Шановні друзі, колеги, співвітчизники !!! ГО «Альянс української єдності» щиро вітає, Вас, з Днем Незалежності України!!!
Шкода, що навіть до такого свята влада не спромоглася оголосити амністію в’язням. Дуже шкода, багато хто надіявся та чекав.
Нажаль, за 30 років незалежності пенітенціарна система України майже не змінилася, продовжує страждати від тих самих недугів: хронічне недофінансування, катування та жорстоке поводження щодо в’язнів, погані умови утримання в’язнів, закритість системи, фактична відсутність контролю за діями адміністрації установ, неможливість поскаржитися на її дії, безкарність, ненадання або взагалі відсутність адекватної медичної допомоги. І можливості із забезпеченням засуджених працею значно зменшились внаслідок втрати конкурентоздатності підприємств при УВП.
Діючий міністр Юстиції, який періодично піддається нашій критиці (але не цього разу), взявся вирішити питання не дофінансування шляхом продажу занедбаних установ виконання покарань. І сенс в цьому є. В зв’язку зі змінами в законодавсті з’явилися нові види покарань не пов’язані з позбавленням волі (Пробація). Таким чином кількість в’язнів зменьшилася, а кількість персоналу залишилася, як була. Утримувати занедбані, напівпорожні в’язниці разом з повним штатом службовців не ‘’по кишені’’ державі. Тому і було оптимізовано 35 в’язниць.
Але сталося, як не гадалося. Ісламську Республіку Афганістан захопив «рух талібану». Низка країн визвалася допомогти в евакуації біженців та переселенців з окупованого Афганістану. Зокрема, і Україна зголосилася прийняти афганців із групи ризику. Права людини, міжнародні відносини ми завжди захищаємо та підтримуємо, але ж не таким чином, як запропонував новопризначений Міністр МВД Денис Монастирський. А саме, в мережі з’явився лист до Прем’єр Міністра Дениса Шмигаля в , якому Монастирський прохає відібрати у Мін’юста та підпорядкувати ДМС України вже підготовлені до продажу дві в’язниці, а саме Бучанську ВК-85 (30 км від Києва) та Ірпінський ВЦ-132 (10 км від Києва). 30 % коштів, виручених від продажу цих об’єктів, Міністерство юстиції планувало перерахувати у державний бюджет, а 70 % вкласти у відновлення інфраструктури українських УВП та будівництво нових слідчих ізоляторів Європейського зразку . Враховуючи вигідне для продажу розташування та високу вартість цих об’єктів такі дії ставлять під загрозу реалізацію всього проекту “Великий розпродаж в’язниць”. Метою цього проєкту є повне оновлення в’язничної інфраструктури впродовж 10 років коштом продажу надлишкових об’єктів в’язничної нерухомості.
Чому САМЕ з 35 оптимізованих установ виконання покарань вибрали ті, на підготовку яких, вже витрачені державні кошти, ті що найближче розташовані до міста Києва, і в той же час є найпривабливіші для інвесторів ?! Чому взагалі для вирішення питання з створенням нових пунктів тимчасового розміщення біженців розглядаються тільки варіанти з об’єктами ДКВС, коли в підпорядкуванні МВС та ЗСУ є свої об’єкти ?! Це не професійний підхід чи рейдерство на державному рівні ?! Рано чи пізно питання з афганськими біженьцями будуть зняті, а установи залишаться у власності ДМС ?! Саме це найбільше і обурює, що держава піклується за пенітенціарну систему України в останню чергу, забуваючи, що в’язниця це дзеркало суспільства, як то говорять «подивіться, що у нас в тюрмах і побачите Державу із середини».
#правозахист