27 серпня 2024 року відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, враховуючи положення Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та рішень Європейського суду з прав людини, на підставі статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України — Відвідування установ виконання покарання, групою моніторів Харківської правозахисної групи і ГО “Захист в’язнів України” здійснено чергове відвідування державної установи “Стрижавська багатопрофільна лікарня №81 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” (далі лікарня, установа, заклад).
Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.
Відвідування здійснили монітори:
- Діденко Андрій Андрійович — помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, має досвід моніторингових візитів з 2014 року;
- Зуйков Сергій Юрійович — помічник народного депутата України Костянтина Касая, член громадської ради при Міністерстві юстиції України, має великий досвід моніторингових візитів, спеціалізується на досліджені питання надання медичної допомоги;
- Цвілий Олег Володимирович — член громадської ради при Міністерстві юстиції України, має великий досвід візитів без попереджень у пенітенціарні заклади, спеціалізується на дослідженні питань катувань і жорстокого поводження.
Для оцінки інформації, отриманої під час моніторингового візиту використовувалися: попередній звіт і рекомендації, звіти НПМ (Національний превентивний механізм при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини), повідомлення від засуджених і їхніх родичів, національне законодавство України і нормативно-правові акти ДКВС (Державно кримінально-виконавча служба України), МОЗ (Міністерство охорони здоров’я).
Візит відбувся без попередження. В рамках візиту відбулися спілкування з засудженими пацієнтами, в тому числі і на умовах анонімності, на предмет дотримання прав людини, умов утримання, належного надання медичної допомоги, з персоналом і керівництвом установи. Монітори мали доступ до необхідної документації.
Під час моніторингового візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених осіб.
Дата попереднього візиту: 27 липня 2022 року
Загальна інформація
Установа виконує функції багатопрофільної лікарні. В закладі утримуються особи, які переведені для лікування з пенітенціарних установ різного рівня безпеки.
Установа розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, смт. Стрижавка, вулиця Алеї, 62, 23210.
Стрижавська багатопрофільна Лікарня розрахована на 100 ліжок, в своєму складі має наступні відділення: терапевтичне на 30 ліжок (з них — 10 ендокринологічних, 5 ліжок для надання паліативної допомоги); хірургічне — на 20 ліжок; інфекційне — на 30 ліжок; офтальмологічне — на 20 ліжок (обслуговує офтальмологічних хворих з виправних колоній всієї України).
Укомплектованість посад лікарів складає 91,42%, середнього персоналу — 96%. Загальна укомплектованість посад в лікарні складає 77,77%.
Вакантні посади: лікар-стоматолог — 0,5 ставки; лікар-психіатр — 1,0 ставка (вакантних ставок лікарів — 1,5); середній персонал: сестра медична палатна — 4,0 ставки, сестра медична — 1,0 ставки, фельдшер — 1,0 ставка (вакантних ставок середнього персоналу — 6,0). Всього вакантних посад — 7,5.
На обліку в амбулаторно-поліклінічному відділенні перебувають засуджені з групами інвалідності: I гр. — 0; ІІ гр. — 2 особи; ІІІ гр. — 10 осіб.
Робота лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) щодо застосування ст. 84 КК України до засуджених хворих за 2024 рік:
- Кількість звільнених за ст. 84 КК України — 4 особи;
- Кількість розглянутих ЛКК — 14;
- Кількість направлених матеріалів до суду — 14; задоволено — 5, відмовлено судом — 0;
- Кількість померлих під час розгляду суду — 3.
З початку року померло 13 засуджених. У лікарні — 8 засуджених, у закладах МОЗ — 2 засуджених, у ДУ “Стрижавська виправна колонія №81” — 3 засуджених.
У лікарні проводиться замісна підтримуюча терапія залежним від наркотичних речовин пацієнтам. Отримують замісну підтримуючу терапію 104 особи.
Попередні зауваження
- У палатах стаціонарних відділень ліжка розташовані впритул одне до одного, не дотримано вимоги щодо норми площі для однієї засудженої особи у лікарняному закладі;
- Санітарні вузли не обладнані дверцятами, що порушує право засуджених осіб на приватність;
- У лікарні не створено належних умов для транспортування хворих до операційного блоку, який розміщений на третьому поверсі, у хірургічному відділенні відсутній ліфт. У закладі немає умов для перебування осіб, що відновлюються після оперативних втручань: відсутні поручні та внутрішні пандуси;
- У відділеннях не забезпечено доступу до питної води: баки для кип’яченої води відсутні;
- Більшість камер не обладнано припливно-витяжною вентиляцією, що не забезпечує належного провітрювання камер та може призвести до розповсюдження інфекційних хвороб серед утримуваних осіб;
- Інфекційний ізолятор, як і інфекційне відділення в цілому, не обладнаний душовою кімнатою. Таким чином, хворі засуджені позбавлені права на дотримання правил гігієни, або ж їхнє миття має здійснюватись у загальних душових. Через це не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання;
- Деякі матраци та подушки потребують заміни;
- За поточний рік в журналі обліку тілесних ушкоджень відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”;
- Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених;
- Душові кабіни не обладнані фіранками, що не дає можливості засудженим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.
Факти, виявлені під час відвідування
1. Згідно з наказом про розподіл до закладів охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України засуджених та осіб узятих під варту, які потребують стаціонарної медичної допомоги, чоловіки та жінки, які потребують паліативної допомоги з установ виконання покарань та слідчих ізоляторів у Вінницькій та Житомирській областях, у місті Києві та Київській області, направляються у Стрижавську багатопрофільну лікарню №81.
Разом з тим, в лікарні відсутнє паліативне відділення для надання паліативної допомоги у стаціонарних умовах, відповідно до пункту 4 Розділу IV “Порядку надання паліативної допомоги”, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.06.2020 року №1308.
Відповідно до “Порядку надання паліативної допомоги”, основними складовими паліативної допомоги є медична, соціальна, духовна і психологічна підтримка пацієнта. Водночас у лікарні відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики за необхідними лікарськими спеціальностями, що не забезпечує належні організаційні, кадрові і технологічні вимоги до матеріально-технічної бази лікарні для здійснення психологічного супроводу паліативного хворого.
2. Згідно з п.2 п.3 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок), у профілактичному медичному огляді обов’язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог.
Разом з тим у лікарні вакантні посади лікаря-психіатра та лікаря-стоматолога, що свідчить про неповноту проведення медичного первинного та профілактичного огляду, у зв’язку із чим засуджені та ув’язнені не отримують належну медичну допомогу.
3. У порушення пункту 41, пункту 69 рекомендацій Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (далі — Комітет) (CPT/Inf(93)12-part), у лікарні вакантна посада лікаря-психіатра, що не забезпечує належну профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які утримуються в лікарні та виправній колонії та страждають на психічні розлади.
Водночас у липні 2024 року в Установі зафіксовано два випадки самогубства. Під час конфіденційного спілкування з засудженими, моніторинговій групі було повідомлено, що в одному з цих випадків, засуджений, незадовго до скоєння самогубства, завершив лікування в програмі замісної підтримувальної терапії (ЗПТ).
Разом з тим, відсутність лікаря-психіатра у штаті лікарні вказує на те, що наркозалежним особам належним чином не забезпечується реабілітація після завершення лікування в програмі ЗПТ, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) тощо. Зазначене свідчить про порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу (стаття 49 Конституції України).
На додаток Комітет у доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році повторює свою рекомендацію надалі посилювати надання психологічної допомоги в установах, а також розвивати підготовку та роль пенітенціарних психологів, особливо в частині терапевтичної клінічної роботи з засудженими.
У цьому контексті необхідно докласти зусиль для набору клінічно підготовлених психологів, які повинні бути частиною медичної команди, та у своїй роботі не повинні поєднувати дві різні ролі, тобто оцінку ризиків і терапевтичну клінічну роботу. (CPT/Inf (2024) 20 ) пункт 85).
4. У лікарні проводиться замісна підтримуюча терапія залежним від наркотичних речовин пацієнтам. Замісну підтримуючу терапію отримують 104 особи. Разом з тим, під час спілкування до моніторингової групи звернулися засуджені, які раніше з тих чи інших причин припинили лікування в програмі замісної підтримувальної терапії зі скаргами на доступність для них зазначеного лікування в лікарняному закладі.
Зазначене порушує їхнє право на вибір методів лікування відповідно до статті 38 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я та суперечить принципам ефективного лікування наркозалежності, першим з яких є доступність, де кожній особі, яка має потребу в лікуванні, має бути надана така можливість.
На додаток Комітет у доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році зазначає, що потрапляння до пенітенціарної установи є можливістю розв’язати проблему, пов’язану з наркотиками, і тому важливо, щоб відповідна допомога була запропонована всім зацікавленим особам, а доступ до програм ЗПТ в установах повинен бути легкодоступним. (CPT/Inf (2024) 20 ) пункт 86).
5. У порушення вимог Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 003-6/о “Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення i на присутність або участь учасників освітнього процесу”, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 року №110, встановлено відсутність підписаної пацієнтами, які перебували у стаціонарі лікарні, інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування.
Зазначене може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування, що є порушенням статті 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” та пункту 47 рекомендацій Комітету (CPT/Inf(93)12-part).
6. Під час візиту моніторинговою групою було виявлено засудженого з тілесними ушкодженнями, який відмовився повідомляти обставини їхнього отримання та не висловлював скарг з цього приводу. Члени моніторингової групи повідомили про цей факт медичний персонал амбулаторно-поліклінічного відділення, на що отримали відповідь, що медичний персонал лікарні фіксує тілесні ушкодження тільки після звернення до них засуджених осіб, які цього потребують. Така бездіяльність з боку медичного персоналу сприяє виникненню випадків жорстокого поводження в установі.
Разом із тим, в порушення вимог п.3 розділу 1, глави II Порядку та Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 511/о “Довідка про фіксацію тілесних ушкоджень”, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 року №110, медичні працівники не складають належним чином довідок.
Зокрема не заповнюється пункт 8, де зазначаються обставини отримання тілесних ушкоджень. Відсутність фіксації належним чином тілесних ушкоджень не відповідає пункту 60 рекомендацій Комітету (CPT/Inf(93)12-part), де зазначено, що медичні служби у місцях позбавлення волі можуть зробити свій внесок у запобігання насильству проти осіб, яких тримають під вартою, шляхом систематичної реєстрації тілесних ушкоджень, а також, якщо це необхідно, через інформування відповідних органів влади.
7. У палаті №1 жіночого відділення та палаті №2 для лікування осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, моніторами було зафіксовано встановлені камери відеоспостереження. Водночас згідно з пунктом 8 розділу VIІ Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 року за №766/32218), забороняється використання відеокамер та портативних відеореєстраторів у приміщеннях (камерах), у яких проводяться медичні обстеження (огляди) засуджених, особистий обшук з роздяганням.
Даний факт свідчить про отримання співробітниками установи конфіденційної інформації щодо стану здоров’я засуджених осіб в ході медичного огляду, маніпуляцій або процедур. Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я та пункту 9 розділу І Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі.
8. У порушення статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України, у більшості палат-камер лікарні порушуються вимоги щодо норми жилої площі на одного засудженого в умовах стаціонарного лікування (не менше 5 м²). Загальна площа приміщення палати №6 офтальмологічного відділення, де розташовані 6 ліжок, згідно з планом будівлі складає всього 29,1 м².
У деяких палатах терапевтичного, інфекційного та офтальмологічного відділень ліжка розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує засудженим особистого простору та порушує правило 18.1 Європейських пенітенціарних правил.
У палаті №2 для лікування осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, моніторами зафіксовано вікно яке, було обладнано матовим склом.
У своїй доповіді за результатами візиту до України у 2020 році Комітет вже звертав на це увагу та рекомендував вжити заходів для перегляду дизайну вікон у камерах для того, щоб дозволити ув’язненим бачити, що знаходиться поза межами камери. CPT/Inf (2020) 40) пункт 48).
Крім того, в деяких палатах встановлено факти порушення статті 8 Конвенції та вимог правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил, в частині порушення права засуджених на приватність, а саме — відсутність у санвузлах дверцят, які дозволяють засудженим усамітнитись.
9. Прогулянка на свіжому повітрі дозволяється лише одну годину на добу. Весь інший час засуджені проводять у палатах. Разом з тим, Комітет у своїй доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році до Львівської багатопрофільної лікарні, висловлював занепокоєння, що пацієнтам не пропонували жодних позапалатних заходів, окрім щоденних прогулянок на свіжому повітрі тривалістю одна година, які проводилися на невеликих подвір’ях, та рекомендував вжити заходів у лікарні для покращення режиму, що надається пацієнтам, та розглянути можливість збільшення тривалості прогулянок на свіжому повітрі. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 89).
10. Під час спілкування з пацієнтами з-поміж засуджених до довічного позбавлення волі у палаті-камері №2, було встановлено, що медичним персоналом продовжується систематична практика проведення медичних оглядів та медичних маніпуляцій у присутності немедичного персоналу, а саме, співробітників установи.
Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я та пункту 9 розділу І Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі. Разом з тим, Комітет критикує надмірні заходи безпеки та вважає неприпустимими такі практики, оскільки вони посягають на гідність ув’язнених, перешкоджають розвитку належних відносин між медичним персоналом і пацієнтом і, можливо, заважають встановленню об’єктивного медичного висновку. (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2012 році (пункт 50.CPT/Inf (2013) 23).
Крім того, в зазначеній палаті присутній наявний неприємний запах, антисанітарія, приміщення потребує ремонтних робіт, стіни, підлога та санвузол брудні, постільні речі, матраци потребують заміни. Зазначене не відповідає пункту 53 рекомендацій Комітету (CPT/Inf(93)12-part).
11. У порушення пункту 37 Постанови кабінету міністрів України №285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”, у лікарні відсутній документ, що підтверджує вільний доступ до будівель та приміщень медичного закладу маломобільних груп населення, отримання якого є обов’язковим.
12. Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 року №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення.
Проте, через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
13. Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено, що термін придатності електродів минув. Разом з тим, Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню рекомендував, щоб медичні служби в усіх відвіданих в’язницях (і всіх інших пенітенціарних установах в Україні) були оснащені обладнанням для порятунку життя лікарями (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2017 р.,(CPT/Inf (2018) 41) пункт 87).
14. У порушення Порядку організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.10.2015 року №681, персонал медичної частини позбавлений можливості здійснювати запити на телемедичне консультування та отримувати консультацію для надання медичної допомоги засудженим особам з технічних причин.
15. У порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 року №280/5, засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.
16. У порушення вимог пункту 7 глави 2 Розділу ІІІ Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок), хворих засуджених розміщують по палатах-камерах не на підставі встановленого діагнозу та рішення медичного персоналу про направлення у профільне відділення лікарні, а за рішенням персоналу установи.
17. У порушення Заходів та Засобів щодо запобігання інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 року №1777, у лікарні обладнано лише ізолятори для засуджених хворих на туберкульоз, що унеможливлює одночасного розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо одне від одного та інших засуджених.
18. У порушення вимог наказу МОЗ України від 16.12.2003 року №584 “Про затвердження Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах” (далі — Правила зберігання), лікарські засоби зберігаються без урахування температурних режимів, зазначених виробниками. Так, в приміщенні, де зберігалися лікарські засоби, умови зберігання яких не можуть перевищувати температуру вищу ніж 25°С, температура сягала 27°С.
19. У порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 року №325, філією ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Вінницькій області не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим у лікарні з початку 2024 року не організовано належного збирання, сортування та утилізацію медичних відходів.
20. У порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 року №51, не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
21. У порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”, у лікарні не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю.
22. У порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417(далі — Правила), приміщення лікарні не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації.
23. У порушення вимог підпункту 2.12 пункту 2 розділу ІІІ Правил, двері електрощитової у холі офтальмологічного відділення, яке розташоване на третьому поверсі лікарні, були не зачинені.
24. Приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками, що є порушенням вимог п. 3.6 глави 3 розділу V Правил та порушенням п. 10.18. глави 10 Державні санітарні правила і норми “Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур”, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.06.2007 року №294 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2007 року за № 1256/14523.
Рекомендації:
1. Вжити заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень прав людини та недопущення катувань, інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання у Стрижавській багатопрофільній лікарні №81 філії ЦОЗ ДКВС України у Вінницькій області;
2. Забезпечити штат лікарні лікарями-спеціалістами відповідно до потреб;
3. Забезпечити подальше направлення паліативних хворих до комунальних закладів охорони здоров’я, які мають відповідні організаційні, кадрові та технологічні умови для належного супроводу таких пацієнтів;
4. Виконати вимоги пункту 37 Постанови кабінету міністрів України № 285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”;
5. Забезпечити доступність будівель установи відповідно до Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”;
6. Забезпечити належні умови перебування пацієнтів у палатах з дотриманням норм площі на одну особу та температурного режиму;
7. Забезпечити своєчасну та належну фіксацію тілесних ушкоджень у засуджених;
8. Забезпечити належну утилізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення;
9. Забезпечити вжиття заходів для належного зберігання лікарських засобів;
10. Забезпечити належну утилізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення;
11. Забезпечити медичну частину госпітальним майном (костюм, халат та капці госпітальні);
12. Забезпечити обладнання необхідної кількості ізоляторів для інфекційних хворих;
13. Забезпечити належну медичну допомогу особам, хворим на вірусний гепатит С;
14. Обладнати протипожежну систему відповідно до встановлених вимог;
15. Забезпечити належну роботу телемедичного комплексу для здійснення запитів лікарями на телемедичне консультування;
16. Забезпечити можливість отримання замісної підтримувальної терапії на підставі діагнозу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів;
17. Провести заміну накладок до зовнішнього автоматичного дефібрилятора;
18. Усунути порушення Правил пожежної безпеки.