строк і долучаються до особової справи засудженого.
✔Відшкодування витрат за пересилання пропозицій, заяв та скарг проводиться з коштів, які є на особовому рахунку засудженого. У разі відсутності таких коштів їх пересилання проводиться за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання установи виконання покарань.
✔Адміністрація установи виконання покарань за заявою засудженого зобов’язана сприяти йому в отриманні від судів, інших державних органів та установ документів, що стосуються його особисто, відповідно до вимог законодавства. При надходженні таких документів вони після ознайомлення засудженого з їх змістом долучаються до його особової справи.
✔У разі потреби, що пов’язана з реалізацією прав та законних інтересів засудженого, копії документів з його особової справи, а також інформація, яка не стосується його особисто, але є у розпорядженні адміністрації установи виконання покарань, надаються адміністрацією установи виконання покарань засудженому за запитом безкоштовно, і не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.
☑Рекомендуємо писати клопотання (заяви), у двох примірниках та просити поставити автограф від особи, яка приймає кореспонденцію. Також бажано, щоб це відбувалося при двох свідках. Якщо через три дні засудженому не приносять талон-підтвердження про реєстрацію, засуджений може писати скарги в закритому вигляді до Уповноваженого Верховного Ради України з прав людини, Офіс Генерального прокурора та Департамент з питань виконання кримінальних покарань.
➡Також нагадуємо, шо Ви маєте право звернутися до контактного центру системи надання безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103
Адміністрація установ виконання покарань має забезпечити виконання вимог Закону України «Про звернення громадян» !!!
Читайте також: