16 червня 2023 року відбувся превентивний моніторинговий візит з питань дотримання прав людини в пенітенціарній системі до ДУ “Харківська виправна колонія (№43)”. Реалізований представниками ГО “Захист в’язнів України” і ГО “Харківська правозахисна група”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, Ганни Скрипки і Олега Цвілого, а також помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка кореспондента Інформаційного бюлетеню “Права людини” Харківської правозахисної групи Михайла Романова. Візит здійснено в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Керівник установи полковник внутрішньої служби Дмитро Фендріков.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Харківська виправна колонія №43 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, засуджених на певний строк і які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. Моніторингову групу супроводжував начальник установи та В’ячеслав Попов .
Монітори висловили своє занепокоєння з приводу присутності В’ячеслава Попова. По перше пан Попов офіційно працює на посаді першого заступника начальника ДУ “Диканівська виправна колонія (№12)”. По друге протягом багатьох років прізвище Попова в різних інтерпретаціях називають жертви катувань і жорстокого поводження в місцях позбавлення волі в Харківській області. Наприклад в 2016 році під час прес-конференції особи які постраждали від катувань в ОКВ-25 називали Попова як особу яка безпосередньо приймала участь в тортурах: https://www.radiosvoboda.org/a/27656524.html
Звертаємося до керівництва ДКВС і прокуратури дати правову ситуації яка була зафіксована під час візиту, а саме: як може одна і та сама людина одночасно займати посади першого заступника начальника колонії в ДВК-12 і ХВК-43?
За офіційними даними наданими керівником установи: на день візиту в ХВК- 43 утримувалось 650 засуджених осіб та 9 ув’язнених, планова наповнюваність установи 980 ліжко – місць. Штатна чисельність персоналу установи складає 252,05 штатних одиниць, фактична – 222,5. Протягом поточного року до установи прибуло 183 особи. На території колонії функціонує 3 відділень СПС, 2 відділення законсервовані, одне через пряме влучання, а друге через ремонтні роботи. За поточний рік умовно-достроково звільнено 21 особа. Працевлаштовано за трудовими договорами 80 засуджених. Середньомісячний заробіток складає 2801,00 гривень. Через важку хворобу з установи не звільнено жодної особи. В поточному році зафіксовано 11 викликів швидкої допомоги. Протягом 2022-2023 років в установі не зафіксовано випадків тілесних ушкоджень. В 2022 році померло 6 осіб, в 2023 – 1 особа. У поточному році проведено 44 тривалих побачень та 102 короткострокові, з них 97 короткострокових побачень проведено через скло. В установі працює всього 1 психолог на 650 в’язнів. На обліку перебуває 6 осіб схильних до членоушкоджень, 2 особи до втечі. За період 2022/2023 років від засуджених не надійшло жодної скарги до керівництва закладу, або будь-яких інших органів влади щодо неналежних умов тримання або неналежного надання медичної допомоги. Сам факт відсутності скарг на дії/бездіяльність адміністрації, неналежне надання медичної допомоги може свідчити про перешкоди з боку адміністрації під час відправлення кореспонденції, або відсутність поінформованості засуджених про свої права, в тому числі і права на оскарження порушень прав людини в компетентні органи, або засуджені не бачать сенсу подачі таких скарг, або залякані і бояться це робити. Серед опитаних засуджених жоден не користується послугами інтернет, в установі монітори не помітили жодного планшета.
Напередодні візиту до керівництва закладу спрямовано запит на отримання публічної інформації з питаннями: кількість звернень від засуджених протягом 2022-2023 років направлених на адресу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, прокуратури в запечатаному вигляді, інших державних органів, правозахисних організацій, а також кількість відповідей на ці звернення. Отримані відповіді свідчать що в установі не є популярними звернення від засуджених в сфері захисту прав і законних інтересів. Наприклад, протягом 2022 року засуджені жодного разу не звернулися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, в поточному році таких звернень було 2, відповідей від Уповноваженого з прав людини протягом 2022 і 2023 років засуджені не отримували. В прокуратуру протягом 2022 року засуджені звернулися 1 раз, в поточному році – 8 і відповіді з прокуратури в 2022 і 2023 роки отримано по 1 відповіді на рік.
Також повністю відсутня практика звернення до правозахисних організацій – протягом 2022 і 2023 років з установи не відправлене жодне звернення. Така ситуація свідчить про порушення прав засуджених на звернення які мають системний характер. Ми можемо припустити що в установі не проводиться в достатній мірі роз’яснювальна робота серед засуджених щодо реалізації їх права на звернення. Можливо засуджені не бачать сенсу звертатися і мають негативну практику неналежного реагування, можливо засуджені залякані і бояться переслідувань з боку представників адміністрації і помічників із числа засуджених. Питання відправки кореспонденції потребує більш прискіпливої уваги з боку Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в рамках Національного превентивного механізму з питань запобігання катувань, а також уваги з боку компетентних наглядових органів.
Монітори безперешкодно потрапили на територію установи і мали можливість відвідати будь – які приміщення установи, збирати інформацію, перевіряти її та мати доступ до відповідних документів. Були оглянуті журнали, медична документація, документи стосовно дисциплінарних стягнень та інші матеріали які стосуються функціонування закладу. Монітори мали можливість спілкуватися з засудженими і персоналом, в тому числі на умовах анонімності.
ДІЗО/ПКТ
Під час відвідування, в дільниці ДІЗО не було жодної особи. Ознайомившись з журналом обліку засуджених які поміщаються (переводяться) в ДІЗО, ПКТ, карцеру монітори помітили, що згідно з записом журналу в ДІЗО повинен знаходиться засуджений Х., але його там не було. Адміністрація установи пояснила відсутність засудженого тим, що засудженого саме цього дня було переведено до спеціалізованої психіатричної лікарні ЦОЗ ДКВС. Варто зазначити, що засуджений Х. за останній місяць тричі поміщався в ДІЗО з 24.05. по 02.06. (10 діб); з 03.06. по 12.06. (10 діб); з 13.06. по 16.06. (4 доби) в поточному році. Тобто засуджений який мав ознаки психічного захворювання майже місяць провів в ДІЗО як дисциплінарно покараний з відповідними обмеженнями і без відповідної медичної допомоги. Враховуючи те, що в стаціонарі медичної частини відсутній ізолятор для тримання осіб з розладами психіки щодо засуджених які становлять небезпеку для оточення, можна дійти висновку, що дану особу з психічними розладами було поміщено в ДІЗО на підставі порушень, які було скоєно у зв’язку із психічними розладами пацієнта. Можна констатувати відсутність надання адекватної медичної допомоги даній особі в умовах ДІЗО. Так, відповідно до 44 пункту рекомендацій Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (CPT/Inf(93)12-part) (далі – Стандарти КЗК), лікування психічно нестійкого та буйного пацієнта слід проводити під суворим наглядом із забезпеченням догляду за хворим, а також, якщо це буде визнано необхідним, із застосуванням заспокійливих медичних препаратів.
У дільниці ПКТ перебувало 4 особи. Протягом цього року засудженим, які перебувають у ПКТ, було дозволено здійснити всього 3 телефонні розмови з родичами, причому 2 з цих дзвінків були проведені однією й тією ж особою. Цей факт може свідчити про те, що засуджені, які дисциплінарно покарані і утримуються в ПКТ до трьох місяців не мають можливості здійснювати телефонні дзвінки і користуватися інтернетом.
ДПК
В дільниці ДПК утримувалось 4 особи.
ВИРОБНИЦТВО
В установі функціонує дві виробничі промислові ділянки – виготовлення металоконструкцій і деревообробка. Штатного розпису на виробництві не має, трудових книжок у засуджених також не має. Також для засуджених які працюють не передбачені щорічні відпустки, а також виплати під час звільнення за невикористані відпустки.
За даними отриманими під час моніторингу є припущення, що засуджені працюють по 12 годин на добу. Як приклад засуджений Х повідомив, що перед приходом моніторингової групи адміністрація установи наказала всім говорити, що вони працюють не до 20:00 години, а до 16:00. Засуджені, які працюють на виробництві зареєстровані в рамках договорів цивільно- правового характеру. Договори укладаються кожного місяця.
Огляд почався цехів роботи з металоконструкціями. Засуджений Х. працює три роки. Засуджений Х. працює 2 роки, з його слів заробляє щомісяця 700-800 гривен. Засуджений Х. працює майже рік. Засуджений Х. працює півроку скільки заробляє не хоче говорити.
Засуджений Х. працює на поліровці поки не має роботу прибирає на вулиці. Працює більше року. Минулого місяця отримав 120 гривен. Засуджений Х. працює на поліровці більше року отримує біля 600 гривень щомісячно. В поліровочному цеху очевидно є шкідливе виробництво. Сертифікація перевірки відповідності критеріям належності робочого місця адміністрація не надала. Засуджений Х. працює виробництві рушникосушки більше року різноробочим скільки заробляє не пам’ятає.
Зварювальна дільниця. Засуджений Х. працює майже рік і заробляє біля 1200 на місяць спецодяг йому не видавали, як і спеціального взуття. Про сертифікацію робочого місця на предмет відповідності шкідливого виробництва адміністрація відомостей не надала.
В швейному виробництві пошивочний цех і закройний. Засуджений Х. працює 8 місяців заробляє в середньому біля 600 гривень на місяць. Родичі в нього проживать в Молдові і раз на тиждень він спілкується з родичами через інтернет. Засуджений Х. працює більше року і не знає скільки заробляє грошей, родичі за кордоном вимушені переселенці зв’язку з ними він не має. Засуджений Х. працює 1 рік і 6 місяців перемотує нитки. В приміщенні дуже гучний шум. У засудженого не має захисних елементів щоб не псувати слух.
Гараж
На території установи працює СТО (гараж) де ремонтують частні автомобілі. Засуджений Х. працює більше року, суму заробітної плати повідомити відмовився.
Малярна дільниця.
Засуджений Х. працює на цій дільниці 4 роки. Окуляри захисні він не одягає і спеціального костюму також йому не видавали. Одну маску використовує два дні і більше. Заробіток назвати відмовився.
Мотузки
Засуджений Х. працює два роки скільки заробляє грошей не знає, останній раз в крамницю ходив восени.
В приміщеннях виробництва відсутнє природне освітлення. Освітлення штучне дуже слабке, що явно недостатньо для забезпечення належних умов праці. Також в усіх виробничих приміщеннях відсутня система вентиляції. В приміщеннях сперте повітря. В приміщеннях металообробки відчутний запах мастила.
ЖИЛІ ПРИМІЩЕННЯ
Моніторингова група відвідала відділення СПС №13. Приміщення барачного типу потребують ремонтних робіт. Засудженим протягом дня заборонено сидіти на ліжках. Всіх хто відмовляється працювати на виробництві залучають до двох годинної безкоштовної праці по ст.118 КВК. Без графіків, черговості, за вибором днювального відділення.
ЇДАЛЬНЯ
Їдальня розташована на першому поверсі двоповерхової будівлі. Обідня зала простора, але на стінах біля вікон пліснява. Є стенд інформаційного меню з релевантною інформацією про страви. Під час моніторингу в їдальні засуджені обідали. На кухні проведений косметичний ремонт. Згідно графіку роботи за травень 2023 року працівники їдальні працюють в дві зміни. Також 4 особи працюють в нічну зміну з 16:00 до 6:00 наступного дня, тобто 14 годин на добу, та 9 осіб працюють в денний час. В усіх засуджених які працюють в їдальні/кухні відсутні медичні книжки. Після закінчення обіду представники персоналу провели обшук засуджених. На питання чим обґрунтоване це дійство адміністрація відповіла щоб не виносили хліб з їдальні. Такі заходи жодним чином не сприяють цілі кримінального покарання – ресоціалізації і соціальної адаптації, а являються елементами каральної радянщини, від якої варто давно позбутися.
ВІДДІЛЕННЯ КАРАНТИНУ, ДІАГНОСТИКИ ТА РОЗПОДІЛУ
У відділенні КДіР перебувало 10 новоприбулих засуджених. Під час спілкування спостерігався високий рівень страху. Засуджені фактично залякані і відмовилися спілкуватися з моніторами. Всі без винятку засуджені відмовилися відповідати на питання і повідомили що в них все добре. При цьому під час спілкування засуджені ховали очі, відмовлялися відповідати на прямі запитання. Така практика свідчить про атмосферу психологічного тиску і заляканості. Європейський Комітет з питань запобігання катувань (CPT) в своїх звітах акцентував увагу на тому, якщо засуджені в категоричній формі масово відмовляються від спілкування, це свідчить про нездорову атмосферу в закладі і можливий психологічний тиск з боку адміністрації. В приміщенні КДіР двоповерхові ліжка. В приміщеннях тісно, відчутний неприємних запах.
ЛАЗНЯ
ЗВ’ЯЗОК з ЗОВНІШНІМ СВІТОМ
В установі в якій перебуває 650 засуджених осіб немає жодного планшетного комп’ютера в особистому користуванні. Засуджені до позбавлення волі про таке поняття як “електронна скарга” навіть не чули. Під час візиту моніторам довелось роз’яснювати засудженим про їх права і законні інтереси, можливість звертатися з електронними скаргами, телефонувати на гарячу лінію Уповноваженого Верховної ради з прав людини і отримувати відповіді в запечатаному вигляді. На питання до засуджених чи володіють вони інформацією про право на власний планшетний комп’ютер? Деякі засуджені відповідали, що такою інформацією не володіють, дехто зазначив: “ну, ви самі все розумієте чому їх тут немає”. Оглянувши журнал користування інтернетом в комп’ютерному класі, монітори з’ясували, що в поточному році глобальною мережею Інтернет скористались 58 разів із них з 01.04.2023 року по 16.06.2023 року глобальною мережею Інтернет скористались 31 раз, при цьому користуються Інтернетом всього 3 особи, а саме засуджений Н. 21 раз, засудженим М. 6 разів та засуджений Г. 4 рази. Крім того, слід зазначити, що згідно офіційних статистичних даних наданою адміністрацією установи послугами доступу до мережі Інтернет з використанням обладнання, яке перебуває на балансі установи скористались 657 разів, що не відповідає зазначеним у журналі даним.
БЕЗПЕКА
Установа постраждала під час воєнних дій російських загарбників. ДУ «Харківська виправна колонія (№43)» неодноразово потрапляла під обстріли з самого початку війни, через обстріли постраждали будівлі, огорожа та інші споруди, що належать установі. Небезпека триває і вірогідність повторних ракетних обстрілів і бомбардування дуже висока. Проте, незважаючи на високу небезпеку щодо життя і здоров’я як засуджених так і персоналу в установу продовжують направляти осіб для відбування покарань. Слід зазначити, що Харківська область (м. Харків) знаходяться під постійними обстрілами. Харківські установи виконання покарань неодноразово попадали під обстріли, маємо випадки загибелі та травмованих осіб з поміж співробітників та засуджених. Згідно статистики: за останній місяць з 01.06.2023 по 01.07.2023 рік на території Харківської області, в тому числі у місті Харків тривога пролунала 141 разів, загальною тривалістю 120 годин 56 хвилини. Коефіцієнт відсотків протягом доби, коли засуджені ховалися від повітряних атак складає 16,8 %. Протягом активної фази повномасштабної війни тривога пролунала 2215 разів, загальною тривалістю 1886 годин 38 хвилини.
БОМБОСХОВИЩЕ
МЕДИЧНА ЧАСТИНА № 43 філії Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Харківській та Луганській областях
Завідувач медичної частини – Дрокін Д.Г.
Стаціонар медичної частини має в наявності 4 палати для соматичних хворих розрахованих на 10 ліжко -місць, 3 інфекційних ізолятори розрахованих на 6 ліжко – місць.
Під час відвідування моніторинговою групою вивчено медичну документацію, оглянуті кабінети лікарів, рентген-кабінет, палати та інші приміщення медичної частини на їх відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.
На момент відвідування на стаціонарному лікуванні перебувало 2 особи.
Згідно зі штатним розпису, який був наданий завідувачем медичної частини, укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини-лікар – 1 ставка; лікар-терапевт – 0,25 ставки; лікар-психіатр – 0,5 ставки; лікар-стоматолог – 0,5 ставки; лікар-рентгенолог – 0,5 ставки; лікар-фтізіатр – 0,5 ставки;
Вакантними залишаються посади : лікаря загальної практики – сімейного лікаря – 1 ставка; лікаря-терапевта – 0,25 ставки;
Проліковано хворих за поточний рік:
У стаціонарі – 13 осіб;
Амбулаторно – 802 особи.
Диспансерний нагляд здійснюється за:
Соматичні захворювання – 448 осіб;
ВІЛ- інфікованих – 67 осіб ( з них 67 приймають АРТ);
Туберкульоз ( кат. 5.1) – 54 особи;
З розладами психіки – 78 осіб.
У стаціонарі медичної частини на день візиту перебувало 2 осіб.
Під час моніторингового візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини № 43, що призводять до порушення прав засуджених в ДУ «Харківська виправна колонія (№43)», зокрема:
1.Ненадання первинної , вторинної та третинної допомоги.
Відповідно вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. №1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
2.Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)
Диспансерний нагляд здійснюється за 18 особами які мають інвалідність. Із них І гр. – 1 особа; Ⅱ гр. – 2 осіб; Ⅲ гр. – 7 осіб. Разом з тим, в порушення вимог Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що у 4-х осіб з інвалідністю відсутні індивідуальні програми реабілітації (далі – ІПР). Крім того не виконуються рекомендації ІПР у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.
В порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення» в установі не створено умов щодо утримання осіб з інвалідністю, стаціонар знаходиться на другому поверсі (відсутні пандуси, поручні тощо).
3 . Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С.
С початку 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 376 обстежень осіб на наявність вірусного гепатиту С (далі – ВГС), з яких у 225 осіб встановлено підозру на захворювання. Підтверджено діагноз ВГС у 62 осіб , 14 з яких отримують лікування. 1 особа померла ( причина смерті – цироз печінки) . В порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 № 51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування , що може призвести до погіршення стану їх здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
- Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду за туберкульозом
За наданою медичним персоналом інформацією, в день візиту(16.06.2023року), засудженого Б. та засудженого С. з діагнозом туберкульоз (ВДТБ) направили до Покровської спеціалізованої туберкульозної лікарні (№ 17). Під час вивчення медичної документації моніторами було встановлено, що підозру на захворювання було встановлено – 15.05.2023 року, підтверджено діагноз туберкульоз – 23.05.2023 року, госпіталізовано у стаціонар – 14.06.2023 року, про що свідчить відповідний запис в Журналі обліку прийому , виписування засуджених та відмов від госпіталізації у медичній частині. Разом з тим, експрес діагностика всіх форм ТБ та початок відповідного лікування є одним із найбільш важливих адміністративних заходів інфекційного контролю, включаючи застосування тестів експрес діагностики. Подальшою задачею адміністративного контролю є розподіл потоків хворих таким чином, щоб особи на заразні форми ТБ, МР ТБ були відділені від інших пацієнтів, особливо від ВІЛ-інфікованих. Ідеальний варіант є ізоляція кожного хворого. У більшості випадків такі заходи не доступні і інфекційний контроль здійснюють шляхом групування пацієнтів із однаковими формами ТБ в одну палату. Так в порушення Уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги (УКПМД) «Туберкульоз», затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.09.2014 р. № 620, пацієнтів хворих на туберкульоз не було ізольовано. Понад місяць вони перебували в загальній масі засуджених, завдяки чому не дотримувався принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання, що створювало передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених.
Крім того, утримуванні особи в медичній частині не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту; не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території установи серед в’язнів; не проводиться щоденний температурний скринінг засуджених .
5.Порушення правил пожежної безпеки
У порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Крім того, приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками, що є порушенням вимог п. 3.6 глави 3 розділу V Правил та порушенням п. 10.18. глави 10 Державні санітарні правила і норми “Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур” затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.06.2007 № 294 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2007 р. за № 1256/14523
Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їх життю та здоров’ю.
- Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами.
6.1 В порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2005 № 158, в медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.
6.2 При вивченні вмісту аптеки медичної частини виявлені протерміновані лікарські засоби, що порушує вимоги пункту 5 розділу І , абз.6 п.3 розділу V Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.12.2003 № 584.
6.3 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.
7.Порушення в роботі приміщення, де зберігаються лікарські засоби медичної частини.
В порушення вимог наказу МОЗ України від 16.12.2003 No584 «Про затвердження Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах», лікарські засоби зберігаються без урахуванням температурних режимів, зазначених виробниками. У приміщенні для зберігання лікарських засобів відсутня можливість підтримання температури повітря відповідно до вимог інструкцій про застосування лікарських засобів у літній період (відсутній кондиціонер) (п.4 розд. II абз.9 п.3 розд.V наказу МОЗ №584 у редакції наказу МОЗ №610 від 03.04.2022).
8.Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на інформацію про стан здоров’я, методів лікування та неналежне ведення документації
8.1В порушення вимог Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 003-6/о «Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення i на присутність або участь учасників освітнього процесу», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 № 110, встановлено відсутність в медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаної пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування. Зазначене може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування та є порушенням статті 43 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
8.2 В медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів відповідно до Порядку проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2012 № 200.
Наркозалежним особам НЕ забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.
- Порушення права ув’язнених та засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови
перебування в умовах закладу охорони здоров’я.
9.1Приміщення медичної частини не відповідають вимогам статті 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемiологічного благополуччя населення». Стіни у приміщеннях медичної частини місцями мають відлущену фарбу, відбиту кахельну плитку на панелях стін, дерев’яні вікна, стару підлогу, що ускладнює дезінфекційну обробку даних приміщень. Так, відповідно до п. 5.6 Договору оренди, обов’язком орендаря (філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Харківській та Луганській областях ) є, зокрема, своєчасне здійснення за власний рахунок поточних ремонтів орендованого майна. Однак, філією ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально виконавчої служби України» у Харківській та Луганській областях не вживається достатніх заходів щодо фактичної реалізації зазначеного пункту.
9.2В порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 № 280/5 засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.
- Порушення права засуджених на психіатричну допомогу
Диспансерний нагляд здійснюється за 78 особами з психічними розладами. Разом з тим, в порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі , затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 – в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених які становлять небезпеку для оточення. Начальник медичної частини пояснив це тим, що приміщення яке раніше використовувалось , як ізолятор для осіб з розладами психіки, не відповідає вимогам, у зв’язку з чим вони його не використовують.
- Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при проведенні первинного та профілактичних медичних оглядів.
Під час вивчення медичної документації встановлено, що згідно «Журналу обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду у «Харківській виправній колонії(№43)», впродовж поточного року було проведено періодичний медичний огляд 540 особам. Медичний огляд проводили лікарі: стоматолог, психіатр, терапевт. Згідно п.7 глави III розділу II Порядку засуджені, які працюють на об’єктах харчування (крім робіт, пов’язаних з посадами продавців, завідувачів продовольчих та речових складів, комірників) та переробної промисловості, у будинках дитини, закладах загальної середньої освіти, підрозділах з професійної підготовки у спеціальних виховних колоніях, медичних частинах (фельдшерських пунктах) та лікарняних закладах ДКВС (крім робіт, пов’язаних із наданням медичної допомоги), пральнях, лазнях, кімнатах для тривалих побачень, гуртожитках, клубах, на об’єктах водозабезпечення та каналізації, дільницях розведення i вирощування тварин, проходять обов’язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок», на кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації № 1-ОМК «Особиста медична книжка», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за №662/23194. Так, моніторингова група зафіксувала відсутність особистих медичних книжок у засуджених в ДУ «Харківська виправна колонія (№ 43)»
- Порушення прав ВІЛ-інфікованих осіб.
Під час дослідження медичної документації встановлено, що диспансерний нагляд в установі здійснюється за 67 ВІЛ-інфікованими особами. В штаті медичної частини відсутній лікар-інфекціоніст. В порушення вимог наказу МОЗ від 21.03.2012 № 182, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 травня 2012 р. за №794/21107 «Про затвердження форм первинної облікової документації і звітності з питань моніторингу лікування ВІЛ-інфікованих осіб та інструкцій щодо їх заповнення» в медичній частині на ВІЛ-інфікованих осіб не ведеться «Контрольна карта за Нагляду ВІЛ-інфікованою особою» диспансерного № 030-5/0 .
КАТУВАННЯ І ЖОРСТОКЕ ПОВОДЖЕННЯ
Після того, як засуджені звільняються, або їх перевозять до іншої установи, особи скаржаться на катування, жорстоке та нелюдяне поводження в цій установі. Називають прізвища, наводять докази, демонструють тілесні ушкодження. За фактом катувань компетентними органами відкрите кримінальне провадження, триває розслідування.
Якщо Ви стали жертвами, або свідками катувань, побиття в ХВК-43, маєте тілесні ушкодження, або є жертвою нелюдяного поводження, звертайтеся на телефони гарячих ліній громадських організацій ЗВУ +380689332882, ХПГ Громадська приймальня у Харкові: +380 50 505 1415, +380 50 405 3015 і Києві +380 50 555 27 95
ВИСНОВКИ- РЕКОМЕНДАЦІЇ
-
- Припинити створювати в установі атмосферу страху і приниження;
- Припинити розподіляти засуджених для відбування покарання в установу через небезпеку;
- Припинити практику заборони сидіти на ліжках в житлових приміщеннях;
- Припинити практику заборони використання планшетних комп’ютерів та аксесуарів до них у власному користуванні;
- Припинити практику обшуків в їдальні;
- Забезпечити працюючим засудженим мінімальну заробітну плату;
- Забезпечити належні умови праці, в тому числі спецодяг і заходи техніки безпеки;
- Припинити використання двогодинної праці відповідно до 118 КВК як елемент тиску;
- Сприяти засудженим в відновленню втрачених через війну родинних зв’язків .