Матеріал спрямований на висвітлення загальної ситуації щодо порушень прав людини та містить аналіз, рекомендації і статистичні дані. Ми продовжуємо досліджувати ступінь дотримання прав людини в пенітенціарних установах Харківської області.
Ми шукаємо відповіді для того, щоб спростувати або підтвердити інформацію отриману від засуджених і їхніх родичів, які стверджують, що саме в Харківських установах виконання покарань відбуваються системні і брутальні порушення прав людини, а засуджені, яких розподіляють для відбування покарання в пенітенціарні заклади Харківської області, дуже часто вчиняють акти суїциду і членоушкодження або навмисно вчиняють протиправні дії з метою отримати додатковий строк, щоб уникнути відбувати покарання у виправних закладах Харківської області.
Превентивний моніторинговий візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань, відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, враховуючи положення Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та рішень Європейського суду з прав людини, на підставі статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України — Відвідування установ виконання покарання. Візит здійснено групою моніторів Харківської правозахисної групи і ГО “Захист в’язнів України”. Відвідування здійснили монітори:
- Діденко Андрій Андрійович — помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина;
- Зуйков Сергій Юрійович — помічник народного депутата України Костянтина Касая, член громадської ради при Міністерстві юстиції України;
- Цвілий Олег Володимирович — член громадської ради при Міністерстві юстиції України;
- Запорожцев Костянтин Вікторович — спеціаліст в сфері судово-медичної експертизи.
Дата візиту: 4 липня 2024 року
Дата попереднього візиту: 17 червня 2023 року
Загальна інформація
ДУ “Темнівська багатопрофільна лікарня №100” Філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України у Харківській та Луганській областях” — це лікарня закритого типу для стаціонарного лікування хворих осіб (чоловіків та жінок) засуджених до позбавлення волі.
Лікарня розташована за адресою: вулиця Таджицька, 17, місто Харків.
Керівник закладу — Єлізева Олена Михайлівна.
До складу лікарні входить терапевтичне відділення, хірургічне відділення, амбулаторно-поліклінічне відділення, неврологічне відділення, клініко-діагностична лабораторія.
На день візиту у лікарні перебувало 50 пацієнтів, серед яких у терапевтичному відділенні — 19, у хірургічному відділенні — 17, у неврологічному відділенні — 14 осіб. У рамках візиту були оглянуті всі приміщення, спілкування відбувалося з усіма пацієнтами.
За штатом багатопрофільної лікарні всього передбачено 57,0 посад, з них: лікарів — 21 посада, середнього медичного персоналу — 29 посад, провізорів — дві посади, асистент провізора — одна посада, молодшого медичного персоналу — чотири посади.
Вакантними залишаються 6,25 посад, з них: лікарі — 1,75 посада (0,5 посад лікаря психіатра, 0,5 посад лікаря-функціональної діагностики 0,25 посад лікаря з ультразвукової діагностики 0,5 посад лікаря ендоскопіста), середній медичний персонал — три посади (одна посада сестри медичної амбулатороно-профілактичного відділення, 1,5 — посада фельдшера амбулаторно-профілактичного відділення, 0,5 посад рентген-лаборанта), провізор — 0,5 посад.
Протягом 6 місяців 2024 року померло дві особи.
Протягом поточного періоду проведено всього сім засідань ЛКК. Розглянуто сім хворих засуджених, з них — три щодо наявності захворювання, визначеного Переліком захворювань, які є підставою для подання в суд матеріалів про звільнення засуджених від подальшого відбування покарання.
Звільнено від відбування покарання — три осіби, у 2023 році — 11осіб. Відмова суду— три особи, у 2023 році — жодна.
Станом на 01 червня 2024 року на Д-обліку — 77 осіб.
Вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб за три місяці 2024 року — одна особа (одна особа була виявлена при профогляді). Усі ВІЛ-інфіковані засуджені консультуються лікарем-інфекціоністом із призначенням АРТ. Отримують АРТ 73 особи.
Станом на 01.06.2024 на Д-обліку — 60 осіб з хронічним вірусним гепатитом С (діагноз підтверджено методом ПЛР). Разом з тим 55 осіб з підозрою на вірусний гепатит С потребують підтвердження діагнозу методом ПЛР. Крім того на день візиту у лікарні засуджені не обстежувалися на вірусний гепатит С методом швидких тестів у зв’язку з їх відсутністю. За інформацією, наданою медичним персоналом лікарні, отримують лікування з приводу НСѴ інфекції — 35 осіб. Разом із тим на день візиту в лікарні були відсутні препарати для лікування вірусного гепатиту С.
На обліку перебувають 22 засуджених з інвалідністю. ІІ група — шість осіб, з ІІІ група — 16 осіб.
Протягом п’яти місяців 2024 року виявлено трьох хворих на активний туберкульоз, з них — два випадки вперше діагностованого туберкульозу.
Попередні зауваження:
- Припинити практику постійного проживання в лікарні здорових засуджених (днювальних);
- Припинити практику використання хворих засуджених як днювальних по палаті;
- Припинити практику вставання та шикування пацієнтів у лікарні під час відкриття дверей;
- Припинити практику заборони вільного переміщення хворих у лікарні з урахуванням особливостей категорій засуджених.
Рекомендації, надані за результатами попереднього відвідування, були виконані частково, а саме: монітори не зафіксували постійне проживання в лікарні здорових засуджених (днювальних).
Порушення національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями
1. Під час конфіденційної бесіди моніторами було встановлено, що до засуджених застосовують практики жорстокого поводження, такі як незаконне поміщення на невизначений термін до спеціальних камер-палат, які знаходяться у приміщенні багатопрофільної лікарні на території установи.
Моніторами було відвідано дві камери палати №111-211, на які вказували засуджені. В одній з них перебував засуджений, який не зміг пояснити причини свого перебування у камері-палаті лікарняного закладу, а також надати чіткі пояснення. Усім своїм виглядом даний засуджений виказував відчуття страху та згодом почав плакати.
Водночас в даній камері-палаті встановлено факти порушення статті 8 Конвенції та вимог правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил (Рекомендація № R (2006) 2 Комітету Міністрів держав-учасниць) (далі — ЄПП), в частині порушення права засуджених на приватність, а саме — відсутність у санвузлах дверцят, які дозволяють засудженим усамітнитись.
В одній з зазначених палат вікно було обладнано матовим склом, і це не поодинокий випадок у даній установі. У своїй доповіді за результатами візиту до України у 2020 році, Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (далі — Комітет) вже звертав на це увагу та рекомендував вжити заходів у колонії №100 для перегляду дизайну вікон у камерах для того, щоб дозволити ув’язненим бачити, що знаходиться поза межами камери. CPT/Inf (2020) 40) пункт 48).
Необхідно також зазначити численні скарги засуджених на відсутність у камерах-палатах електричних розеток та роботу радіоточок, які встановлені у більшості камер-палат лікарні та працюють від часу підйому до відбою, без можливості самостійно її вимкнути та регулювати гучність.
До того ж прогулянка на свіжому повітрі дозволяється лише одну годину на добу. В умовах стаціонарного лікування зазначене можна розцінювати як жорстоке поводження. Разом з тим за аналогічних обставин Комітет у своїй доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році до Львівської багатопрофільної лікарні, висловлював занепокоєння, що пацієнтам не пропонували жодних позапалатних заходів, окрім щоденних годинних прогулянок на свіжому повітрі, які проводилися на невеликих подвір’ях, та рекомендував вжити заходів у лікарні для покращення режиму, що надається пацієнтам, та розглянути можливість збільшення тривалості прогулянок на свіжому повітрі. (CPT/Inf (2024) 20 ) пункт 89).
2. Під час проведення візиту моніторами було встановлено, що у лікарні перебувають засуджені, які виконують функцію днювальних. Так, керівництво установи та медичний персонал делегували днювальним право щодо здійснення постійного нагляду за засудженими в стаціонарі лікарні та установі, контролю за дотриманням ними внутрішнього розпорядку дня та роботи.
Разом з тим Комітет неодноразово рекомендував припинити практику використання засуджених як помічників та санітарів у медичних частинах. (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2005 році (пункт 132.CPT/Inf (2007) 22), у 2013 році (пункт 151.CPT/Inf (2014) 15) , у 2017 році (пункт 86. CPT/Inf (2018) 41).
На додаток у своїй доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році, Комітет повторив свою позицію, що будь-яка часткова відмова від відповідальності за порядок і безпеку у в’язниці, яка належним чином належить до компетенції персоналу, є неприйнятною, та вкотре закликав українську владу остаточно покласти край вищезгаданій практиці. Жоден засуджений не повинен мати владу над іншими засудженими. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 47).
3. Згідно з наказом про розподіл до закладів охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України засуджених та осіб узятих під варту, які потребують стаціонарної медичної допомоги, чоловіки та жінки, які потребують паліативної допомоги з установ виконання покарань та слідчих ізоляторів в Полтавській, Сумській, Черкаській, Чернігівській та Харківській областях, направляються у Темнівську багатопрофільну лікарню №100.
Разом з тим в лікарні відсутнє паліативне відділення для надання паліативної допомоги у стаціонарних умовах, відповідно до пункту 4 Розділу IV “Порядку надання паліативної допомоги”, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.06.2020 року №1308. Відповідно до “Порядку надання паліативної допомоги”, основними складовими паліативної допомоги є медична, соціальна, духовна і психологічна підтримка пацієнта. Водночас у лікарні відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики за необхідними лікарськими спеціальностями, що не забезпечує належні організаційні, кадрові і технологічні вимоги до матеріально-технічної бази лікарні для здійснення психологічного супроводу паліативного хворого.
4. Під час перевірки дільниці ДІЗО моніторами було встановлено, що при поміщенні засудженого в дисциплінарний ізолятор, практикується долучення до справи медичної довідки, яка містить стан здоров’я і згідно з висновком якої засуджений за станом здоров’я в ДІЗО, ПКТ, Карцері утримуватися може. Виявлені факти засвідчують, що працівники установи володіють конфіденційною інформацією щодо стану здоров’я засуджених осіб, які перебувають в дільниці ДІЗО.
Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я. Разом із тим Комітет неодноразово підкреслював, що зобов’язання пенітенціарних лікарів засвідчувати придатність засуджених до відбування дисциплінарного стягнення, навряд чи сприятиме розвитку позитивних відносин між лікарем і пацієнтом. В принципі медичний персонал ніколи не повинен брати участь у будь-якій частині процесу прийняття рішення про застосування будь-якого виду поодинокого тримання, окрім випадків, коли цей захід застосовується за медичними показаннями.
З іншого боку медичний персонал повинен бути дуже уважним до стану засуджених, які перебувають в поодинокому триманні. Медичний персонал повинен бути негайно поінформований про кожне таке поміщення і відвідувати засудженого невідкладно після поміщення, а потім регулярно (не рідше одного разу на день) і надавати йому оперативну медичну допомогу та лікування в разі потреби. Медичний персонал повинен повідомляти адміністрацію установи, якщо здоров’я засудженого піддається серйозній загрозі через поодиноке тримання. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 104). На додаток зазначене суперечить п. 43.2 та п. 43.3 Європейських пенітенціарних правил.
5. В порушення пункту 37 Постанови кабінету міністрів України №285 від другого березня 2016 року, “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”, в лікарні відсутній документ, що підтверджує вільний доступ до будівель та приміщень медичного закладу маломобільних груп населення, отримання якого є обов’язковим.
6. Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 року №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення.
Проте через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
7. У лікарні не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, відповідно до Порядку проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2012 року №200.
Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.
Таким чином дані особи позбавлені можливості отримувати ЗПТ, що порушує їхнє право на вибір методів лікування, відповідно до статті 38 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
Разом з тим Комітет у доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році, зазначає, що потрапляння до пенітенціарної установи є можливістю розв’язати проблему, пов’язану з наркотиками, і тому важливо, щоб відповідна допомога була запропонована всім зацікавленим особам. Отже, в усіх установах має бути доступне відповідне медичне обслуговування. Допомога, що пропонується таким особам, повинна бути різноманітною: програми замісної терапії для осіб з наркотичною залежністю повинні поєднуватися зі справжніми психосоціальними та освітніми програмами для осіб з опіоїдною залежністю, які не в змозі припинити вживання наркотиків.
Крім того, доступ до програм ЗПТ в установах повинен бути легкодоступним, а керувати ними повинні також пенітенціарні лікарі, які повинні пройти спеціальну підготовку з питань, пов’язаних із вживанням наркотиків.(CPT/Inf (2024) 20 ) пункт 86). На додаток у лікарні відсутній медичний препарат “Налоксон”, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіатами.
8. Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено, що термін придатності електродів минув. Разом з тим Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, рекомендував, щоб медичні служби в усіх відвіданих в’язницях (і всіх інших пенітенціарних установах в Україні) були оснащені обладнанням для порятунку життя лікарями (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2017 році,(CPT/Inf (2018) 41) пункт 87).
9. В порушення Порядку організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.10.2015 року №681, персонал медичної частини позбавлений можливості здійснювати запити на телемедичне консультування та отримувати консультацію для надання медичної допомоги засудженим особам з технічних причин.
10. В порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2005 року №158, в лікарні відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.
11. В порушення вимог пункту 7 глави 2 Розділу ІІІ Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок), хворих засуджених розміщують у палатах-камерах не на підставі встановленого діагнозу та рішення медичного персоналу про направлення у профільне відділення лікарні, а за рішенням персоналу установи.
12. Згідно з вимогами Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затверджених наказом МЮУ від 20.02.2012 року №280/5, засуджені отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Відповідно до вимог частини 2 статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі — КВК), засуджені забезпечуються одягом, білизною і взуттям за сезоном, з урахуванням статі і кліматичних умов. Крім того у пункті 20.1. Європейських пенітенціарних правил (Рекомендація № R (2006) 2 Комітету Міністрів держав-учасниць) зазначено, що засуджені, які не мають власного одягу, мають забезпечуватися одягом, який відповідає клімату.
Водночас у порушення зазначеного, засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, зі своєю постільною білизною. До того ж моніторами було виявлено засудженого, який перебував на стаціонарному лікуванні, та не був забезпечений взуттям, а тому, — вимушений був ходити у рваних та непридатних для використання капцях. Дані обставини свідчать про порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу та можуть бути розцінені як жорстоке, неналежне або таке, що принижують гідність, поводження.
13. В порушення статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України в палаті 1-28 порушуються вимоги щодо норми жилої площі на одного засудженого в умовах стаціонарного лікування (не менше 5 м²), ліжка розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує засудженим особистого простору та порушує правило 18.1 Європейських пенітенціарних правил.
14. Під час спілкування з пацієнтами з-поміж засуджених до довічного позбавлення волі, було встановлено, що в камері палаті 1-22 медичним персоналом продовжується систематична практика проведення медичних оглядів та медичних маніпуляцій, зокрема — ін’єкцій засудженим крізь ґрати.
Разом з тим Комітет критикує надмірні заходи безпеки та вважає неприпустимими такі практики, оскільки вони посягають на гідність ув’язнених, перешкоджають розвитку належних відносин між медичним персоналом і пацієнтом і, можливо, заважають встановленню об’єктивного медичного висновку. (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2009 році (пункт 129.CPT/Inf (2011) 29), у 2012році (пункт 50.CPT/Inf (2013) 23).
15. Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, в установі за 2023 та 2024 рік не було зафіксовано жодного випадку. Останній запис датований 07.02.2022 року. Такий низький рівень фіксації травматизму, враховуючи фактичну чисельність засуджених осіб, свідчить про відсутність звернень засуджених до амбулаторно-профілактичного відділення Темнівської багатопрофільної лікарні №100 при отриманні тілесних ушкоджень та формальний підхід до фіксації тілесних ушкоджень медичними працівниками при медичному огляді засуджених осіб.
Відсутність фіксації належним чином тілесних ушкоджень не відповідає пункту 60 рекомендацій Комітету (CPT/Inf(93)12-part), де зазначено, що медичні служби у місцях позбавлення волі можуть зробити свій внесок у запобігання насильству проти осіб, яких тримають під вартою, шляхом систематичної реєстрації тілесних ушкоджень, а також, якщо це необхідно, через інформування відповідних органів влади.
16. В порушення вимог наказу МОЗ України від 16.12.2003 року №584 “Про затвердження Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах” (далі — Правила зберігання), лікарські засоби зберігаються без урахування температурних режимів, зазначених виробниками. Так, в приміщенні де зберігалися лікарські засоби, умови зберігання яких не можуть перевищувати температуру вищу ніж 25°С, температура сягала 29°С.
17. В порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 року №325, філією ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Харківській та Луганській областях, не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим в лікарні з початку 2024 року не організовано належного збирання, сортування та утилізацію медичних відходів.
18. В порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 року №51, не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
19. В порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”, в лікарні не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю.
20. В порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417 (далі — Правила), приміщення лікарні не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації.
21. Приміщення кабінету лікарів та рентгенкабінету не забезпечені вогнегасниками, що є порушенням вимог п. 3.6 глави 3 розділу V Правил та порушенням п. 10.18. глави 10 Державні санітарні правила і норми “Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур”, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.06.2007 року №294, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2007 року за №1256/14523.
22. В порушення Заходів та Засобів щодо запобігання інфікуванню при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 року №1777, в лікарні обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасного розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо один від одного та інших засуджених.
Рекомендації:
- Вжити заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень прав людини та недопущення катувань, інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання у лікарні;
- Забезпечити штат лікарні лікарями-спеціалістами відповідно до потреб;
- Забезпечити подальше направлення паліативних хворих до комунальних закладів охорони здоров’я, які мають відповідні організаційні, кадрові та технологічні умови для належного супроводу таких пацієнтів;
- Виконати вимоги пункту 37 Постанови кабінету міністрів України № 285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”;
- Забезпечити доступність будівель установи відповідно до Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”;
- Забезпечити належні умови перебування пацієнтів у палатах, з дотриманням норм площі на одну особу та температурного режиму;
- Припинити практику посвідчування лікарями стану здоров’я засуджених та ув’язнених при поміщенні їх у дільницю ДІЗО/ПКТ;
- Забезпечити своєчасну та належну фіксацію тілесних ушкоджень засуджених;
- Припинити практику використання засуджених як днювальних у лікарні;
- Забезпечити вжиття заходів для належного зберігання лікарських засобів;
- Забезпечити належну утилізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення;
- Забезпечити медичну частину госпітальним майном (костюм, халат та капці госпітальні);
- Забезпечити обладнання необхідної кількості ізоляторів для інфекційних хворих;
- Забезпечити належну медичну допомогу особам, хворим на вірусний гепатит С;
- Обладнати протипожежну систему відповідно до встановлених вимог;
- Забезпечити належну роботу телемедичного комплексу для здійснення запитів лікарями на телемедичне консультування;
- Забезпечити можливість отримання замісної підтримувальної терапії на підставі діагнозу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів;
- Провести заміну накладок до зовнішнього автоматичного дефібрилятора;
- Усунути порушення Правил пожежної безпеки;
- Припинити практику розподілу пацієнтів не за діагнозом, а з оперативних міркувань.