Стратегічна справа ГО «Альянс української єдності» добігла логічного кінця!
Не виконав команду “підйом”, не зробив зарядку – отримай плюс 3 роки тюремного ув’язнення. По цим нормам, що збереглися з часів СРСР, живуть і сьогодні українські в’язні.
Європейський комітет з питань запобігання катуванням неодноразово надавав рекомендації Україні щодо скасування ст. 391 КК, але це досі не виконано.
Нагадаємо, що четвертий рік поспіль експерти ГО «Альянс української єдності» спільно з іншими правозахисними організаціями не одноразово проводили пресконференції, вуличні акції, брали участь у засіданнях підкомітету з питань правоохоронної діяльності Верховної ради України, робили заяви, звертались до Уповноваженого з прав людини з питанням вилучення вищевказаної статті з Кримінального кодексу України..
Слід зазначити, що стаття 391 є рудиментом радянської каральної системи, це дещо модернізована стаття 183-3 КК УРСР в редакції 1960 року (включена у 1983 році). Навіть авторитарна Росія скасувала цю норму. З пострадянських країн вона використовується лише в Україні та Білорусі.»
6 вересня 2019 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №2079, розроблений антикорупційними та правозахисними організаціями. Цей проект закону передбачає вилучення статті 391 з Кримінального кодексу. Разом з тим, законопроект досі залишається на стадії розгляду.
Справа Дмитра Мазура у обвинуваченні за ст.. 391 ККУ тягнулась ще з 2015 року, і тільки 31 січня 2022 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду поставила крапку у цій справі! Тільки вдумайтесь 7 років боротьби за статтю яка передбачає позбавлення волі до 3 років!
https://reyestr.court.gov.ua/Review/102981392
Перша ластівка по цій справі була 17 січня 2018 року, коли Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області виніс виправдувальний вирок та звільнив Дмитра Мазура з місць позбавлення волі. Після чого прокурором було оскаржено вказаний вирок до апеляційної інстанції яка тягнулась 4 роки!
https://reyestr.court.gov.ua/Review/71624585
Розглядаючи справу апеляційний суд нагадав, що не є злісною непокорою вимогам адміністрації або іншою протидією їй порушення форми одягу, запізнення до шикування та аналогічні малозначні порушення. Крім того, суд зазначив, що категоричну форму відмови від робіт по благоустрою не слід розцінювати як злісну непокору.
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що непокора цій особі не може тягнути за собою кримінальну відповідальність, передбаченуст.391 КК України, а тільки застосування заходів стягнення, передбаченихст.132 КВК України.
Нагадаємо, що відповідно до ст.. 133 КВК України – Злісним порушенням установленого порядку відбування покарання є – вживання спиртних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи інших одурманюючих засобів; виготовлення, зберігання, придбання, розповсюдження інших заборонених предметів, участь у настільних азартних та інших іграх з метою здобуття матеріальної чи іншої вигоди; вчинення дрібного хуліганства; систематичне ухилення від лікування захворювань, що становлять небезпеку для здоров’я інших осіб.
В диспозиції даної статті не вказано, що відмова від прибирання є злісним порушенням установленого порядку!
Загальний висновок – стаття 391 КК України використовується виключно як інструмент розправи з непокірними засудженими. Вона не має права на існування і має бути скасована.
#CтопСтаття391ККУ #правозахист