Як ми вже повідомляли у попередній публікації, 17 лютого 2021 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіці Крим, міста Севастополь, національних меншин і міжнаціональних відносин в форматі відеоконференції.
На засіданні черговий раз було розглянуто питання про дотримання вимог Європейської конвенції про запобігання катуванням та нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню у виправній колонії № 77 міста Бердянськ.
Під головуванням голови Комітету Лубінця Д.В. в засіданні взяли участь народні депутати України , Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова , Міністр юстиції України Малюська Д.Л., Директор Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, щодо катування та інших порушень прав людини з боку правоохоронних органів Офісу Генерального прокурора Юрій Білоусов, Директор Української Гельсінської спілки з прав Людини – (УГСПЛ) Олександр Павліченко, Микола Карпюк, голова Українського центру по запобіганню катуванням, Андрій Мамалига, Директор Українського центру по запобіганню катуванням, помічник народного депутата України, автор документального фільму «Бердянск Зона-77» Владислав Сидоренко та інші представники органів державної влади, громадськості .
Обговорення Бердянської виправної колонії №77 на засіданні проходило в емоційній атмосфері, всі учасники висловили своє негативне ставлення до діяльності Міністра юстиції України, щодо роботи в напрямку вищевказаної колонії, зокрема:
Народний депутат Констянтин Касай повідомив , що 15 грудня 2020 року Україна отримала доповідь за наслідками візиту до України Європейського Комітету із запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (КЗК) з 6 до 13 серпня 2020 року. У доповіді висвітлюється, що колонія № 77 виділялася серед відвіданих установ через постійну атмосферу страху серед ув’язнених. Ув’язнені дуже неохоче розмовляли з делегацією, явно хвилюючись за своє здоров’я, і багато з них відмовлялися від конфіденційних інтерв’ю, голосно кажучи, що усе в порядку і нема про що розмовляти. Комітет відмічає, що протягом багатьох своїх візитів до 47 держав-членів Ради Європи за останні 30 років він майже жодного разу не відвідував в’язницю, де так багато ув’язнених відмовлялися розмовляти. Окрім цього депутат звернув увагу на те, що не дивлячись на кричущі факти порушень викладених в доповіді КЗК керівництво Бердянської виправної колонії було підвищено на посадах, а саме наказом від 27.01.2021 року Чукіна Максима Володимировича призначено на посаду заступника начальника управління – начальника відділу охорони та кінології Управління з питань організації охорони Департаменту, а Коротича Максима Валерійовича призначено на посаду керівника ДУ «Бердянська виправна колонія (№77)».
Автор документального фільму «Бердянск Зона-77» Владислав Сидоренко розповів у хронологічному порядку, які події відбувалися навколо цієї колонії за багато років. Повідомив, що він, як помічник народного депутата України, виконуючи свої обов’язки, 4 рази приїздив з моніторинговим візитом до Бердянської колонії №77, і жодного разу, в порушення чинного законодавства, адміністрація колонії не допустила його на територію установи, про що були повідомлені правоохоронні органи. Звернувши увагу на те, скільки вже зроблено роботи всіма правозахисними організаціями , журналістами, депутатами та їх помічниками, щодо припинення кричущих порушень прав людини в Бердянській колонії, емоційно запитав : ” що ще потрібно зробити, щоб відбулася адекватна реакція держави???”
Уповноважена ВР з прав людини Людмила Денисова зауважила, що зверталася до Міністра юстиції України стосовно проведення тотальної перевірки діяльності згаданої колонії. За наданими відповідями ситуація щодо стану дотримання прав засуджених знаходиться під постійним контролем керівництва міністерства, а виявлені порушення – усунуто. Однак, це суперечить висновкам, які були надані членами делегації Європейського комітету з питань запобігання катуванням та жорстокого, або такого, що принижує гідність поводженню чи покарання за результатами їх візиту у серпні 2020 року до цієї установи.
Всі присутні в Комітеті очікували на відповідь Міністра юстиції України, який двічі ігнорував запрошення Комітету з вищевказаного питання! І що почули ?!
Денис Малюська підтвердив інформацію про те, що він дійсно призначив Коротича М.В. керівником Бердянської виправної колонії №77 (тобто підвищив на посаді) та підтвердив, що колишній керівник БВК №77 Чукін М.В. переведений на роботу до Департаменту у місто Київ, на посаду заступника начальника Управління – начальника відділу охорони, пожежної безпеки та кінології Управління з питань організації охорони Департаменту з питань виконання покарань. Міністр наголосив на тому, що переведення на цю посаду не є підвищенням по посаді, а щодо Коротича М.В., наголосив, що у нас діє призумпція невинуватості, і через це він не може звільнити керівника, бо це злочин, за який передбачена кримінальна відповідальність.
Директор Української Гельсінської спілки з прав Людини – УГСПЛ звернув увагу , що адміністрація Бердянської ВК – 77 фактично делегувала свої повноваження добровільним помічникам із числа засуджених, які фактично здійснюють весь контроль і забезпечують всю дисципліну , та розкритикував пропозицію , щодо сумісного моніторингового візиту до колонії , оскільки переконаний, що ніхто з в’язнів нічого розповідати не буде. Максимум, що ви почуєте це: ” Ви поїдите а нам тут лишатися ”. Для вирішення проблеми потрібно змінювати керівництво установи виконання покарань і давати чіткий сигнал персоналу, що ситуація змінюється.
Директор Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо катуаннь та інших порушень прав людини з боку правоохоронних органів Офісу Генерального прокурора Юрій Білоусов повідомив, що в минулому році їх Департамент витребовував з обласної Запорізької прокуратури провадження, щодо розслідування порушень в Бердянській ВК-77 і віднайшов порушення в частині підслідності, також скасував постанову слідчого ДБР про закриття провадження, щодо працівників правоохоронних органів та повернув назад з детальними рекомендаціями. На разі по цій установі , щодо заяв про можливі катування , є 11 кримінальних проваджень, з яких 4 закриті. Ми витребували всі ці провадження для вивчення та надання оцінки в частині ефективності розслідування. Офіс Генерального прокурора бере цю ситуацію під особистий контроль.
Народний депутат Мустафа Джемілєв, висловив вдячність Владиславу Сидоренку за його страшний, але правдивий фільм: ” Цілком очевидно, що деякі високопоставлені чиновники пенітенціарної системи відповідальні за злочини, які відбуваються в цій колонії. Вважаю, що наш Комітет повинен вжити всіх можливих заходів для припинення подібних беззаконь і притягнути до кримінальної відповідальності усіх винних , не залежно від того, які високі посади вони займають ”.
Голова Комітету Дмитро Лубінець сказав , що йому дуже дивно чути з вуст Міністра юстиції, що він не може звільнити керівника, бо це злочин за який передбачена кримінальна відповідальність.
З урахуванням усієї почутої інформації про кричущі порушення в Бердянській виправній колонії №77, Голова Комітету запропонував винести рішення в якому:
прописати, скільки разів Комітет особисто звертався до Міністра юстиції щодо надання пояснень, що відбувається в вищевказаній колонії;
викласти вимоги про проведення термінових заходів особисто Міністром юстиції, щодо наведення ладу в колонії №77. При цьому Голова Комітету зауважив, що на його погляд найбільш дієвим буде – відсторонення від посад названих осіб, та створення дисциплінарної комісії для перевірки по кожному факту;
звернутися до Офісу Генеральної прокурори України з тим, щоб на рівні Генерального прокурора було створено групу, яка буде розслідувати вищевказані факти;
у рішенні прописати всі факти озвучені Уповноваженим ВР з прав людини;
провести спільний моніторинговий візит без попередження у складі народних депутатів України, Уповноваженого ВР з прав людини та правозахисників.
Окрім цього , повідомив , що можливо буде ініційовано створення ТСК (Тимчасова слідча комісія) для перевірки не тільки Бердянської ВК-77 а всієї пенітенціарної системи .
Доповідь Міністра юстиції Дениса Малюські – це яскравий приклад всієї української державної махини, в тому числі правоохоронної та судової. Немає нічого святого. Тільки власні амбіції і пихата, хамовита самовпевненість. Йому говорять – біле, зафіксовані факти порушень вашими підлеглими, а він замість того, щоб як мінімум їх відсторонити під час розслідування показово підвищуєте на посадах. Про це говорять і Омбудсман, свідчить про факти порушень прав людини зафіксовані НПМ і Європейським Комітетом з питань запобігання катувань. Ми вже не кажемо про правозахисників, звіти яких взагалі ніхто до уваги не сприймає в Мінюсті. А він (Малюська) говорить, та яке ж то біле, якщо чорне і ви некоректні дефініції застосовуєте, називаючи моїх підлеглих садистами, катами і гвалтівниками, бо рішення суду ще немає, а тому презумпція невинуватості їх захищає. Отака точно брехлива і “відморожена” уся державна система в Україні, яка по суті має своїм обов’язком перш за все захист прав людини, а не використовувати свої владні повноваження аби приховувати злочини.
Покайтеся Міністре Малюська, перед Богом і перед людьми. Так не має себе поводити керівник юстиції країни – свідомо нахабно, всім своїм виглядом підкреслюючи свою безкарність.
Читайте по темі:
Омбудсман Міністру юстиції з приводу реформи пенітенціарної системи
Все про Бердянську виправну колонію №77 (оновлюється регулярно)
25, 100, 77 – Комітет із запобігання катуванням відвідав три сумнозвісні колонії
Доповідь Уряду України за наслідками візиту до України Європейського Комітету із запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (КЗК) 4–13 серпня 2020 року
Резюме Доповіді ЄКЗК про візит ad hoc до України з 4 по 13 серпня 2020 року
#БВК77 #правозахист #катівдовідповідальності #зруйнуватифабрикусмерті