19 травня 2022 року член Громадської ради при Міністерстві юстиції України, Голова правління ГО «Альянс української єдності» Олег Цвілий, керівник Міжнародної громадської організації “Міжнародна ліга захисту прав громадян України” Едуард Багіров та Координатор Європейської мережі по захисту прав в’язнів Юґ Фредерік Франсуа здійснили моніторинговий візит до установ виконання покарань, що розташовані в Чернігівській області з метою з’ясування, з якими труднощами стикнулись установи під час активної фази війни та для гуманітарної підтримки.
ДУ «Чернігівській слідчий ізолятор».
Слідчий ізолятор розташований за адресою: Україна, 14000, Чернігівська обл., місто Чернігів, вулиця Реміснича, будинок 2.
Керівник установи – полковник внутрішньої служби Дрозд Ігор Валентинович. Штатна чисельність адміністрації – 165, фактична – 143.
Правозахисники передали до установи гуманітарну допомогу.
На день візиту на утриманні в СІЗО перебувало 331 особи із них 10 жінок. Установа розрахована на 375 ліжко – місць. Протягом 2022 року до установи прибули 121 особа із них ув’язнені 77 осіб, засуджені 44 особи. Вартість утримання одного в’язня на добу складає 45 грн.
За поточний рік з установи звільнено 2 осіб яких було помилувано Президентом України у зв’язку з новою фазою військової агресії російської федерації, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, після чого Указом Президента України № 64/2022 по всій території України введено воєнний стан, який було продовжено Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року та № 259/2022 від 18.04.2022 року до 25.05.2022 року та триває на даний час.
Загальна кількість працевлаштованих засуджених складає 14 осіб, із них 14 за трудовим договором (контрактом). Середньомісячний заробіток 1345,0 грн.
На день відвідування установи в карцері не перебувало жодної особи.
На території установи розташована Чернігівська міська медична частина ЦОЗ ДКВС України у Чернігівській області. Під час візиту в медичній частині на стаціонарному лікуванні жодних осіб не перебувало, 1 особа проходять лікування в закладах МОЗ України. На обліку перебувають 27 Віл-інфікованих особи (приймає АРТ 27 особи). В установі перебуває 12 осіб з інвалідністю 3 групи. Та 3 особи 2 групи. В поточному році 3 рази викликалась швидка допомога.
Під час прибуття до установи у 5 осіб зафіксовані тілесні ушкодження та у 7 осіб під час перебування в установі.
В установі відсутні бомбосховища.
06.03.2022 року під час обстрілів м. Чернігів постраждали комунікації та будівлі на господарському подвір’ї.
В результаті наступу агресора на місто Чернігів установа опинилася в складній гуманітарній ситуації. В установі було порушено постачання електроенергії, води. Виживали готуючи їжу, як в’язням так і співробітникам на дровах, воду привозили та розносили по камерам. Рятували дизельні генератори електроенергії, користувалися ними періодично, тому що дизтоплива також не вистачало. В’язні з розумінням відносилися до складнощей. Важливо відмітити, що в’язні налаштовані проукраїнсько, руський мір не чекали та не чекають. Жіночий персонал установи, довелося відправити у відпустку за власний рахунок, тому що жінки тяжко переносили події і щоб не розповсюджувалися панічні настрої їм дозволили не бути присутніми на робочих місцях. На даний час установа відновила своє звичайне функціювання.
ДУ «Менська виправна колонія (№91)».
Колонія розташована за адресою: 15652, Чернігівська обл., Корюківський р-н, селище міського типу Макошине, пров. Дружби, будинок 5. Установа є установою середнього рівня безпеки для чоловіків, вперше засуджених до позбавлення волі.
Керівник установи – полковник внутрішньої служби Голуб Тарас Григорович. Штатна чисельність адміністрації – 214,5, фактична – 204,5.
Правозахисники передали до установи гуманітарну допомогу.
На день візиту в МВК № 91 відбувало покарання 202 особи. Установа розрахована на 525 ліжко – місць. Протягом 2022 року до установи прибули 50 осіб. Вартість утримання одного в’язня на добу складає: квітень – 82,90 грн., березень – 137,81 грн., лютий – 129,56 грн., січень – 152,87 грн.
За поточний рік з установи звільнено 50 осіб із них 9 осіб звільнилось умовно-достроково.
Загальна кількість працевлаштованих засуджених складає 45 осіб, із них 10 за трудовим договором (контрактом). Середньомісячний заробіток 2186,0 грн.
На день відвідування установи в ДІЗО перебувало 2 осіб.
На території установи розташована медична частина №91 ЦОЗ ДКВС України у Чернігівській області. Під час візиту в медичній частині на стаціонарному лікуванні жодних осіб не перебувало, 5 осіб з числа засуджених проходять лікування в закладах МОЗ України. На обліку перебувають 4 Віл-інфікованих особи (приймає АРТ 3 особи). В установі перебуває 8 осіб з інвалідністю 3 групи.
В установі наявні 2 бомбосховища, установа під час воєнних дій не постраждала.
ДУ “Менська виправна колонія (№ 91)” це установа де утримують колишніх співробітників правоохоронних органів, військових та інших колишніх державних службовців.
На початку нової фази війни 26.02.2022 року колони ворожої сили наблизилися до установи.
Керівництво установи розуміючи безпосередню загрозу життю засуджених осіб при обстрілах, нападі на установу та інших моментах, що становлять загрозу для життя і здоров’я особи, прийняло рішення дозволити добровольцям, які готові захищати батьківщину, вільний вихід з установи для зберігання свого життя та життя інших. Група добровольців покинули установу, із них частина вступили до лав місцевої Територіальної оборони, а інша частина до добровольчого батальйону ОУН – Північ, де допомагали боротися з агресором, знищуючи бойову техніку противника. Частина засуджених 44 особи (УБД) були помилувані Президентом України та залишилися у військових формуваннях ЗСУ. Для прикладу танкіст 72-ї окремої механізованої бригади Дмитро Балабуха, помилуваний Президентом України, прориваючись з побратимами з Макошинської колонії до Чернігова, спалив кілька одиниць ворожої техніки в Чернігові. Добравшись до армійського спеціального підрозділу, виконував завдання на “нулі”. Дмитро прямо називає себе націоналістом, не боячись цього слова.
І таких прикладів багато. Ми згодом їх будемо висвітлювати більш детально .
На часі всі засуджені особи (окрім тих, хто помилуваний) повернулись до установи для подальшого відбування покарання в надії, що Президент України помилує їх також для подальшого продовження захисту територіальної цілісності держави.
Нагадаємо, що частиною 3 статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» прямо встановлено, що «В умовах воєнного стану особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не несе відповідальність, у тому числі кримінальну, за рішення, дії чи бездіяльність, негативні наслідки яких неможливо було передбачити або які охоплюються виправданим ризиком, за умови, що такі дії (бездіяльність) були необхідні для відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту».
Отже, керівництво установи вчинили усі можливі дії, навіть ті, що не відповідають положенням чинних нормативних актів й функціональним обов’язкам персоналу, але які спрямовані на забезпечення безпеки засуджених і ув’язнених та в подальшому не мають тягнути відповідальність.
Закликаємо Президента України помилувати решту засуджених, з-поміж добровольців, які відбувають покарання в ДУ «Менська виправна колонія (№91)» які виправдали довіру і довели своїми діями що вони гідні патріоти своєї держави!!!