Російські війська катують мирних жителів і в’язнів на окупованих територіях України
Вадим Човган, юрисконсульт, правозахисна організація DIGNITY/12 квітня 2023 рік
Комплексний звіт від DIGNITY та наших українських партнерів документує широкомасштабні та систематичні катування.
“На третій день я попросив катів убити мене, бо мені не було чого їм сказати. Тоді один з них зняв балаклаву, і я зрозумів, що це, ймовірно, один з чеченських солдатів, які воюють на боці росії. Він зробив відеодзвінок одному зі своїх командирів і зняв мене на телефон. Чоловік на тому кінці дроту лише кивнув, нічого не сказавши. Але вони продовжували катувати мене. Мої руки були сковані ланцюгами за спиною. Мене поклали на підлогу на живіт. Вони натягнули мені на шию подовжувач і затягнули його. Коли я вже втрачав свідомість, вони сказали: “Почекай. Ще занадто рано. Ти ще не пройшла всі сім кіл пекла”.
Це свідчення є частиною нового звіту “Дев’ять кіл пекла” про утримання Росією українців в офіційних та неофіційних в’язницях в Україні під російською окупацією з лютого 2022 року.
Звіт містить 152 задокументовані випадки катувань та іншого нелюдського поводження. Катування є настільки систематичними та поширеними, що можуть бути прирівняні до злочинів проти людяності, йдеться у звіті.
Радник з юридичних питань Вадим Човган написав звіт разом з Михайлом Романовим з Харківської правозахисної групи (ХПГ) та Василем Мельничуком з Європейської тюремної судової мережі (EPLN). Інші організації, які брали участь у підготовці звіту, – “Захист в’язнів України” (ЗВУ) та “Україна без тортур” (УБТ).
Authors Vadym Chovgan (DIGNITY), Mykhailo Romanov (KHPG), Vasyl Melnychuk (EPLN) Contributors Kostiantyn Avtukhov (UwT), Veronika Cherkez (UwT), Andriy Didenko (KHPG), Pavlo Fedorov (PPU), Julia Krikorian (EPLN), Olena Prashko (UwT), Olga Shevchenko (KHPG), Hanna Skrypka (PPU), Hugues de Suremain (EPLN), Oleg Tsvilyi (PPU), Vlad Yegorov (UwT), Serhiy Zuikov (PPU) Editors Therese Rytter (DIGNITY), Grant Shubin (DIGNITY), Tetyana Sokolan (DIGNITY) The authors would like to express gratitude to colleagues who contributed to this report but prefer to remain anonymous. DIGNITY – Danish Institute against Torture (DIGNITY) (EPLN) European Prison Litigation Network (KHPG) Kharkiv Human Rights Protection Group (PPU) Protection of Prisoners of Ukraine (UwT)Ukraine without Torture
“Це перший раз, коли організації громадянського суспільства отримали доступ до українців, які утримуються під російською окупацією”, – каже Вадим Човган. Він продовжує:
“Два фактори, які надають ваги нашим висновкам, – це те, що наші організації вже проводили моніторинг в’язниць до російського вторгнення, і те, що ми мали змогу поспілкуватися з ув’язненими як під час окупації, так і незабаром після їхнього звільнення з окупованих територій”.
Новий звіт містить свідчення як з офіційних в’язниць, так і з неофіційних місць несвободи, де росія утримує українців. Доповідь включає свідчення 121 жертви та свідка і детально описує досвід окупації очима тих, хто вижив.
Жертвами та свідками у звіті є як люди, які перебували в українських в’язницях, коли росія окупувала частину країни, так і цивільні особи, які були захоплені росіянами з метою покарання або примусу до співпраці.
Фізичні та психологічні катування
Задокументовані методи катувань включають фізичні тортури, такі як побиття, ураження електричним струмом, удушення протигазами або мішками, а також загалом нелюдські умови утримання у в’язницях. Широко поширені психологічні тортури: інсценування страти, погрози страти або дуже жорстокого насильства над ув’язненими та їхніми сім’ями.
“Російські сили хотіли показати ув’язненим у в’язницях, що “Росія повернулася” або “Радянський Союз повернувся”. Вони запровадили набагато суворіший тюремний режим, щоб показати, що тепер діють нові правила і вони хочуть змусити до покори. Жорстоке поводження було особливо спрямоване проти українських патріотів, лідерів серед в’язнів та колишніх українських солдатів”, – пояснює Вадим Човган.
Російські силовики принижували полонених і відмовляли їм у базових правах, таких як право на медикаменти або отримання їжі від рідних.
Окрім катувань, у доповіді задокументовані випадки вбивств. Наприклад, 11 травня 2022 року в Херсоні російські солдати застрелили чоловіка, який перебував під вартою. Вбивство задокументовано у звіті 11 свідками.
Російські військові ставили під загрозу життя ув’язнених, зберігаючи боєприпаси та зброю у в’язницях, які ставали військовими цілями.
Вадим Човган не сумнівається, що могли бути скоєні злочини проти людяності:
“Наш звіт оцінює, що катування та інші види нелюдського поводження є широко розповсюдженими та систематичними в офіційних та неофіційних в’язницях під російською окупацією в Україні. Ми задокументували широке географічне розповсюдження цих злочинів, і в окупованих регіонах та різних в’язницях є багато спільного в методах та жертвах”, – сказав Вадим Човган.[mom_row][/mom_row]
Завантажити повний текст звіту можна тут.
У новій доповіді задокументовано поводження Росії з українськими в’язнями
Катування та жорстоке поводження, що застосовуються російськими солдатами в українських в’язницях та інших місцях, де Росія утримує українців на окупованій частині України, є настільки систематичними та масштабними, що можуть бути прирівняні до злочинів проти людяності.
Такий висновок міститься у новому звіті, підготовленому DIGNITY та низкою організацій-партнерів.
Дивіться відео нижче, де Тереза Райттер, керівник юридичного відділу, розповідає про звіт.
Russisk tortur i ukrainske fængsler kan være forbrydelser mod menneskeheden