Міністр юстиції Денис Малюська знову опинився в центрі скандалу після своїх заяв щодо ситуації у Божковській ВК-№16. Зокрема, твердження Міністра Дениса Малюські про наявність кримінальних авторитетів серед новоприбулих в’язнів, які відмовлялися прибирати на камеру, викликали обурення та сумніви у суспільстві. Наше розслідування показує, що реальність далека від міністерських заяв.
Більшість новоприбулих до установ виконання покарань – це люди, які вперше були засуджені за нетяжкі злочини. Їхній злочинний досвід мінімальний, і вони не можуть бути кримінальними авторитетами. Багато з них навіть не перебували у слідчому ізоляторі, оскільки їм було призначено альтернативний запобіжний захід, не пов’язаний з ув’язненням. Факт відмови прибирати на камеру часто є реакцією на приниження або несправедливе ставлення з боку адміністрації, а не показником демонстративної непокори чи принадлежності до кримінальних авторитетів.
Міністр Малюська пояснив, що окремі співробітники колонії намагались “побороти злочинну ієрархію”, б’ючи в’язнів, щоб ті почали працювати. Такі дії є нічим іншим, як катуванням і залишком радянських практик насилля у колоніях. Визнання міністра, що толерувати таке не можна, не знімає відповідальності з тих, хто причетний до цих злочинів.
Після виявлення фактів катувань, керівництво Божковської колонії було звільнено влітку 2023 року, а нові керівники отримали завдання зробити колонію зразковою. Проте, чи дійсно ситуація змінилася в інших установах виконання покарань Північно східного міжрегіонального управління? Наше розслідування показало, що проблеми залишаються, і багато ув’язнених досі страждають від жорстокого поводження.
Авторитетні експерти також висловлюють сумніви щодо слів міністра. Один з них, Сергій Волочай зазначив, що практика бити новоприбулих в установах виконання покарання – це не одиничний випадок, а системна проблема. Міністр намагався виправдати своїх працівників, пояснюючи, що побиття в’язнів було способом боротьби зі “злодіями в законі”. Він визнав, що це були неправильні методи, але це визнання лише підкреслює глибину проблеми.
Державне бюро розслідувань (ДБР) оприлюднило інформацію про шалені статки керівництва Північно-Східного міжрегіонального управління. Фото дорогих авто, опубліковане в прес-релізі правоохоронців, було зроблене у дворі одного з екс-керівників кримінально-виконавчої служби. Міністр прокоментував, що це було не доречно, тому що керівник вже не працює. Тобто, якщо не вдалося задокументувати злочинну діяльність недоброчесних співробітників коли вони працювали в системі, впроваджували експерименти над людьми, зламували долі, забирали життя і збагачувалися користуючись повноваженнями то і згадувати про таких не варто якщо вони вже не працюють.
Розслідування показує, що міністр та його підлеглі виправдовують жорстокі методи поводження з в’язнями продовжуючи поширювати неправдиву інформацію про так званих кримінальних авторитетів, дискредитуючи невинних осіб та вводячи суспільство в оману. Якщо б правозахисники не наробили галасу та не роздобули відео катувань, то міністр про ці порушення і не дізнався б. У підсумку все схоже на те, що “ідіоти” в одній колонії, як їх назвав міністр, потрапили під роздачу, на відміну від начальства інших колоній, де все шито-крито і доказів знущань у правозахисників немає.
Необхідно ретельно перевіряти заяви посадових осіб та вимагати від них обґрунтованих доказів їхніх слів, щоб припинити можливість уникати відповідальності недоброчесним керівникам ДКВС.
#катівдовідповідальності