Адміністрація виправних колоній вдається до жорстких покарань, незалежно від рівня безпеки цього закладу. Існують цілі види тортур – «заплив», «черепаха», «гамівна сорочка». В’язні знають, що скаржитись – неефективно та небезпечно, адже місцеві прокурори з адміністрацією – «в одній спайці».
Про це в ефірі проекту «Громадська прокуратура» з Віталієм Купрієм на телеканалі ZIK розповів голова ГО «Альянс української єдності» Олег Цвілий.
Він наголосив: у Замковій виправній колонії №58 на Хмельниччені – кричущі порушення прав людини. Цей заклад – максимального рівня безпеки, адже покарання у ньому відбувають за важкі злочини
https://www.youtube.com/watch?v=qQYT06Zwg5Y&feature=emb_logo
«Однак і їх права не можна порушувати. Найгірше, що громадська свідомість не співчуває цим людям. Суспільство важко переконати, що прав людини слід дотримуватись незалежно від особи», – зауважив Цвілий.
Він розповів: найбільш кричуще покарання засуджених у місцях позбавлення волі – зґвалтування. Зокрема, це відбувається і в зазначеному ним закладі. Однак до тортур вдаються не лише в колоніях суворого режиму.
«Якщо взяти Бердянську виправну колонію №77, то там мінімальний рівень безпеки, там – засуджені, які вчинили злочин вперше», – зазначив Цвілий.
За його словами, у колоніях є цілі види тортур.
«Наприклад – «заплив». Це коли тебе кидають на землю, на спину хтось вилазить і починає виламувати руки. Ще є тортура, яка називається «черепаха». Людину примушують трішки нагнутись і б’ють по потилиці – для втрати свідомості. Є ще «гамівна сорочка». Все це тортури, які не залишають синців, хоча завдають сильного фізичного болю», – розповів Цвілий.
Він зізнався: мав досвід перебування в місцях позбавлення волі, тож «заплив» і «гамівну сорочку» відчув на власній шкурі.
«Я знаю, як працює ця система, чому ці в’язні мовчать і як важко добитись справедливості», – підкреслив експерт.
Мовляв, модель, де в’язні передають скарги – неефективна, вона залишилась у спадок ще з Радянського Союзу.
«Наприклад, пишете скаргу на неправомірні дії до Києва – в Генеральну прокуратуру, офіс Уповноваженого. Та ця скарга проходить цензуру – ви віддаєте її в руки працівнику, на якого скаржитесь. Вони не беруть ці заяви. Скаргу випустять лише в тому випадку, коли знатимуть, що за це їм нічого не буде», – розповів Цвілий.
Адже, за його словами, місцеві прокурори з адміністрацією – «в одній спайці», тож працівникам колонії легко вдається приховувати свої злочини.
«Це зовсім не важко, коли тебе страхує прокуратура і в тебе, скажімо так, в полоні усі ці в’язні. Коли у місця несвободи приїжджає перевірка і хтось із в’язнів скаржиться, всі знають що буде – перевірка поїде, а в’язню зроблять ще гірше. Окрім того, є не багато людей, які можуть терпіти цей біль, є принциповими і підуть до кінця. В’язні, перебуваючи у закритій системі, залякані. Їх використовують одне проти одного або проти працівників установи, які не миряться із безчинством», – зазначив експерт.
Як повідомлялось раніше, під час позапланового моніторингового візиту до Одеської виправної колонії №51 виявили численні ознаки жорстокого поводження із засудженими.
https://zik.ua/news/2019/06/13/cherepaha_gamivna_sorochka_i_zaplyv_kolyshniy_vyazen_opysav_tortury_1593029