Історична довідка
Будівля державної установи Конотопський виправний центр №130 — найперша двоповерхівка у місті. У 1820 році в Конотопі збудували тюремний острог з адміністративними приміщеннями, загальною площею 411,6 м². В умовах різних історичних подій територія сучасної установи використовувалася чинною владою тих часів за своїм прямим призначенням.
До 1965 року установа мала назву “Слідчий ізолятор №2 Міністерства охорони громадського порядку Сумської області, м. Конотоп”. Потім її реорганізували в лікувально-трудове відділення для утримання злісних п’яниць. З 1973 року зросли виробничі площі до 3068 м², а в 1976 році для спецконтингенту збудували триповерховий гуртожиток загальною площею 1440 м². У 1999 році установу перейменували в Конотопський лікувально-трудовий профілакторій. Штатне наповнення засуджених того часу становило 800 осіб. 2004 року її знову перейменували у Конотопську виправну колонію №130. Штатне наповнення засуджених — 500 осіб. Було ще декілька перейменувань, але 2017 року заклад остаточно отримав назву Державна установа “Конотопський виправний центр №130”.
Під час візиту моніторинговою групою було досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності колонії, медичну документацію, були оглянуті виробничі, господарські, житлові приміщення, медична частина на їхню відповідність вимогам законодавства України та міжнародним стандартам. Монітори відвідали приміщення виробництва, камери ДІЗО, ДПК, арештний дім, житлові приміщення, лазнево-пральний комбінат, харчоблок, медичну частину, кімнати побачень.
Загальна частина
Виправний центр для утримання чоловіків, засуджених за нетяжкі злочини, розташовано за адресою м. Конотоп, Сумська обл., вул. Батуринська, 2. Начальник установи — полковник внутрішньої служби Олександр Фурса.
За даними керівництва закладу, на момент моніторингового візиту в установі утримується 101 засуджений, розміщений в чотирьох відділеннях СПС. Одне відділення законсервоване. Протягом поточного року до установи прибули 68 засуджених. У 2023 році в установі помер один засуджений. В установі працює один психолог. Працевлаштовано 26 осіб за договорами ЦПХ. Середньомісячний заробіток складає 1845,30 гривень. У медичній частині МОЗ перебував один засуджений. Схильні до самогубства — дві особи, до членоушкодження — дві особи. На обліку за інвалідністю — три особи.
Протягом 2022 року звільнено умовно-достроково — 54 особи, протягом 2023 року — 42 особи. Три особи було переведено на більш м’які умови утримання. У 2022 році зафіксовано сім випадків викликів швидкої допомоги, у 2023 році — вісім. В установі наявні троє засуджених, що відторгнуті загалом. Протягом 2022 відбулося п’ять тривалих побачень, у 2023 році — сім. Короткострокових у 2022 році — 13, у 2023 році — 18. В установі є некомплект персоналу у кількості дев’ять співробітників. Засуджені мають у власному користуванні мобільні телефони, тому можуть здійснювати дзвінки без обмежень.
Виробніцтво
В установі засуджені працюють на виробництві деревообробки, виготовляють брикети та інші вироби.
Є також швейний цех.
Житлова зона
Усі приміщення відремонтовані, затишні. У таких приміщеннях засуджені почуваються комфортно.
Обладнані приміщення для приймання їжі.
Ліжка з особистим простором. За даними адміністрації, виготовлення одного такого спального місця-ліжко, тумбочки і табуретки коштують близько 4000 гривень.
Засуджені можуть на свій розсуд розпоряджатися вільним від роботи часом. Мають при собі мобільні телефони і аксесуари до них.
ДІЗО
У ДІЗО не було жодного дисциплінарно покараного засужденого. Представники адміністрації повідомили, що поміщення ДІЗО майже не використовується.
Лазнево-пральний комбінат
Харчоблок
Зал для приймання їжі в охайному стані. Хліб випікають своїми силами.
Бомбосховище
Приміщення обладнано. У наявності є бак з питною водою і аптечка.
Приміщення для тримання новоприбулих
Засуджений П. після рішення суду самостійно прибув у виправний центр для відбування покарання. Засуджений З. також самостійно прибув у виправний центр для відбування покарання. Засуджені чекають розподілу по відділеннях. У кожному приміщенні наявний бак з питною водою.
Кімната побачень
Приміщення побачень обладнані для відпочинку з рідними.
Превентивний моніторинговий візит до Конотопського виправного центра №130 здійснено Харківською правозахисною групою спільно з ГО “Захист в’язнів України”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, члена громадської ради при Міністерстві юстиції Олега Цвілого, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.
Дата візиту: 11 жовтня 2023 року
Оригінал статті: https://khpg.org/1608813025