24 лютого 2025 р

Що ми знаємо про застосування тортур та інших видів жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження в Україні через три роки після вторгнення?
Ми знаємо, що на окупованих територіях України широко поширені катування з боку російської влади. Використовується це як інструмент репресій та для вилучення з українців інформації про спротив російській окупації. Крім того, переважна більшість військовополонених, які перебувають під вартою російських збройних сил, були піддані тортурам.
У лютому 2025 року Моніторингова місія ООН повідомила, що 95% опитаних колишніх військовополонених надали докладні та послідовні звіти про тортури чи жорстоке поводження, а близько половини зазнавали сексуального насильства. Через тортури загинули щонайменше п’ятеро українських полонених.
Чи є закономірність у застосуванні тортур та види методів тортур?
Методи тортур включають побиття кулаками, тактичними рукавичками з кастетами, дерев’яними молотками, прикладами, лопатами, кийками або палицями, електрошокером та військовими телефонами ТА-57. Ми також знаємо, що окремих осіб піддавали імітаційним стратам із застосуванням вогнепальної зброї, їх утримували при низьких температурах без одягу та погрожували калічити чи вбивати. Сексуальне насильство включало зґвалтування, спроби зґвалтування, погрози зґвалтування та кастрації, побиття геніталій, ураження геніталій електричним струмом, примусове оголення та сексуальне приниження.
Більшість ув’язнених повідомили, що так звані « привітальні побиття» відбувалися як систематична частина процедур прийому з боку більшості колишніх ув’язнених, наприклад, зустріч етапів, коли новоприбулих ув’язнених змушують бігти з опущеною головою через через стрій охоронців, які у цей момент їх б’ють палицями, ногами та руками по всіх частинах тіла.
ООН виявила, що багато із задокументованих випадків тортур або жорстокого поводження стосуовно різних державних установ рф, що свідчить про значний рівень координації між цими організаціями та широке застосування ними тортур.
Як катування та інше жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження в Україні використовується як зброя війни в Україні?
Тортури та жорстоке поводження використовуються для приниження гідності та приниження українців, особливо тих, хто є патріотом або носить символи українського опору російській окупації. Ув’язнені з проукраїнськими татуюваннями, члени певних військових формувань та військові, які діяли на сході України до 2022 року, перебували під більшим ризиком найжорстокіших форм тортур чи жорстокого поводження.
Також наша партнерська організація « Харківська правозахисна група” повідомляє про численні випадки, коли ув’язнених змушували співати та слухати гімн Росії та вихваляти російських лідерів.
Разом із партнерами DIGNITY документує катування та інші види жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження – чому ця документація важлива?
Катування часто залишаються поза увагою, бо потерпілі часто не хочуть згадувати про біль та приниження, які вони пережили під час катувань. Тому документування випадків тортур та їх наслідків для тіла та психіки потерпілих є початком притягнення винних до відповідальності.
Професійне документування випадків тортур може сприяти обізнаності про вчинені злочини та може служити доказом у судах і трибуналах для засудження винних.
Крім того, процес документування – якщо він виконується відповідно до найвищих професійних стандартів – часто допомагає жертвам у процесі реабілітації свого життя після тортур.
З якими найбільш негайними психологічними та фізичними проблемами стикаються ті, хто пережив тортури, намагаючись налагодити своє життя?
Тортури мають руйнівні наслідки для життя жертви. Їх переслідує біль, спогади, поганий сон з кошмарами, уникання контактів з іншими людьми та втрата віри в майбутнє. Це дуже ускладнює нормальне життя. Це також може призвести до подальших проблем, таких як соціальна ізоляція, розпад сім’ї та нездатність підтримувати гідний рівень життя.
Звернення до тортур, у тому числі звернення за допомогою, є болісним і страшним, тому подолання цього бар’єру, ймовірно, є найважливішим викликом. У багатьох регіонах світу лікування та реабілітація осіб, які піддалися тортурам, не є безкоштовними, якщо взагалі доступні. У цьому випадку групи тих, хто вижив, можуть стати порятунком для осіб, які піддалися тортурам.
Проте професійне лікування та реабілітація можуть зменшити симптоми та значно покращити функціональні можливості. Це може бути вирішальним поштовхом для відновлення життя після тортур, що так важливо.