ЗВІТ
Моніторинговий візит до ДУ «Арбузинська виправна колонія № 83»
08 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова та двох членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України Цвілого Олега та Ганни Скрипки відвідала Державну установу «Арбузинська виправна колонія № 83».
Ця колонія є установою середнього рівня безпеки для чоловіків, вперше засуджених до позбавлення волі.
Виконуючий обов’язків керівника установи – підполковник внутрішньої служби Шамшура Дмитро Миколайович.
Після перевірки документів моніторингова група безперешкодно мала змогу відвідати жилі приміщення, лазне-пральний комбінат, медичну частину, їдальню, майстерні з виробництва, кімнати для тривалих побачень, бомбосховище, ДІЗО/ПКТ, конфіденційно поспілкуватися із засудженими особами. Під час візиту представники адміністрації поводили себе коректно та сприяли моніторам у проведенні візиту, але слід відмітити, що члену моніторингової групи Ганні Скрипці співробітники установи в супереч ст.24 КВК України заборонили спілкування з засудженими конфіденційно.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Штатна кількість персоналу установи складає 245.5 одиниць, фактична – 213. В установі працює 2 психологи. В дільниці соціальної реабілітації перебуває 2 особи, в дільниці обмеження волі 17 осіб. Установа розрахована на 516 ліжко-місць. Протягом поточного року до установи прибуло 149 осіб. На території установи функціонує 5 відділень СПС, законсервовані відділення відсутні. За поточний рік умовно-достроково звільнено 27 осіб. З початку повномасштабної війни після 24 лютого 2022 року шляхом помилування для участі у бойових діях було звільнено 4 особи, із них 3 осіб продовжує брати участь у звільненні України від російських загарбників, одна особа загинула під час виконання бойового завдання. Працевлаштовано 36 засуджених із них 2 за трудовим договором. Середньомісячний заробіток осіб які працюють за контрактом складає 248.57 гривень, за трудовим договором 6850.00 гривень. В установі працює Навчальний центр.
В установі працює крамниця, ціни приближені до ринкових. Упродовж року 69 разів засуджених поміщали до дисциплінарного ізолятора (ДІЗО). В поточному році 1 засудженому було повідомлено про підозру за ст. 391 Кримінального кодексу України. На день візиту 6 осіб перебували на лікуванні у стаціонарі медичної частини ЦОЗ ДКВС. На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 29 засуджених осіб, всі приймають АРТ терапію. До членоушкодження схильні 12 осіб. Схильних до самогубств 7 осіб. В поточному році зафіксовано одну смерть в наслідок самогубства через повішання. На обліку, як злісні порушники режиму утримання перебуває 189 осіб. Через важку хворобу з установи не звільнено жодної людини протягом 2021– 2022 років. Інвалідність мають 6 осіб 3 групи. В установі є навчальний клас з двома облаштованими робочими місцями. В інтернет-класі користування мережею Інтернет безкоштовне. Можливістю користуватися доступом до інтернету шляхом укладання відповідного договору та придбання планшета, в поточному році скористалось 103 особи. У 2022 році жодного тривалого побачення проведено не було. Установа не постраждала під час воєнного стану. В поточному році витрачено 18490,00 гривень на придбання квитків на дорогу до місця проживання або роботи в межах України для осіб які звільняються. Випадків надання одноразової грошової допомоги за рахунок коштів Державного бюджету України – не було; жодного випадку направлення звільнених до місця проживання в супроводі працівника колонії – не було. 7 осіб в колонії, не мають паспортів.
Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, у тому числі катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижують гідність видів поводження чи покарання не надходили. Атмосферу в стосунках між адміністрацією та засудженими можна оцінити, як задовільну.
БЕЗПЕКА В УМОВАХ ВІЙНИ
Під час тривоги в установі лунає сигнал повітряної тривоги. Разом з тим, засуджені не спускаються до укриття під час тривоги. Зі слів співробітників установи засудженим роз’яснено, як поводити себе під час обстрілу. Укриття в установі знаходиться у підвалі відділення СПС у вільному доступі, але перебуває в неналежному стані, а саме: не забезпечено місцями для сидіння (лежання) – лавками, стільцями, ліжками; ємкостями з питною водою (з розрахунку 2 л на добу на одну особу); контейнерами для зберігання продуктів харчування; виносними баками, що щільно закриваються, для нечистот; резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, газовими лампами тощо); первинними засобами пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення); засобами надання медичної допомоги; засобами зв’язку і оповіщення (телефоном, радіоприймачем); шанцевим інструментом (лопатами штиковими та совковими, ломами, сокирами, пилками-ножівками по дереву, по металу тощо).
ЇДАЛЬНЯ ТА КУХНЯ
Їдальня та кухня перебувають в задовільному стані. В залі їдальні проводиться частковий ремонт. В приміщенні їдальні є рукомийники та мило, натомість відсутні рушники.
Всі працівники їдальні були вдягнуті у халати. На день візиту кухні працювало 6 осіб, натомість моніторинговій групі продемонстрували всього медичні книжки лише на 3 співробітників. Дієтичне харчування відсутнє.
Не дотримуються правила продуктового сусідства в холодильниках, зокрема риба та м’ясо зберігаються в одному холодильнику.
Зі слів співробітників з початку війни в установі не виникало проблем з доставки продуктів харчування. Також в приміщенні кухні є піч для приготування їжі на дровах, у випадках зникнення електроенергії, газу тощо.
ЖИТЛОВА ЗОНА
Засуджені розміщені в приміщеннях двох типів – кубрикова система, і в приміщеннях барачного типу. Умови в приміщеннях кубрикової системи в доброму стані (зроблений ремонт, нове обладнання). Варто зазначити, що незважаючи на всі складнощі в державі під час військового стану,в колонії ведеться поступовий перехід на кубрикову систему проживання, проводяться якісні ремонтні роботи.
В приміщеннях барачного типу ще залишаються двоповерхові ліжка. Приміщення потребують ремонту, стіни та стеля у занедбаному стані, оголені електропроводи.
Засуджені вживають питну воду з крану, яку попередньо відстоюють або кип’ятять.
У відділеннях наявні мультиварки.
В приміщеннях доступний бездротовий доступ до мережі Інтернет. Деякі засуджені вже користуються планшетами без підтримки сім-карт та заблокованою камерою. Загалом, у користуванні більше 60 електронних планшетів. Користування інтернетом безкоштовне.
КДіР
На момент відвідування в Дільниці карантину та розподілу знаходилися новоприбулі засуджені. Скарг та звернень на порушення їхніх прав не надійшло.
ЛАЗНЕ – ПРАЛЬНИЙ КОМБІНАТ
Лазня перебуває в задовільному стані. В кабінках для миття відсутні шторки для збереження приватності. Вода постачається централізовано, тому засуджені не мають змоги самостійно її регулювати.
В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених. Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених, що порушує право на приватність.
Особи, що відбувають покарання, мають змогу митися один раз на тиждень.
.
В лазні передбачено окремий кабінет для надання перукарських послуг.
ДІЗО/ПКТ
Камери в ДІЗО відремонтовані, засуджені не мають змоги самостійно відкривати вікно для провітрювання, в камерах відсутні баки з питною водою, метраж приміщень камер на одного засудженого відповідає нормам. На день візиту в ДІЗО перебувало 15 осіб. В приміщенні ДІЗО відсутня інформація про контакти системи БПД. Жодного разу адвокат не був присутній на засіданні дисциплінарної комісії. Всі засуджені проінформовані за що вони відбувають стягнення. Жоден з засуджених дисциплінарне стягнення не оскаржував. Моніторами задокументовано, що вдень ліжка в ДІЗО зачиняються на замок. Такі дії адміністрації є порушенням закону. Після роз’яснень співробітникам установи, що такі дії є незаконними, порушення було усунуте. Перевіряючі установу на другий день візиту, монітори позитивно відмітили те, що ліжка не закривались у денну пору доби.
ЗВ’ЯЗОК ІЗ ЗОВНІШНІМ СВІТОМ
За поточний рік проведено 92 побачення з використанням відеозв’язку та 72 короткострокових побачення. Тривалі побачення не проводяться. Для дистанційного навчання облаштовано 2 робочих місця з доступом до мережі інтернет. Користування інтернетом безкоштовне.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
Завідувач медичної частини №83 Центру охорони Державної кримінально-виконавчої служби України» у Миколаївській області (далі – медична частина) – Шуматій Микола Михайлович, за фахом лікар-стоматолог. Під час візиту завідувач медичної частини був відсутній на робочому місці, зі слів медичного працівника завідувач медичної частини з 07.11.2022 року знаходиться у відпустці. Необхідно зазначити, що медичний персонал, який на момент моніторингового візиту виконував свої обов’язки у недостатній мірі володів інформацією щодо питань загального стану організації Порядку надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі у медичній частині № 83. Так, працівники медичної частини не змогли ознайомити моніторів зі штатним розписом. Зі слів моніторам вдалось з’ясувати, що в медичній частині працюють: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар – стоматолог – 0,5 ставка; терапевт – 1 ставка; лікар-рентгенолог – 0,5 ставки; фельдшер – 5 ставок; рентген лаборант – 0,5 ставки; лікар – психіатр – 0,5 ставки; медична сестра – 0,5 ставки; медична сестра зі стоматології – 0,5 ставки, провізор – 0,5 ставки; лаборант – 0,5 ставки; молодша медична сестра – 1 ставка. За наданою інформацією вакантні посади відсутні. Графік чергувань лікарів також медичний персонал не зміг надати, тим самим ускладнив моніторинговій групі на місці перевірити організацію роботи медичних працівників та їх наявність згідно штатного розпису.
На день візиту у стаціонарі медичної частини перебувало 6 пацієнтів з діагнозом: ОРВі, ішемічна хвороба серця, панкреатит, виразка. На всіх хворих не заведені медичні картки стаціонарного хворого за Формою 003/о, замість картки усі записи вносяться до бланку історія хвороби де не зазначено ПІБ лікуючого лікаря.
За поточний рік в медичній частині проліковано в стаціонарі – 68 осіб, амбулаторно – 1019 осіб. Стаціонар медичної частини має у наявності: 6 палат для соматичних хворих розрахованих на 16 ліжко-місць; інфекційний ізолятор налічує 1 палату, приміщення після проведення ремонтних робіт при цьому в палаті були відсутні ліжка, що свідчить про те, що його ще не використовували.
В порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку – в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених які становлять небезпеку для оточення та створюють небезпечне середовище серед засуджених осіб.
В ході огляду приміщень медичної частини моніторинговою групою у стоматологічному кабінеті та маніпуляційному кабінеті у сумці фельдшера було виявлено ряд медичних препаратів термін придатності яких сплив. Крім того, у одного з засуджених був виявлений медичний препарат «амброксол» у якого також сплив термін придатності.
На час перевірки встановлено, що наявний рентген апарат не працює. Що унеможливлює своєчасне виявлення захворювання на туберкульоз.
Таким чином 323 особи пройшли не повний профілактичний медичний огляд, з причин відсутності рентген-апарату, що в свою чергу значно підвищує ризики захворюваності в УВП.
Мікроскопія мокротиння в установі не проводиться за відсутності лабораторії. Через відсутність в медичній частині клініко-діагностичної лабораторії не проводиться первинне дослідження мокротиння. На часі аналізи на виявлення туберкульозу не відправляють і не беруть.
В медичній частині не облаштовано пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 No 287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
На диспансерному обліку перебуває туберкульоз (категорії 5.1) – 29 осіб; 6 осіб які мають інвалідність III групи. На обліку перебуває 33 ВІЛ-інфікованих особи (приймають АРТ – 33 осіб). За поточний рік проведено 10 імунологічних обстежень (CD-4), та 0 вірусологічних (вірусне навантаження). Відсутність необхідних досліджень свідчить про те, що не в повному обсязі здійснюється моніторинг лікування антиретровірусною терапією, яка повинна включати в себе контроль ефективності лікування, несприятливих реакцій та дотримання лікування, відповідно до нового клінічного протоколу із застосування. За наданою моніторинговій групі інформацією лікар – інфекціоніст відсутній та установу в поточному році не відвідував. Разом з тим,с початку року на вірусний гепатит С обстежено 38 осіб, із них виявлено з маркером гепатиту С – 20 осіб. На диспансерному обліку перебуває – 38 осіб . За поточний рік жодній особі не проводилось лікування. Під час прибуття до установи у засудженого з’ясовується чи є він наркозалежною особою шляхом опитування. Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ). В медичній частині відсутній налоксон, за поточний рік даний медичний препарат не використовувався.
Станом на день візиту засуджені з ознаками гострої респіраторної інфекції, у тому числі з підозрою на COVID-19, були відсутні. 33 особи перехворіли.
Відповідно до журналу тілесних ушкоджень в поточному році зафіксовано 3 випадки тілесних ушкоджень. Однак, під час ознайомлення з медичною документацією, моніторинговою групою було зафіксовано неналежне фіксування тілесних ушкоджень у засуджених медичним персоналом. А саме, в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки про таке ушкодження з зазначенням відомостей (письмова заява, усне або письмове пояснення засудженого, що стосуються обставин отримання тілесних ушкоджень (дата, час, місце отримання, способи заподіяння ушкоджень, відомості про особу (осіб), яка (які), на думку засудженого, їх заподіяла(ли)), а також інші відомості щодо отримання тілесних ушкоджень); вичерпний опис медичних показників, що характеризують стан здоров’я засудженого, характер ушкоджень, їх розміри та розташування; припущення медичного працівника з огляду на відомості, надані засудженим, та медичні показники, а також обґрунтування їх співвідношення. Крім того відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
На прохання моніторів надати для перевірки медичні книжки засуджених осіб які працюють на об’єктах харчування співробітниками УВП було надано тільки медичні книжки на трьох засуджених осіб. Однак під час спілкування із засудженими які працюють у їдальні моніторам було повідомлено, що їх значно більше. Так, не виявилося особистої медичної книжки і у засудженого, який під час спілкування з моніторами повідомив, що працює у їдальні і виконує функцію «столотера». Про факт порушення допуску засудженого до роботи на об’єкті харчування було повідомлено співробітників установи та персонал медичної частини. Також слід зазначити, що в медичних книжках відсутні обстеження на наявність збудників кишкових інфекцій за 2022 рік.
Інформація щодо засуджених, які мають укладені на волі декларації з сімейними лікарями – відсутня. Жоден засуджений не звертався з проханням заключити декларацію з сімейним лікарем.
В приміщеннях КДіР – відсутній медичний кабінет для огляду засуджених.
Було зафіксовано наявність камер відеоспостереження у холі медичної частини. Разом з тим, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за №766/32218), не передбачає встановлення відеонагляду у приміщеннях медичних закладів.
Крім того, до роботи медичної частини залучені днювальні, що також не передбачено законодавством.
До установи, за поточний рік швидка допомога не викликалась. Журнал обліку прийому, виписування засуджених та відмов від госпіталізації – відсутній, замість нього дані вносяться в журнал амбулаторного лікарського прийому АМЧ №83.
За поточний рік померло 3 особи (1 особа з діагнозом гангрена – попередньо особу було направлено до ВК №10 де йому було ампутовано ногу та повернуто до установи, де останній помер).
Жоден засуджений не був звільнений від подальшого відбування покарання у зв’язку з тяжкою хворобою відповідно до ст.84.
ВИРОБНИЦТВО
В установі працює майстерня по виготовленню шлакоблоку¸СТО¸ інструментальний цех¸ цех обробки граніту.
Візит відбувся в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.