Правозахистник Олег Цвілий – один із тих, хто зазнав фізичного насильства з боку представників поліції: за його словами та за даними, які мають автори звіту – саме через свій активізм та правозахисну діяльність.
«Поліцейські напали на мене під моїм офісом. Застосували силу і затримали, тоді одягли кайданки і побили. Відімкнули своїми ключами приміщення, де ми працюємо, затягли мене туди у кайданках. Мою дружину також затримали, забрали в неї всі засоби зв’язку і теж одягли кайданки. В нас забрали всі носії інформації, всі мої і колегами напрацювання за чотири роки. Після цього підкинули наркотики, зняли з мене кайданки й пішли, так, наче нічого не сталося. Ми повернули через суд викрадене майно. Всі ці події сталися 4 жовтня. Але лише тиждень тому нам повідомили про номер справи в ЄРДР: тобто, лише зараз кримінальну справу проти поліцейських починає розслідувати ДБР», – розповів правозахисник.
Він згадує про той факт, що під час нападу на нього поліцейські згадували про його правозахисну діяльність, а саме – про викриття правопорушень у місцях обмеження волі. Йому говорили про те, що він «забагато пише та говорить» про це, каже потерпілий.
Відтак Олег Цвілий сприймає дії поліції щодо нього як тиск чи помсту. Правозахисник визнає, що упродовж останнього року випадків тиску силових структур на громадських активістів побільшало: на його думку, виглядає так, що «Україну намагаються перетворити на поліцейську державу».
Свою думку про ситуацію висловили представники Нацполіції, які прийшли на презентацію моніторингу. Вони наводять власну статистику: так, за 2019 рік порушено 75 кримінальних проваджень щодо злочинів проти правозахисників та громадських активістів. Деякі з них стосуються не одного, а кількох нападів, тому статистика правозахисників та поліції відрізняється, пояснюють правоохоронці. До кінця року 14 із цих справ потрапили до суду. Ще 16 проваджень – закрито. 44 провадження – наразі розслідують слідчі Нацполіції.
В головному слідчому управлінні Нацполіції пропонують спільно з правозахисними організаціями проводити обмін інформацією та щомісячну «звірку подій», пов’язаних із нападами на активістів. У випадку, коли саме представники поліції переслідують активістів, Нацполіція закликає потерпілих та їхніх захисників одразу ж робити заяви про злочини до ДБР.