У 2024 році ГО «Захист в’язнів України» продовжила свою активну діяльність, спрямовану на захист прав в’язнів, евакуацію постраждалих від депортації, гуманітарну підтримку, фіксацію воєнних злочинів та налагодження співпраці з державними та міжнародними партнерами. Наша робота стала можливою за допомогою підтримки таких партнерів, як DIGNITY – Danish Institute Against Torture , EPLN – European Prison Litigation Network , Міністерство закордонних справ Німеччини, Russland hinter Gittern e.V..
Евакуація
За 2024 рік ГО «Захист в’язнів України» вдалося евакуювати 211 осіб , з яких 168 осіб повернулися в Україну, включно з трьома жінками, які перебували в установах виконання покарань на тимчасово окупованих територіях. Ще 43 особи залишаються в Грузії, очікуючи завершення процесу підтвердження громадянства та подальшого повернення. Процес евакуації включає надання інструкцій, оплату квитків, забезпечення проживання, харчування, мобільним зв’язком та речей першої потреби. Ми допомагали евакуйованим у відновленні документів, підтримували постійний координований зв’язок та виконували дії для безпечного повернення.
Гуманітарна підтримка
У 2024 році гуманітарну підтримку отримала 171 особа, з яких 114 отримали фінансування на покриття адміністративних витрат на виготовлення паспортів, дев’ять осіб із числа евакуйованих надано гуманітарними кошиками з речами першої потреби, 12 осіб отримали допомогу з тимчасовим житлом та підтримку в працевлаштуванні, медичний огляд із залученням експерта пройшли 12 жертв воєнних злочинів; крім цього, 76 осіб було передано іншим організаціям, у тому числі державним структурам, для отримання додаткових послуг, таких як юридична, медична допомога тощо.
Фіксація воєнних злочинів
Проведено 171 інтерв’ю з особами, які повернулися після депортації або самостійно. З них 166 інтерв’ю було транскрибовано та внесено до бази UWAZI.
Завдяки нашій роботі близько 200 осіб отримали статус потерпілих у рамках кримінального провадження, що дозволило захистити свої права та документувати факти воєнних злочинів.
Моніторингові візити
У 2024 році наша організація у співпраці з ГО «Харківська правозахисна група» (ХПГ) провела 36 моніторингових візитів до установ виконання покарань. Візити дозволили зафіксувати числові порушення, підготувати звіти та надати рекомендації для покращення умов утримання.
Розслідування катувань на підконтрольній уряду території
2024 році ГО «Захист в’язнів України» продовжила плідну співпрацю у розслідуванні випадків катувань у пенітенціарних установах. Так, наша діяльність сприяла завершенню оптимізації ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)», яка була перетворена на військовий табір для полонених. Також ми сприяли продовженню розслідування в ДУ «Божковська виправна колонія №16», що дозволило затримати співробітників установи, які причетні до катувань ув’язнених. Крім того, ми продовжуємо активно працювати над справою щодо Бердянської виправної колонії, включаючи відвідування судових засідань, де обвинуваченими у катуваннях є керівник та заступник, які перебувають на лаві підсудних. Ця робота є ключовою для забезпечення правосуддя та запобігання подібним злочинам у майбутньому.
Співпраця та партнерство
Ми налагодили співпрацю з Офісом Генеральної прокуратури України , що включало розробку механізмів фіксації даних про депортованих осіб та координацію дій щодо розслідування воєнних злочинів проти ув’язнених. Під час зустрічі з представниками Національної поліції України досягнуто домовленостей щодо стратегічного розслідування катувань в установах виконання покарань, зокрема на тимчасово окупованих територіях. У рамках співробітництва з Глобальним фондом ООН ми долучилися до пілотного проекту «Невідкладних проміжних репарацій для постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом». Під час зустрічі із секретаріатом ПАРЄ в Страсбурзі ми представили результати нашої роботи пов’язаною з депортацією в’язнів .
ГО «Захист в’язнів України» залишається відданою своїй місії: захистити права людини, допомогти постраждалим та створити умови для їхнього безпечного повернення й реінтеграції. Ми дякуємо нашим партнерам за підтримку, яка дозволяє реалізовувати наші ініціативи!