ДО УВАГИ ЗМІ
Представники правозахисних та громадських організацій, що вже багато років опікуються проблемами дотримання прав людини в Україні, зокрема, відсутністю реалістичної перспективи звільнення від довічного позбавлення волі, закликають не допустити прийняття законопроекту 4049 із запропонованими змінами до другого читання.
У середу, 08 вересня 2021 року, о 09:00 год. біля Верховної Ради України (м. Київ, вул.. Грушевського, 5) відбудеться акція під назвою «НІ легалізації смертної кари у розстрочку», яку проведуть небайдужі громадяни, рідні та близькі засуджених за підтримки правозахисних та громадських організацій.
Метою акції є недопущення прийняття законопроекту №4049 із запропонованими змінами до другого читання.
Україна є серед країн з найбільшою кількістю засуджених до довічного позбавлення волі. На додаток, Україна знаходиться на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічників без перспективи звільнення.
Комітет із запобігання катуванням неодноразово закликав українську владу внести зміни до українського законодавства з тим, щоб забезпечити можливість умовного звільнення для засуджених до довічного позбавлення волі, за умови оцінки їхньої небезпеки для суспільства на підставі індивідуальної оцінки ризиків.
12 березня 2019 року ЄСПЛ постановив рішення у справі Петухов проти України (№2), яким визнав порушення Україною статті 3 Конвенції у зв’язку з відсутністю у довічно засуджених реалістичної перспективи звільнення. Більше того, ЄСПЛ закликав Україну врегулювати механізм дострокового звільнення, який вирішить цю проблему.
Міністерством юстиції України був розроблений законопроект 4049 з метою гуманізації українського законодавства та впровадження механізму пом’якшення покарання для осіб, засуджених до довічного позбавлення волі.
Однак, текстом законопроекту 4049 до другого читання здійснюється НЕ гуманізація українського законодавства, а легалізується смертна кара в розстрочку! Адже ще мінімум декілька десятиліть доведеться відсидіти багатьом засудженим, якщо їм пощастить отримати шанс на дострокове звільнення після прийняття законопроекту 4049. І це при тому, що в середньому довічно ув’язнені в Україні помирають через 10 років після винесення вироку.
Такі законодавчі зміни не відповідають Резолюції Комітету Міністрів Ради Європи щодо поводження із засудженими до тривалих строків ув’язнення, коли перегляд довічного позбавлення волі має відбуватися після відбуття 8-14 років позбавлення волі та повторюватися через регулярні проміжки часу. Подібні мінімально-можливі строки застосовуються у країнах Європи: 12 років – Данія та Фінляндія, Австрія, Бельгія, Німеччина, Швейцарія – 15 років.
НАШІ ВИМОГИ:
- повернути законопроект 4049 на доопрацювання
- під час доопрацювання законопроекту 4049 залучити представників провідних правозахисних та громадських організацій України.
За додатковою інформацією звертатися до Яни Баранова+38(067)720 6027, +38(095)1777225 та Ганна Скрипка +38 (067)9120072
#ФуЗаконопроект4049 #правозахист #законодавчийспам