23 лютого 2024 р.
Через два роки після російського вторгнення в Україну, юридичний радник DIGNTIY Вадим Човган аналізує факти про тортури, вчинені російськими військовими в Україні.
Що ми знаємо про ймовірне застосування тортур та іншого жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження в Україні через два роки після вторгнення?
Численні звіти підтверджують, що тортури є одним із інструментів, які використовує Росія у війні проти України. Міжнародна незалежна комісія ООН з розслідування ситуації в Україні виявила широко поширені та систематичні катування та нелюдське поводження з боку російської влади щодо людей на територіях України, які опинилися під російською окупацією . Комісія також зауважила , що катування регулярно застосовуються в місцях ув’язнення, в тому числі у тимчасових місцях ув’язнення, таких як школи та дитячі садки.
У звіті DIGNITY « Дев’ять кіл пекла» ми демонструємо, що акти жорстокого поводження та катувань, які застосовують російські війська, є широко поширеними та систематичними та можуть вважатися злочинами проти людства. Слідча комісія ООН щодо України нещодавно дійшла висновку , що російська влада скоїла військові злочини у вигляді тортур, і що ці вчинені тортури можуть бути прирівняні до злочинів проти людяності . «Дев’ять кіл пекла» вказують на те, що тортури застосовуються для наведення «нових правил» і «порядку» на окупованих територіях, зокрема в місцях несвободи. Таким чином, метою тортур є придушення протестів і покарання будь-яких потенційних опонентів серед українців. Російська влада також націлюється на невинних цивільних, щоб залякати та підкорити людей, які живуть в окупації. Методи тортур включають удари ногами, руками, ляпаси та кийки, електричний шок і катуванн удушенням, і це тількт деяки з них.
Приблизно 90% громадян україни, затриманих росіянами, які опитані Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), повідомили , що зазнавали катувань і жорстокого поводження під час утримання в місцях несвободи. Подібним чином «Дев’ять кіл пекла» показує, що більшість постраждалих від тортур, з якими спілкувалися наші партнери, зазнали дій, які можуть бути катуванням чи жорстоким поводженням на окупованих Росією територіях України. Деякі постраждалі свідчать про тортури, вчинені відразу після вторгнення, наприклад, у березні-травні 2022 року, тоді як інші надають заяви про такі злочини, скоєні в липні-вересні 2023 року. Як заявив Спеціальний доповідач ООН з питань тортур, війна Росії в Україні є «синонімом тортур». ”
Як DIGNITY та партнери гарантують, що зібрана інформація про можливі випадки тортур є точною та надійною?
Наші партнери в Україні, ГО “Захист ув’язнених України”, Харківська правозахисна група (ХПГ) та ГО “Україна без тортур” , а також EPLN опитують постраждалих. DIGNITY координує процес, консультує, навчає міжнародним стандартам медико-правового документування тортур та допомагає аналізувати зібрану інформацію.
Наші партнери опитують тих, хто вижив, кому вдалося втекти з російського полону. Частину звільнили ЗСУ. Іншим вдалося самостійно покинути окуповану територію. Ми також підтримуємо евакуацію деяких вцілілих з окупованих територій або з Росії, які потім розповідають нам свої історії.
Окрім їх опитування, ми залучаємо судово-медичних експертів, щоб допомогти нам зафіксувати будь-які тілесні ушкодження чи залишкові сліди тортур. На жаль, більшість слідів тортур зникли до того часу, коли ми отримали доступ до постраждалого. Часто навіть зламані ребра не можна підтвердити рентгеном через рік після тортур. І більшості тих, хто вижив, не вдається втекти з російського полону за кілька місяців тортур. Тому ми прислухаємося до свідчень тих, хто вижив, і перевіряємо цю інформацію зі свідченнями інших жертв і свідків, а також інформацією з відкритих джерел.
Які шляхи притягнення до відповідальності жертв катувань в Україні?
Пріоритетом на цьому етапі є належне документування порушень прав людини. Тому DIGNITY приділяє таку велику увагу якості документації. Ми прагнему справедливого суду та притягнення до відповідільності винних у катуванні громадян України.
Після того, як ми зібрали потенційні докази, наші партнери та DIGNITY передають їх українським органам розслідування та прокуратури, а також міжнародним органам підзвітності, таким як механізми ООН з прав людини. Ми також очікуємо, що незабаром буде доступний механізм компенсації жертвам тортур, розроблений Радою Європи. Ті, хто пережив тортури, зможуть подати туди судові позови. Ми також можемо поділитися частиною найбільш надійною інформацією з Міжнародним кримінальним судом.
Ось чому, для тих, хто вижив, дуже важливо розповісти свою історію. Для цього ми в DIGNITY робимо все можливе, щоб донести голоси тих, хто вижив, до ширшої аудиторії в усьому світі.
DIGNITY та наші партнери нададуть доказові матеріали тим, хто зацікавлений у підтримці наших зусиль щодо притягнення до відповідільності винних у катуванні громадян України.