Сьогодні 09.06.2020 року, родичі засуджених разом з правозахисниками та не байдужими громадянами звернули увагу влади на необхідність прийняття акту милосердя, а саме законопроект 3397 “про амністію” у зв’язку з всесвітньою пандемією через вірус COVID-19.
Майже всі цивілізовані країни вжили заходи, щодо цієї категорії людей а в нашій країні люди залишені на призволяще. Кримінально-виконавча служба приховує реальний стан захворювання в місцях позбавлення волі. Тести на коронавірус майже не робляться. Мертвим тим паче(
Правозахисники намагаються відслідковувати випадки зараження цією хворобою. Саме завдяки увазі правозахисників Департамент з питань виконання покарань разом з Центром охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України вимушені визнавати випадки захворювання, як персоналу установ так і ув’язнених. На сьогодні офіційно визнали захворювання у 2 ув’язнених, 2 засуджених, 21 працівника ДКВС України, 3 медичних працівника ЦОЗ ДКВС України та одного померлого. Тобто, померлі зафіксовані і вже є навіть в не об’єктивній статистиці. А це вже дуже тривожний дзвіночок. Тому ми вимагаємо від депутатів негайно виконати свій обов’язок та проголосувати за порятунок людей !!!
Успішна Громадська організація FRI ZONE (Вільна зона) публічно відреагувала на ризиковий стан в місцях позбавлення волі.
Минулого тижня від СOVID-19 помер засуджений, який відбував покарання в одній з виправних установ України. В пенітенціарній системі це був перший випадок смерті від нового вірусу. Принаймні, так запевняють у Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України.
Щодня в Україні підтверджують захворювання на коронавірус близько у 400 людей. За даними Міністерство охорони здоров’я України, на сьогодні зафіксовано близько 28 тисяч хворих на COVID-19. Статистика ж ЦОЗ показує, що в пенітенціарній системі серед близько 52 тисяч в’язнів та 28 тисяч персоналу на коронавірус захворіло 28 людей, з яких лише 4 – в’язні.
Незважаючи на це, досвід розвитку епідемій у пенітенціарних закладах та установах змушує бити на сполох щодо поширення COVID-19 серед ув’язнених. Наслідки зволікання можуть бути катастрофічними.
Згідно рекомендацій міжнародних організацій, а також досвіду інших країн, перше, що має зробити пенітенціарна система в умовах поширення епідемії, – скоротити кількість утримуваних в установах виконання покарань та СІЗО.
27 квітня у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про амністію. Якщо його ухвалять, він дозволить звільнити людей з груп ризику на захворювання на COVID-19. Це частина неповнолітніх засуджених, вагітні жінки, жінки з дітьми до 5 років, люди пенсійного віку, люди з інвалідністю 1 та 2 групи, а також ті, хто відбувають покарання за нетяжкі злочини, злочини середньої тяжкості, ненасильницькі злочини і вже відбули певну частину покарання за призначеним судом вироком.
Загалом звільнитися зможуть близько 3 тисяч засуджених, що допоможе розвантажити тюрми в умовах пандемії, запобігти пандемії COVID-19 і пом’якшити наслідки хвороби.
Хоча законопроєкт й урядовий, одна з ймовірних причин затримки його ухвалення – це відсутність системи адаптації звільнених з установ виконання покарань людей, які не мають ані соціальних контактів, ані місця роботи, ані часто навіть де жити. Та водночас в Україні щороку звільняється близько 13 тисяч людей з такими ж проблемами.
Ми не можемо не погодитися, що це питання необхідно вирішувати комплексно, розбудовуючи систему адаптації для людей, які звільняються. І наш досвід роботи з людьми, які готуються до звільнення, і нещодавно звільненими показує, що ці механізми працюють. Однак в пріоритеті життя людей, і ми наголошуємо, що наражати людей на ризик смерті через відсутність системи адаптації – негуманно.
Черговий раз закликаємо Уряд та народних депутатів вжити всі можливі превентивні заходи, винести на розгляд Верховна Рада України і ухвалити законопроект №3397 як невідкладний.
Маємо надію, що на цей раз нас-таки почують
В цей же день в Українському кризовому медіф центрі відбувся брифінг
”Україні потрібна амністія в’язнів”
СПІКЕРИ:
Микола Карпюк, голова ГО “Український центр запобігання катуванням”
Євген Захаров, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи
Марина Ліліченко, правозахисниця, експертка ГО Центр громадянських свобод
Андрій Мамалига, правозахисник, Представник Уповноваженого з прав людини
#правозахист #амністія