ЗВІТ
Моніторинговий візит до ДУ «Вознесенська виправна колонія № 72»
09 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова та двох членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України Цвілого Олега та Ганни Скрипки відвідала Державну установу «Вознесенську виправну колонію № 72».
Ця колонія є установою середнього рівня безпеки для чоловіків, вперше засуджених до позбавлення волі.
Виконуючий обов’язків керівника установи –полковник внутрішньої служби Негруца Олег Борисович.
Після перевірки документів моніторингова група безперешкодно мала змогу відвідати жилі приміщення, лазне-пральний комбінат, медичну частину, їдальню, майстерні з виробництва, кімнати для тривалих побачень, бомбосховище, ДІЗО/ПКТ, конфіденційно поспілкуватися із засудженими особами. Потрібно відмітити, що члену моніторингової групи Ганні Скрипці адміністрація установи в супереч ст.24 КВК України заборонили спілкування з засудженими конфіденційно.
Під час візиту представники адміністрації поводили себе коректно та сприяли моніторам у проведенні візиту.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Штатна кількість персоналу установи складає 206,5 одиниць, фактична – 192,5. В установі працює 2 психологи.
Вартість утримання одного в’язня на день складає 75,16 гривень. Установа розрахована на 502 ліжко-місце. Протягом поточного року до установи прибуло 154 особи. На території установи функціонує 6 відділень СПС, 1 відділення законсервоване. За поточний рік умовно-достроково звільнено 62 особи.
З початку повномасштабної війни після 24 лютого 2022 року шляхом помилування для участі у бойових не звільнено жодної особи.
Працевлаштовано 52 засуджених. Середньомісячний заробіток осіб які працюють за контрактом складає 550,80 гривень.
Упродовж року 176 разів засуджених поміщали до дисциплінарного ізолятора (ДІЗО), В ПКТ 4 рази.
На обліку, як злісні порушники режиму утримання перебуває 103 особи.
Через важку хворобу з установи не звільнено жодної людини протягом 2021– 2022 років.
Інвалідність мають 8 осіб із них 3 особи II групи та 5 осіб III групи.
Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, у тому числі катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижують гідність видів поводження чи покарання не надходили.
Установа не постраждала під час воєнного стану. В поточному році витрачено 4752,03 гривень на придбання квитків на дорогу до місця проживання або роботи в межах України для осіб які звільняються, в загалом придбано 22 квитки. Випадків надання одноразової грошової допомоги за рахунок коштів Державного бюджету України – не було; Жодного випадку направлення звільнених до місця проживання в супроводі працівника колонії – не було.
21 осіб не мають паспортів, із них 7 осіб не мають паспорт з причин відсутності коштів.
Атмосферу в стосунках між адміністрацією та засудженими можна оцінити, як задовільну.
БЕЗПЕКА В УМОВАХ ВІЙНИ
Під час тривоги в установі лунає сигнал повітряної тривоги.
Разом з тим, засуджені не спускаються до укриття під час тривоги.
Зі слів співробітників установи засудженим роз’яснено, як поводити себе під час обстрілу.
Укриття в установі перебуває в належному стані, а саме: приміщення відремонтоване; забезпечено місцями для сидіння – лавками, стільцями; ємності з питною водою; резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками).
ЇДАЛЬНЯ ТА КУХНЯ
Їдальня та кухня перебувають в задовільному стані (ремонт, обладнання).
Всі працівники були вдягнуті у халати. На кухні приємний запах.
У засуджених які працюють в їдальні та на кухні відсутні медичні книжки.
5 засуджених осіб призначено дієтичне харчування, для таких осіб їжа була приготовлена окремо.
Дотримуються правила продуктового сусідства в холодильниках, зокрема риба та м’ясо зберігаються окремо.
Зі слів співробітників з початку війни в установі не виникало проблем з доставленням продуктів харчування.
Керівництво установи зважено підходить до проблем, які можуть виникнути в умовах війти, тому було встановлено польову кухню на дровах.
В належних умовах зберігаються овочі. Засуджені на зиму виготовляють консервацію.
Установа забезпечена та підготовлена до зимування в умовах воєнного стану.
ЖИТЛОВА ЗОНА
Засуджені розміщені в приміщеннях кубрикової системи.
В деяких житлових приміщеннях вже зроблений ремонт або ведуться ремонтні роботи. В приміщеннях встановлені баки з питною водою. Встановлені нові рукомийники, унітази та бойлер для підігріву води. Є кімната для відпочинку.
Також є приміщення СПС які перебувають у незадовільному стані (грибок на стінах, сирість) та потребують ремонтних робіт.
В кімнаті для приготування їжі є мультиварки, мікрохвильова піч, електрочайник.
В кожній локальній секції встановлені буржуйки на випадок перебоїв зі світлом. Також встановлені котли які можуть обігрівати приміщення в зимню пору.
ДІЗО/ПКТ
Дисциплінарний ізолятор розташований окремо. На час візиту в ДІЗО було поміщено 9 осіб та 2 особи в ПКТ. В приміщенні виконано косметичний ремонт, але деякі камери потребують додаткового ремонту (ліжка в непридатному стані, на стінах облущилась штукатурка та краска). В камерах немає питної води, бак з водою знаходиться в загальному коридорі, зі слів співробітників воду видають за бажанням. Є рукомийник та туалет. Засуджені мають змогу самостійно відчиняти вікно. В приміщенні є окрема відремонтована лазня, встановлена витяжка.
В установі відсутня практика залучення захисників при розгляді дисциплінарних стягнень. Під час бесід з засудженими всі відповіли, що знають за що відбувають стягнення, та, що їм роз’яснювалось право користуватися послугами адвоката БПД або фахівця в галузі права за власним вибором під час проведення засідання дисциплінарної комісії.
КДіР
В приміщенні Карантину діагностики та розподілу засуджених не було. Приміщення гарно відремонтовані.
ЛАЗНЕ-ПРАЛЬНИЙ КОМБІНАТ
Лазня відремонтована та перебуває в придатному до користування стані. Душові кабінки обладнані шторками та гумовими килимками. Засуджені мають змогу самостійно регулювати воду.
Особи, що відбувають покарання, мають змогу митися один раз на тиждень.
У приміщенні лазне-пральному комбінаті є перукарня, де особи, що відбувають покарання, можуть постригтися безплатно.
В лазне-пральному комбінаті встановлено 3 пральні машинки.
В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених (куточок фельдшера). Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених, що порушує право на приватність.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу, у тому числі катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижують гідність видів поводження чи покарання не надходили.
Приміщення медичної частини потребує часткових ремонтних робіт. В палатах проведений частковий косметичний ремонт, загальний санвузол та душова у незадовільному стані, потребує ремонтних робіт.
В порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку – в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених які становлять небезпеку для оточення та створюють небезпечне середовище серед засуджених осіб.
На диспансерному обліку перебуває: соматичні захворювання – 57 осіб; 8 осіб які мають інвалідність із них III групи – 5 осіб та II групи 3 особи; туберкульоз (категорії 5.1) – 15 осіб; з розладами психіки – 5 осіб.
На день візиту у стаціонарі медичної частини проходили лікування 2 пацієнтів один з пацієнтів – діагноз цукровий діабет, другий засуджений чекає етапування до психіатричної лікарні ЦОЗ ДКВС. В медичних картки стаціонарного хворого за Формою 003/о не зазначено прізвище лікуючого лікаря та відповідний підпис.
Згідно з штатним розкладом в медичній частині працюють: завідувач медичної частини – 1 ставка; терапевт – 1 ставка; лікар – стоматолог – 0,5 ставка; лікар-рентгенолог – 0,5 ставки; фельдшер – 5 ставок; рентген лаборант – 0,5 ставки; лікар – психіатр – 0,5 ставки; медична сестра – 0,5 ставки; медична сестра зі стоматології – 0,5 ставки, фармацевт – 0,5 ставки; лаборант – 0,5 ставки; молодша медична сестра – 1 ставка.
Штатним розкладом не передбачено посад лікаря-психіатра; лікаря – інфекціоніста; лікаря-нарколога, що свідчить про незабезпеченість протягом тривалого часу консультацій засудженим особам.
Консультація між лікарем – інфекціоністом, який працює в Філії ЦОЗ ДКВС та лікарем з медичної частини проходить за допомогою мобільного додатку Viber, аналогічні консультації проводяться в лікарем – психіатром.
Контрольні карти диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою (форма № 030-5/о) не ведуться, що призводить до хаотичного внесення інформації, а в деяких випадках інформація про медичний огляд, відомості про збір аналізів – відсутні.
На обліку перебуває 20 ВІЛ-інфікованих особи (приймають АРТ – 20 осіб). За поточний рік проведено 21 імунологічних обстежень (CD-4), та 0 вірусологічних (вірусне навантаження). Низька кількість проведених досліджень свідчить про те, що належним чином не забезпечується послідовність диспансерного спостереження за ВІЛ-позитивними особами, здійснення клініко лабораторного моніторингу за перебігом хвороби та проведення антиретровірусної терапії, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України від 05 вересня 2012 року № 692/775/1311/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2012 року за № 1615/21927.
На диспансерному обліку перебуває 27 осіб з виявленим маркером гепатиту С. Однак за поточний рік жодна особа не проходила лікування, а тестування на виявлення гепатиту С не проводяться за відсутності тестів.
До роботи медичної частини практикується залучення днювальних, що не передбачено законодавством. Крім того, днювальні проживають на території лікарні в палатах для хворих.
Під час огляду моніторинговою групою стоматологічного кабінету було виявлено ряд протермінованих лікарських засобів, серед яких був пломбувальний матеріал .
Наявність даних протермінованих лікарських засобів, персонал медичної частини пояснив тим, що лікар – стоматолог знаходиться у відпустці та не зміг вчасно їх списати. Однак термін придатності деяких лікарських засобів вийшов вже як 4 місяці, тому надане пояснення не відповідає дійсності.
На запитання до медичних співробітників, чи складалися за поточний рік акти списання лікарських препаратів, персонал медичної частини відповів – ні.
У засуджених які працюють в їдальні (кухні) відсутні медичні книжки.
158 засуджених надали згоду на проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, із них дві дози вакцини отримали 158 осіб. Щеплення проводяться вакциною CoronaVac, Pfizer. З початку року протестовано швидкими тестами 93 засуджених особи.
В медичній частині відсутній лікарський препарат налоксон. Згідно наданої інформації за поточний рік нолаксон не використовувався. Також відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).
Як пояснила фармацевт в поточному році медична частина отримала 5 ампул налоксону який був переданий іншій установі по тій причині, що його не використовують. Протокол використання налоксону відсутній.
Під час огляду медичної документації моніторинговою групою було виявлено, що фіксація тілесних ушкоджень проводиться неналежним чином. Так, відповідно до журналу тілесних ушкоджень в поточному році зафіксовано 3 випадки тілесних ушкоджень. Однак, в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки про таке ушкодження з зазначенням відомостей (письмова заява, усне або письмове пояснення засудженого, що стосуються обставин отримання тілесних ушкоджень (дата, час, місце отримання, способи заподіяння ушкоджень, відомості про особу (осіб), яка (які), на думку засудженого, їх заподіяла(ли)), а також інші відомості щодо отримання тілесних ушкоджень); вичерпний опис медичних показників, що характеризують стан здоров’я засудженого, характер ушкоджень, їх розміри та розташування; припущення медичного працівника з огляду на відомості, надані засудженим, та медичні показники, а також обґрунтування їх співвідношення.
Окремо від картки стаціонарного хворого в наявності картки первинної фіксації тілесних ушкоджень затвердженої наказом ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби» від 29.20.2022 року № 318 – ОД.
Також відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
В медичній частині не облаштовано пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 No 287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
Моніторами зафіксовано наявність камер відеоспостереження у холі медичної частини (фото). Разом з тим, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за №766/32218), не передбачає встановлення відеонагляду у приміщеннях медичних закладів.
ЗВ’ЯЗОК ІЗ ЗОВНІШНІМ СВІТОМ
В установі є навчальний клас з двома облаштованими робочими місцями. Вартість користування інтернетом у встановленому порядку складає 2,52 грн/міс. Можливістю користуватися доступом до інтернету шляхом укладання відповідного договору та придбання планшета, в поточному році скористалось 20 осіб, всього в установі 60 планшетів.
За поточний рік проведено 18 тривалих побачень та 52 короткострокових. З використанням відеозв’язку через інтернет проведено 642 побачення, вартість такого побачення безкоштовна.
66 осіб закінчили школу в 2022 році
ВИРОБНИЦТВО
30 осіб отримали професію за 2022 рік
Візит відбувся в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.
1 Comments
Егор
В этой зоне всё купленно и схваченно, все корупционеры и взяточники , начиная от начальника колонии и заканчивая начальником опер части. Думайте господасами, это всё выбранные картинки лучших мест этого заведения. Знаю был там сидел и жил в этом лагере, проводя свой срок.