
Рівень недовіри до МВС настільки великий, що будь-які починання апріорі ставлять під сумнів їх благі дії. Наприклад, проект закону, яким хочуть внести кілька новел про “злодіїв в законі” в Кримінальний кодекс.
Перша думка: невже наші правоохоронці раптом дійсно несподівано для всіх вирішили поборотися зі злочинністю? А потім припиняєш балуватися і фантазувати.
На недавньому засіданні парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності, присвяченому обговоренню скандального законопроекту, в благих намірах МВС публічно засумнівалася депутат і екс-член Центру протидії корупції Олександра Устинова.
На думку Олександри, законопроект 2513 – не що інше, як додатковий силовий інструмент для тиску на бізнес, волонтерів та активістів. І довіряти його ініціаторам не варто вже хоча б тому, що спікером Нацполіціі, що просуває законопроект, є Євген Шевцов , який і прийшов на засідання.
Олександра нагадала, що дії Шевцова з блокування роботи 18 українських ЗМІ різко засудила Європейська федерація журналістів (EFJ). Устинова зазначила, що ці дії стали відповіддю поліцейського чиновника на “розслідування, яке показало дуже елітний і нескромне спосіб життя цієї людини” і публікації про те, як чиновник “Кошмар бізнес на користь бізнесу своєї дружини, фактично викидаючи конкурентів з ринку” .
“Зараз ми цим людям даємо інструмент кошмарити не тільки бізнес, а будь-яку людину, будь-якого волонтера, будь-якого, хто фактично може потрапити під визначення” злодія в законі “ , – уклала депутат.
Спробуємо розібратися, чи є підстави для таких жорстких висновків.
Олігархи і злодії в законі
Це особливо цікаво, тому що інший законопроект (№ 2412), який детально аналізував екс-колега Олександри Віталій Шабунін, також розширює повноваження МВС. Мова про проект закону про надання Нацгвардії повноважень розвідувального органу.
Отже, чи йде мова про узгоджений наступ відомством на права і свободи громадян?
Автори законопроекту про злодіїв в законі кажуть, що беруть приклад з Грузії, яка завдяки аналогічного закону істотно знизила рівень злочинності.
Але це пояснення – усвідомлена маніпуляція: в Грузії на момент прийняття закону було 400 злодіїв в законі. Їх вплив пронизувала всю політико-адміністративну систему, вони контролювали основні фінансові потоки, були агентами впливу Кремля на країну.
В Україні ж стан речей дещо інше. Злодіїв в законі у нас в країні за різними даними від 7 до 15. І роль, яку вони грали в Грузії в 90-х і першій половині нульових, в Україні грає олігархат .
Саме найбільші фінансово-промислові групи, а не злодії в законі, визначають те, що сьогодні відбувається в політиці, бізнесі і на вулиці.
А організована злочинність в особі злодіїв в законі грає не визначальну, а допоміжну симбіотичний роль – непублічних молодших партнерів для особливих доручень і брудного бізнесу, про який не хочуть бруднитися (але не проти отримувати частку) старші.
Але почати чомусь хочуть з молодших. Ок, буває.
Як боротися зі злодіями в законі без зайвих ноу-хау
Злодії в законі – лідери злочинних співтовариств, і повинні переслідуватися за законом.
Ось тільки чи дійсно хтось збирається їх переслідувати за допомогою цього законопроекту? У правоохоронців достатньо важелів, щоб розібратися з ними і без новел у законодавстві.
Найпростіший варіант – недопущення їх в Україну і позбавлення права легального проживання з депортацією порушників .
Задокументувати їх як організаторів і координаторів злочинів з урахуванням технічної оснащеності українських правоохоронців – теж не проблема. Це показали недавні слідчі дії, в результаті яких Ігорю Павловському вручили підозру за статтею 255 (Створення злочинної організації) Кримінального кодексу.
Однак вирішили, що потрібен окремий законопроект. Який, що “дивно”, зовсім і не стосується злодіїв в законі.
Складнощі перекладу
Злодій в законі – суто радянський феномен, який дістався у спадок країнам колишнього СРСР.
Це стійке словосполучення, яке в ходу на пострадянському просторі. Але в законопроект чомусь вводять український переклад без згадки “першоджерела” – “злодій в законі” . Навіть не “крадій”, а “злодій”. Що може в перекладі трактуватися не як “злодій”, а як “злочинець”.
Кримінальний світ дуже скрупульозно ставиться до точності лексичних визначень, що, звичайно, добре відомо авторам законопроекту. Але, тим не менш, автори відходять від терміна “злодій в законі” і вводять новий, який можна прочитувати як “злочинець у законі”.
Навіщо ці лінгвістичні дослідження? А для того, щоб мати можливість за допомогою нового закону притягати до відповідальності осіб, які не є злочинцями, а тим більше “злодіями в законі”.
Як? Тут смачний “плювок” в українську Конституцію. А саме, до статті 62, яка говорить про те, що обвинувачення не може будуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом і, увага – припущеннях. А законопроект пропонує будувати звинувачення в причетності до касти “злочинців в законі” саме на припущеннях слідчого .
Чисте поліцейська творчість. Пам’ятайте, ” захоплюючись ультранаціоналістичними ідеями і культивуючи велич арійської раси … “?. Тут схожа історія.
“Злочинцем в законі” визнається особа, “яка дотримується властивих злочинному середовищі традицій і правил поведінки” . Соромлюся запитати авторів, який нормативний акт описує “властиві злочинному середовищі традиції і правила поведінки?”. Закон? Якщо так, то який – злодійський? Або, може, слідство буде залучати експертів-положенців, щоб ті розсудили, дотримувався підозрюваний традицій і правил чи ні?
Йдемо далі.
“Злочинцем в законі” визнається особа, яка користується авторитетом серед осіб, які вчинили кримінальні злочини “ .
Яким же приладом і за якою шкалою наслідок збирається заміряти “авторитет”? Знову-таки не обійтися без експертів-положенців. Ну, а якщо без жартів, то казково зручна формулювання для усунення, залякування або доїння неприємних, або навпаки – фінансово цікавих поліції людей.
Тобто, якщо ви, наприклад, правозахисник, волонтер або бізнесмен, який допомагає тюрмах і зонах, вас цілком можна назвати “злочинцем у законі”. І за “заняття вищого положення в злочинній ієрархії” законопроект обіцяє від 7 до 12 років позбавлення волі.
Пропонується карати за сам статус, а не скоєні злочини . Дуже зручно, особливо якщо врахувати, що можливості для того, щоб цей статус за вами закріпити, обмежені лише фантазією слідчого.
Але і це не все.
Вплив буває по-справжньому ефективним тоді, коли воно може бути звернено не тільки на мішень атаки, але і на оточення мішені. І цей механізм в законопроекті теж, звичайно, є.
Отже, карати пропонується, увагу, за “звернення” до “злочинцеві в законі” або члену його спільноти з проханням … вплинути в будь-якій формі (знову суто оціночне судження) на третіх осіб з метою прийняття ними рішень, здійснення або нездійснення ними дій “ .
Зауважимо, що не кримінально караних дій. Чи не дій, які спричинили за собою негативні, суспільно небезпечні наслідки і заподіяння шкоди. А будь-яких.
Під це формулювання можна підвести абсолютно будь-яка особа, яка мала контакт з “злочинцем у законі”. Адвокат, водій, партнер або контрагент по бізнесу, чиновник, журналіст. Так навіть сусід, який попросив підписати заяву в ЖЕК.
Як упекти Трампа за грати?
За цим законопроектом можна посадити кого завгодно. Наприклад, Дональда Трампа. Як? Та дуже просто.
Беремо репера Каньє Уеста. Він крутий хлопець, дає концерти в тюрмах і на зонах – значить, “користується авторитетом серед осіб, які вчинили кримінальні злочини”. Отже, “злочинець у законі” вже є.
Переходимо до спільників. Каньє Уест звертається до президента США Дональда Трампа з проханням допомогти звільнити репера A $ AP Rocky, який виявився в шведській в’язниці в результаті вуличної бійки. Ось тобі і дотримання “властивих злочинному середовищі традицій і правил поведінки” – тягне мазу за кореша.
Пізніше учасниця злочинного співтовариства і дружина Уеста Кім Кардашьян пише “чістуха”: “Спасибі Дональда Трампа, держсекретареві Майку Помпео, Джаред Кушнера і іншим, хто докладає зусиль, щоб звільнити A $ AP Rocky і його друзів. Ваша відданість реформі правосуддя дуже цінна”.
Ясно, що Уест йде паровозом, а Кардашьян і Трамп – спільники. Причому Трамп – при виконанні і з особливим цинізмом. Весту і Трампу – по 15, а у Кардашьян явні пом’якшувальні – обійдеться сімкою.
По кремлівській лижні.
Ну, і тепер зовсім смішне.
Калькою для цього законопроекту був зовсім не грузинський варіант, а російський. 1 квітня 2019 року Путін підписав законопроект № 46-ФЗ, що доповнює російський КК новою статтею – “Заняття вищого положення в злочинній ієрархії” – і що стосується злодіїв в законі.
Ми знову йдемо по кремлівській лижні – навіть в кримінальному праві.
Я дуже сподіваюся, що у депутатів, в першу чергу з профільного комітету, вистачить державної мудрості й елементарного здорового глузду не пропускати законопроект в нинішньому вигляді.
Зараз він являє собою знаряддя розправи, шантажу і незаконного збагачення. Насторожити (і як показує виступ Устинової, вже насторожує) депутатів має те, що фронтир законопроект такі фігури, як згаданий вище Євген Шевцов – людина з дуже промовистою репутацією і декларацією.
Закликаю громадські організації звернути пильну увагу на ситуацію.
Без доопрацювання законопроект загрожує свободі громадянського суспільства .
І окреме спасибі керівництву МВС – за те, що маркуєте свої найтоксичніші проекти такими людьми, як Шевцов. Якби не він, то могли б і не помітити.
Масі Найєм, спеціально для УП (https://www.pravda.com.ua/columns/2020/01/21/7237982/)