Державна установа “Сумський слідчий ізолятор” — установа закритого типу, яка здійснює правозастосовні та правоохоронні функції. У слідчому ізоляторі утримуються особи, щодо яких рішенням суду як запобіжний захід обрано взяття під варту або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, також засуджені, вироки щодо яких не набрали законної сили і щодо яких як запобіжний захід обрано утримання під вартою. Також утримуються засуджені до позбавлення волі, які залишені для роботи з господарського обслуговування. При установі функціонує арештний дім для утримання засуджених до арешту та сектор максимального рівня безпеки для утримання чоловіків, засуджених до довічного позбавлення волі.
Історична довідка
Ізолятор має давню історію. Ще за часів цариці Єлизавети Петрівни, у 1745 р. на Слобожанщині, в м. Суми, було побудовано триповерхову тюрму з 37 камерами на 250 осіб. Майже два з половиною століття простояла ця будова, але за часів СРСР була перепрофільована під слідчий ізолятор. У 1979 р. корпус СІЗО був в аварійному стані, в 1985 р. було побудовано новий слідчий ізолятор на 540 місць на околиці міста. Загальна площа Сумського слідчого ізолятора складає 40000 м²; у тому числі житлова — 3452 м², виробнича — 731 м², господарська — 11700 м². Основна огорожа кам’яна, висотою 4,5 м. Ув’язнені розміщуються у загальних та маломісних камерах (від 4 до 25 чол., усього — 73 камери).
Під час візиту моніторинговою групою було досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності установи, медичну документацію, оглянуто пости збірного відділення, камери для утримання слідчо-заарештованих і засуджених, засуджених до довічного позбавлення волі, камери для утримання жінок, господарські приміщення, медичну частину, арештний дім на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.
Керівник СІЗО та начальник арештного дому полковник внутрішньої служби — Яковлєв Ігор Сергійович. Моніторів супроводжували: заступник начальника СІЗО з СВ та ПР, капітан внутрішньої служби — Васін Вадим Ігорьович; начальник відділу режиму і охорони капітан внутрішньої служби — Солодовник Сергій Олексійович.
Перешкоджання діяльності моніторів
Продовжується практика вимог від моніторів додаткових дозвільних документів, які не передбачені законодавством, тобто статтею 24 КВК України, а саме: “Без спеціального дозволу (акредитації) в будь-який час безперешкодно відвідувати установи виконання покарань для здійснення контролю та проведення перевірок (за бажанням — у супроводі до трьох медичних працівників для медичного огляду засуджених та до двох представників засобів масової інформації) мають право помічники народних депутатів”. Свої повноваження вони посвідчують відповідним документом, якій видано в секретаріаті Верховної ради України. Якихось додаткових дозвільних документів у цьому контексті не потрібно. Але адміністрація СІЗО вимагала довіреність від народного депутата на право здійснення візитів без попереджень.
Загальна частина
За даними керівництва закладу, на момент моніторингового візиту, в установі утримуються 535 осіб. Протягом поточного року до СІЗО прибули 3644 особи. У 2022 році в установі померла одна особа, у 2023 — чотири особи. У СІЗО працюють два психологи. Працевлаштовано 11 осіб на господарських роботах. У медичній частині перебувало сім осіб. У карцері — одна особа. Ставлення адміністрації до ув’язнених людяне. На обліку ВІЛ/СНІД — 38, схильні до самогубства — вісім, до членоушкодження — вісім, до втечі — три, злісні порушники режиму утримання — 23 особи. На обліку за інвалідністю третьої групи — дві особи.
Протягом 2022 року звільнено умовно-достроково дві особи, у 2023 році — три особи. Протягом 2022 року — 12 випадків викликів швидкої допомоги, у 2023 році — 12 випадків. У 2022 році зафіксовано 149 випадків тілесних ушкоджень: 137 під час прибуття і 12 під час перебування в установі. У 2023 році — 207 випадків: 178 під час прибуття і 29 під час перебування в установі. В установі наявні 24 в’язні, що відторгнуті загалом. У власному користуванні шість засуджених мають планшети. Протягом 2022 відбулося 120 тривалих побачень, у 2023 році — 96. Короткострокових: у 2022 році — 219; у 2023 році: через скло — 107, контактних — 23 побачення. У поточному році здійснено 3390 телефонних дзвінків.
Монітори Харківської правозахисної групи провели дослідження на предмет відправлення та отримання кореспонденції в цій колонії. Протягом 2022 року до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в закритому вигляді було відправлено 40, у 2023 — сім звернень. Отримано: у 2022 році — 36, у 2023 — дев’ять листів. У прокуратуру відправлено: у 2022 році — 106, у 2023 році — 141 звернення. Отримано: у 2022 році — 565, у поточному році — 344 листи. В інші державні органи протягом 2022 року відправлено — 403, у 2023 році — 152 звернення. У правозахисні організації протягом 2022 відправлено 44 листи і протягом 2023 року — 26 листів.
Сумська міська медична частина
Завідувач Сумської міської медичної частини філії ЦОЗ ДКВС України у Сумській області (далі — медична частина) — Куріліна Наталія Василівна.
Під час відвідування моніторинговою групою було вивчено медичну документацію, оглянуті кабінети лікарів, рентген-кабінет, палати та інші приміщення медичної частини на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.
Згідно з інформацією, наданою персоналом медичної частини, укомплектовані наступні посади лікарів: завідувач медичної частини-лікар — одна ставка; лікар загальної практики сімейний лікар — одна ставка; лікар-стоматолог — 0,5 ставки; лікар-фтизіатр — 0,5 ставки; лікар-рентгенолог — 0,5 ставки; лікар-нарколог — одна ставка; лікар-дерматовенеролог — 1,5 ставки; лікар акушер-гінеколог — 0,5 ставки; лікар-психіатр — 0,5 ставки; лікар-інфекціоніст — 0,5 ставки; лікар з УЗД — 0,5 ставки; лікар-невропатолог — 0,5 ставки. Вакантними залишаються посади: лікар-дерматовенеролог — 0,75 ставки; лікар-хірург — одна ставка.
До складу стаціонару входять: одна камера-палата на три ліжко-місця та дві камери інфекційного ізолятора на два і шість ліжко-місць, в яких на день візиту перебувало шість осіб.
Під час візиту було виявлено недоліки в роботі Сумської міської медичної частини, що призводять до порушення прав засуджених та осіб, які тримаються під вартою, зокрема:
1. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при наданні медичної допомоги
Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
2. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду
У медичній частині не дотримано вимоги для ізоляції хворих на туберкульоз осіб, зокрема на кордонах чистих зон і зон високого ризику не встановлені перегородки з дверима або повітряні шлюзи; палати для пацієнтів використовуються більше ніж на одну-дві особи (дві палати-камери на два та шість ліжко-місць); двері до палати не оснащені ущільненим порогом, ущільнювачами по краях; палати не обладнані припливно-витяжною вентиляцією.
3. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)
Диспансерний нагляд здійснюється за двома особами з інвалідністю Ⅲ гр. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що в однієї особи з інвалідністю відсутня індивідуальна програма реабілітації (далі — ІПР). Крім того, моніторинговою групою встановлено, що рекомендації ІПР не виконуються, у зв’язку з чим ув’язнені не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. В установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).
4. Неналежне зберігання ліків отриманих від родичів
У медичній частині наявна окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Разом з тим, у медичній документації (медичній карті № 025/о або № 003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення.
5. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С
З початку 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 568 обстежень осіб на наявність вірусного гепатиту С (далі — ВГС), з яких у 157 осіб встановлено підозру на захворювання. У порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 №51, не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
6. Неналежний стан фіксації випадків тілесних ушкоджень та неналежне ведення медичної документації
6.1 Відсутній номер карти ув’язненого, який отримав ушкодження 05.10.2023 року, що має відповідати порядковому номеру реєстрації пацієнта, зазначеному в “Журналі обліку виявлених тілесних ушкоджень”.
6.2 У медичній частині не на всіх ВІЛ-інфікованих осіб заведені “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою” №030-5/0.
6.3 Під час вивчення документації моніторами встановлено, що Журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду ведеться неналежним чином, зокрема, відсутні відомості про дату проведення огляду, діагноз, рекомендації та ПІБ лікаря, який проводив огляд.
7. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами
7.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.
7.2 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено, що термін придатності електродів минув.
7.3 Крім того, моніторами було встановлено, що засуджені особи не проходять профілактичний медичний огляд за допомогою телемедичного комплексу IDIS, оскільки він не працює з технічних причин.
7.4 У сумці для надання першої допомоги моніторами було виявлено неналежне зберігання препарату “Адреналін”, який, згідно з інструкцією на пакуванні, повинен зберігатися при температурі від 2 °С до 8 °С (у холодильнику).
7.5 Аптека не забезпечена виробами медичного призначення та лікарськими засобами.
8. Порушення права на належну психіатричну допомогу
У стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.
9. Порушення права ув’язнених та засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я
9.1 Деякі приміщення медичної частини, камери-палати та ізолятори потребують проведення ремонтних робіт: підлога та санвузол потребують ремонту. Стіни місцями мають відлущену фарбу, відбиту кахельну плитку, старий пошкоджений лінолеум на підлозі, що ускладнює дезінфекційну обробку даних приміщень.
9.2 Засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.
10. Порушення правил пожежної безпеки
Під час відвідування камер-палат виявлено небезпечний стан електричних мереж. Зокрема, розетки та інші прилади, якими користуються ув’язнені, у незадовільному стані, електроди оголені, що може призвести до ураження ув’язнених електричним струмом та становить загрозу для життя та здоров’я утримуваних осіб. Крім того, приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації.
Збірне відділення
Під час візиту відбувався прийом етапу з 36 осіб.
Слідчі кабінети
Слідчі кабінети обладнані тривожною кнопкою.
Камери
Камері для тримання чоловіків маловмісні і багатомісні. У камері №6 перебувало 20 осіб. Загальна площа складає 39,26 м². На кожну особу — 1,96 м², що є порушенням норм житлової площі. Є дві платні камери для утримання слідчо-заарештованих. Третя камера, з оплатою 8 тисяч 440 гривень на місяць, зараз на ремонті.
Для жінок
Камери для жінок багатомісні. Камера №74 для утримання жінок загальною площею — 28,66 м², в якій перебувало 12 осіб. Відповідно, на кожну жінку припадає 2,38 м², що є порушенням норм житлової площі.
Для жінок, які бажають працювати, обладнано спеціальний швейний цех, який чекає замовлень.
Спортивна кімната для неповнолітніх; AP телефонія
Карцер
Лазне-пральний комбінат
Камери для утримання засуждених довічно
Дев’ять засуджених утримуються в трьох камерах, камери в санітарних вузлах обладнані душовою, але без гарячої води.
Харчоблок
Працюють п’ять засуджених. Дієтичне харчування отримують 15 осіб.
Кімнати побачення
Є кімнати для побачень через скло та контактних побачень.
Кімната для приймання посилок, передач
Візит до Сумського слідчого ізолятора здійснено Харківською правозахисною групою спільно з ГУ “Захист в’язнів України”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Серія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також члена громадської ради при Міністерстві юстиції Олега Цвілого. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.
Дата візиту: 10 жовтня 2023 року