Івано-Франківська установа виконання покарань функціонує як слідчий ізолятор (СІЗО) для утримання слідчо-заарештованих, відносно яких у рамках кримінальних проваджень вибрана міра запобіжного заходу — тримання під вартою.
В установі є медична частина, транзитні камери для тимчасового утримання осіб, які чекають етапування до інших установ. Також існує сектор максимального рівня безпеки для утримання засуджених довічно та господарський блок для обслуговування закладу.
У слідчому ізоляторі утримуються особи, щодо яких рішенням суду обрано взяття під варту або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт; засуджені, вироки щодо яких не набрали законної сили та щодо яких, як запобіжний захід, обрано тримання під вартою; а також засуджені до позбавлення волі вперше і за незначні злочини, які залишені для роботи з господарського обслуговування. В СІЗО розташовано сектор максимального рівня безпеки для утримання чоловіків, засуджених до довічного позбавлення волі, в якому на момент візиту утримувалися 34 засуджені.
Під час візиту моніторинговою групою досліджена документація, яка стосується життєдіяльності установи, медична документація, оглянуті пости збірного відділення, камери для утримання слідчо-заарештованих і засуджених до довічного позбавлення волі, камери для утримання жінок, господарські приміщення, медичної частини на їх відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.
Керівник установи — Атаманюк Володимир Богданович.
Загальна частина
За даними керівництва Установи, протягом поточного року прибуло 266 осіб. Протягом 2022 року звільнено — 127, у 2023 році — 145 осіб. Умовно-достроково у 2022 році — дві та ще одна особа переведена на більш м’які умови утримання. У 2023 році звільнено умовно-достроково — три та ще одна особа переведена на більш м’який режим утримання. У поточному році зафіксовано один випадок застосування спецзасобів: фізична сила та кайданки. В установі наявні 13 в’язнів, що відторгнуті загалом. Схильні до самогубства — 12, до членоушкодження — 14, до втечі — п’ять в’язнів. Шість засуджених до довічного позбавлення волі перебувають на профілактичному обліку. На господарських роботах працюють 11 осіб з-поміж засуджених вперше за нетяжкі злочини, вирок відносно яких набрав законної сили. У карцері не було жодної особи. У СІЗО працює один психолог. У власному користуванні 22 засуджені мають планшети з доступом до мережі інтернет.
Протягом 2022 року відбулося 15 тривалих побачень, у 2023 році — 16. Короткострокових побачень у 2022 році — 112, із них через скло — 100, контактних — 12. У 2023 році — всього 137 короткострокових побачень, із них через скло — 57, контактних — 80. У поточному році здійснено 4493 телефонні дзвінки.
Монітори Харківської правозахисної групи провели дослідження на предмет відправлення та отримання кореспонденції в цій установі. Протягом 2022 року до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в закритому вигляді було відправлено 35, у 2023 — 13 звернень. Отримано: у 2022 році — 29, у 2023 — 16 листів. У прокуратуру відправлено: у 2022 році — 210, у 2023 році — 86 звернень. Отримано: у 2022 році — 211, у поточному році — 178 листів. В інші державні органи протягом 2022 року відправлено 992, у 2023 році — 620 звернень. В правозахисні організації протягом 2022 року — 66, протягом 2023 року — 11 листів.
Івано-Франківська міська медична частина №12 ЦОЗ ДКВС України у Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях
Під час відвідування моніторинговою групою було вивчено медичну документацію, оглянуто кабінети лікарів, рентген-кабінет, палати та інші приміщення медичної частини на їх відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів. Завідувач медичної частини — Андрій Лизин.
Згідно з інформацією, наданою персоналом медичної частини, укомплектовано наступні посади: завідувач медичної частини-лікар — 1 ставка; лікар загальної практики сімейний лікар — 1 ставка; лікар — дерматовенеролог — 0,5 ставки; лікар-психіатр — 0,5 ставки; лікар-фтизіатр — 0,5 ставки; лікар-рентгенолог — 0,5 ставки; лікар-інфекціоніст — 0,5 ставки; лікар-стоматолог — 0,5 ставки; лікар-гінеколог — 0,5 ставки; лікар-ультразвукової діагностики — 0,5 ставки.
У стаціонарі медичної частини розташовано: 3 палати для соматичних хворих, що розраховані на 16 ліжко-місць; п’ять ізоляторів для осіб, хворих на туберкульоз, розрахованих на 12 ліжко-місць. На день візиту там перебувало семеро осіб.
Під час візиту були виявлені недоліки в роботі Івано-Франківської міської медичної частини №12, що призводять до порушення прав засуджених та осіб, яких утримують під вартою в Івано-Франківській установі виконання покарань №12, зокрема:
1. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при наданні медичної допомоги
Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
2. Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на інформацію про стан здоров’я, методів лікування та неналежне ведення документації
2.1 Встановлено відсутність інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування на особу, яка перебувала у стаціонарі. Зазначене може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнта для застосування щодо неї методів діагностики, профілактики та лікування та є порушенням статті 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
2.2 У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, відповідно до Порядку проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2012 № 200.
2.3 Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.
2.4 У медичній частині на 12 ВІЛ-інфікованих осіб не заведена “Контрольна карта форми первинної облікової документації № 030-5/о медичного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою”.
2.5 Відсутній номер карти засудженого М., дата огляду: 24.07.2023р., який має відповідати порядковому номеру реєстрації пацієнта, зазначеному в “Журналі обліку фактів виявлених тілесних ушкоджень засуджених осіб в Івано-Франківської установи виконання покарань №12”. Крім того, відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень.
3. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду
У медичній частині не дотримано вимоги для ізоляції хворих на туберкульоз осіб, зокрема, на кордонах чистих зон і зон високого ризику не встановлені перегородки з дверима або повітряні шлюзи; палати для пацієнтів використовуються більше ніж на одну-дві особи (5 палат-камер на 12 ліжко-місць); двері до палати не оснащені ущільненим порогом, ущільнювачами по краях; палати не обладнані припливно — витяжною вентиляцією. Утримувані особи в медичній частині не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту; не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території установи серед в’язнів.
4. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)
Диспансерний нагляд здійснюється за 6 особами, які мають інвалідність. З них: Ⅱ гр. — 3 особи; Ⅲ гр. — 10 осіб. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що у 3 осіб з інвалідністю відсутня індивідуальна програма, реабілітації (далі — ІПР). Крім того, моніторинговою групою встановлено, що деякі рекомендації ІПР не виконуються, у зв’язку з чим люди не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. В установі не створено умов щодо утримання осіб з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).
5. Порушення в роботі приміщення, де зберігаються лікарські засоби медичної частини
Відсутня шафа для зберігання медичних препаратів, які отримані від родичів ув’язнених. У медичній частині персонал зберігає ліки у звичайній картонній коробці, на якій зазначено: “Ліки, які передали з дому ув’язненим/засудженим”. Крім того, дані лікарські засоби зберігалися на підлозі.
6. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С
З початку 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 345 обстежень осіб на наявність вірусного гепатиту С (далі — ВГС), з яких у 83 осіб встановлено підозру на захворювання. Особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
7. Порушення права засуджених на психіатричну допомогу
У стаціонарі лікарні відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.
8. Порушення правил пожежної безпеки
Приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками.
9. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами
9.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген-апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених і не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.
9.2 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.
Збірне відділення
Слідчі кабінети
Для слідчих дій і зустрічі з адвокатами.
Для проведення судових засідань у режимі відеоконференцій.
Камери для жінок
Довічно позбавлені волі
Засуджені мають персональні планшети з доступом до мережі інтернет.
Інтернет-клас
Робочі камери
Засуджені працюють над виготовленням різноманітних замовлень.
Харчоблок
Превентивний моніторинговий візит до Івано-Франківської установи виконання покарань №12 здійснено Харківською правозахисною групою. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Серія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.
Дата візиту: 24 серпня 2023 року
Попередній візит відбувся 11 лютого 2023 року.