14.11.2017 року в м. Києві відбулася відкрита лекція доктора юридичних наук, професора, члена Вищої ради правосуддя, експерта в сфері правничої освіти Андрія Бойка на тему: “Юридична освіта як передумова верховенства права” Андрія Бойко.
На сьогодні правник має володіти широким спектром правових знань, дуже чітко для себе розуміти як керуючись правовими доктринами необхідно застосовувати той чи інший правовий інститут. Ці знання необхідні для того щоб в першу чергу судові рішення були обгрунтовані, щоб кожен правник міг для себе розуміти чому суддя ухвалив саме таке рішення.
Багато наших суддів не вміють обгрунтовувати судові рішення. Якщо взяти судове рішення, ми побачимо величезний перелік нормативних актів, на які посилається суддя, ми побачимо результативні частини, але для себе не зрозуміємо чому суддя прийшов до такого висновку!
Не здатність суддів демонструвати свою незалежність, не здатність убезпечити кожного з нас від свавілля публічної влади, не здатність забезпечити справедливий судовий розгляд – породжує питання чи маємо ми незалежний і безсторонній суд?!
Вищі навчальні заклади не мають вимушеної мотивації готувати якісних випускників, тому що від них цього ніхто не вимагає, а це в свою чергу істотно впливає на якість навчального процесу.
Важлива проблема полягає у питанні: “Чому вчити?” На превеликий жаль більшість правничих шкіл навчали законодавству! У нас не вчать студентів застосовувати право! Не показують студентам, як конституційні положення через які юридичні конструкції вони реалізовуються, яким чином має забезпечуватися охорона конституційних прав і свобод людини.
Андрій Бойко запропонував концепцію правничої освіти, доступ правничої освіти і вчому полягає її сенс. Первинні надбання – це визначити професійні стандарти і сформувати для освітньої програми ті компетентності, які повинен набути випускник для того щоб в подальшому працювати в певній сфері професійної діяльності. Концепції уніфікованого правника, розуміючи, що наші правничи школи повинні формувати компетентність, які забезбечать для них однакові кваліфікаційні вимоги і здатність працювати в подальшому на посадах судді, адвоката, прокурора і нотаріуса. Це є єдність кваліфікаційних вимог! Визначальним є те що саме ці сфери професійної діяльності пов’язані з застосуванням права! Інституційна легітимність кожної з цих професій пов’язана з їх незалежністю. Кожен із працівників цієї сфери професійної діяльності особисто приймає рішення! Ніхто не може нав’язати йому професійне рішення! Це його право і його відповідальність, тобто незалежність професійна. Вони є самоврядні у своїй професії, в межах, яких це регулює держава!
Матеріал підготував Руслан Єрьоменко