Дата візиту:
07.02.2022 – 08.02.2022 рік
Склад моніторингової групи:
- помічник народного депутата Верховної ради України Костянтина Касая, член ГР Міністерства юстиції України, представник ГО «Всеукраїнський антикорупційний альянс» – Сергій Зуйков;
- член громадської ради при Міністерстві юстиції України (далі – ГР МЮУ), представник БО «БФ «Україна за ґратами» – Ганна Скрипка,;
- член ГР МЮУ, представник ГО «Альянс української єдності» – Олег Цвілий;
- член ГР МЮУ – Сергій Юрчик, представник ГО «Комітет незалежних правозахисників Київщини»;
- член ГР МЮУ – Володимир Віровцев, представник ГО «Щит ґромади»;
- член ГР МЮУ – Дмитро Рева, представник ГО «Правозахисна група «СІЧ»;
- журналісти Інформаційного Агентства «ГО СВОЇ. Кривий Ріг» Таймурзін Олексій Леонідович, Сванідзе Арчил Зурабович, Єрмолінський Олег Євгенович,
- журналістка Давидова Марина – координаторка проектів з протидії дискримінації ГО ПГ “СІЧ”;
- Кореспондент Філії ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» «Дніпровська регіональна дирекція» Тетяна Гринберг, оператор – Микола Домашов;
- “Національна суспільна телерадіокомпанія України” “Дніпровська регіональна дирекція” – кореспондентка Яна Стойкова, оператор Олексій Коренєв.
Керівництво установи:
- керівник ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)» – Цибулько Олександр Юрійович.
- завідувач Софіївської багатопрофільної лікарні № 45 філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській та Донецькій областях – Комісарова Віта Вікторівна.
За офіційними даними з аналітичної карти Державної кримінально – виконавчої служби ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)» займає 24 місце у рейтингу оцінки ефективності українських в’язниць, що є досить великим показником.
07.02.2022 – 08.02.2022 рік відповідно до вимог статті 24 Кримінально – виконавчого кодексу України членами Громадської ради при Міністерстві юстиції України разом з помічником народного депутата України Костянтина Касая та журналістами здійснено моніторинговий візит до Державної установи «Софіївська виправна колонія (№45)» та Софіївської багатопрофільної лікарні № 45 філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській та Донецькій областях (далі – лікарня) з метою моніторингу додержання прав засуджених, у тому числі перевірити інформацію яка з’явилась на платформі Інтернет – видання «Кримінальна Україна» де розміщено відеоматеріали, які свідчать про факт застосування до ув’язнених жорстокого та такого, що принижує гідність, поводження або покарання (відеоматеріали додаються). У коментарях під відео зазначено, що події відбуваються в Державній установі «Софіївська виправна колонія (№ 45)» (посилання: https://t.me/ukrainecriminal/10729). На оприлюдненому відео засуджені особи справляють природні потреби на обличчя інших ув’язнених, вірогідно, у присутності або за мовчазною згодою персоналу. Така поведінка як ув’язнених, так і працівників установи виконання покарань, є неприпустимою та прирівнюється до катування.
07.02.2022 року моніторів (у супроводі журналістів) в порушення ст. 24 КВК України півтори години не допускали на територію Софіївської виправної колонії №45. Так, моніторингова група півтори годи була заблокована на КПП під приводом того, що адміністрація установи, окрім документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров’я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, вимагала від всіх учасників негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції. Моніторингова група намагалась пояснити адміністрації колонії, що всі учасники мають повний курс вакцинації, тому відповідно до Пункту 3-5 п.п.16 Постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» – результати тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції в даному випадку не потрібні.
Після того, як члени моніторингової групи звернулись до Криворізької окружної прокуратури, заступника Міністра юстиції України, поліції, заступника начальника Південно – східного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань тощо – моніторингову групу розблокували на КПП та допустили до установи.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ:
Державна установа «Софіївська виправна колонія (№45)» та Софіївська багатопрофільна лікарня № 45 філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській та Донецькій областях розташовані за адресою: Дніпропетровська область, Софіївський район, с. Макорти, вул. Центральна. Виправна колонія середнього рівня безпеки для чоловіків, які раніше відбували покарання у виді позбавлення волі також установа призначена для надання медичної допомоги засудженим чоловікам з інвалідністю I та II групи, які потребують постійного медичного нагляду та реабілітації.
Штатна кількість персоналу установи – 226,5 одиниць – фактична – 191,5 одиниць;
На день візиту в Софіївській ВК № 45 утримувалось 316 осіб. За поточний та минулі роки прибули до установи: 2020 рік – 224 особи; 2021 рік – 186 осіб; 2022 рік – 12 осіб із них переведено з оптимізованих та (або) інших установ виконання покарань для подальшого відбування покарання у 2020 році – 100 осіб, 2021 році – 115 осіб, 2022 році – 4 особи.
За 2021 рік умовно – достроково було звільнено всього 23 особи, за поточний рік жодної особи. Слід відмітити, що це є дуже малим показником. Монітори надали на ознайомлення керівництву установи ЛИСТ-ОРІСНТУВАННЯ Офісу Генеральної Прокуратури від 10.09.2021 року, щодо організації нагляду за додержанням законів при застосуванні до засуджених умовно-дострокового звільнення.
Середня вартість утримання одного в’язня на день, зі слів адміністрації, складає 591,45 гр.
Лише 5 осіб відбувають покарання в області, в якій розташована установа.
В установі не проводились побачення з використання відеозв’язку через Інтернет, отже відповідно вартість такого побачення складає 0,00 гривень.
В установі обладнано 3 робочих місця з доступом до мережі інтернет, для дистанційного навчання, шкільний клас має смарт ТВ з доступом до інтернету, кількість місць 12, разом з тим, вказана вартість користування Інтернетом у встановленому порядку складає 0,00 гривень.
Не зважаючи на те, що були введені карантинні заходи, на початку 2020 року Кабінетом міністрів України було прийнято рішення дозволити тривалі побачення з близькими родичами (за умови наявності в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби вільних приміщень для ізоляції засуджених) за умови відсутності у них на момент побачення ознак інфікування COVID-19 та наявності у осіб, які прибули на побачення, лабораторно підтвердженого негативного результату тестування їх на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, проведеного не більш, як за 48 годин до дня надання тривалого побачення, та оригіналу документа, що підтверджує оплату послуги виїзду працівника медичної лабораторії до засудженого з метою забору біоматеріалів для проведення тестування на COVID-19 зазначеним методом. Разом з тим в Софіївській виправній колонії №45 за 2021 рік було проведено всього 4 тривалих побачення, а за поточний 2022 рік вже 5 побачень. Вказане свідчить про можливе перешкоджання працівниками установи в проведенні тривалих побачень, що також підтверджують родичі засуджених осіб.
Жоден засуджений не користується Інтернетом шляхом укладання відповідного договору та придбання планшету.
За інформацією наданою установою у 16 осіб відсутні кошти на оформлення паспорту громадянина України у зв’язку з втратою.
Згідно наданих статистичних даних – заяв та скарг на неналежні умови утримання, ненадання медичної допомоги у поточному та 2021 році від засуджених не надходило. Ознайомившись з журналом вихідної кореспонденції моніторингова група встановила, що за 2021 рік всього було направлено 6 заяв, які стосувались виконавчого провадження, кримінального провадження та пенсійного забезпечення.
Крім того, в журналі вихідної кореспонденції, яка не перевіряється, відсутні заяви (скарги) до будь-яких державних органів, зокрема до уповноваженого Верховної ради з прав людини, а також до Центру безоплатної правової допомоги.
Зі слів засуджених осіб, скарги та заяви не відправляють з установи, що пояснює відсутність їх реєстрації.
На території установи розташована дільниця слідчого ізолятору, за офіційними даними в ній тримається 1 особа.
Результати перевірки інформації, яка з’явилась на платформі Інтернет – видання «Кримінальна Україна», у виді відеоматеріалів, що свідчать про факт застосування до ув’язнених жорстокого та такого, що принижує гідність, поводження або покарання
У ході перевірки моніторами були отримані неспростовні факти, що підтверджують вчинення цих подій саме в ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)». Це витікає з наступного..
У відділенні КДіР, яке з невідомих причин закрито, було зафіксовано місце події, предмети побуту, ідентичні наявним у викладеному у відео, а саме: підлога, ліжка, стіни, табличка з написом «кип’ячена вода», тумбочки, стільці та штори відповідного кольору тощо.
На прохання до керівника колонії прокоментувати події, викладені у відео в Інтернет – мережі, а також тотожність приміщення з тим, де засуджені піддалися жорстокому поводженню та катуванню, він пояснив, що нині проводиться службова перевірка, в результаті якої будуть встановлені всі обставини. Керівник колонії не спростовував і не підтверджував події, що, можливо, відбувались у ввіреній йому колонії.
На запитання до керівника колонії, чи відбувають в Софіївській виправній колоні засуджені Б.,В.,К.,Р.,Г. (прізвища не вказуються згідно ЗУ «Про захист персональних даних»), які присутні на відео, керівник відповів, що на часі такі особи знаходяться у Софіївській виправній колонії.
У приміщенні їдальні під час обіду монітори помітили, що певна кількість засуджених приймали їжу окремо від основної маси засуджених. Під час спілкування з цими засудженими монітори зафіксували, що посуд відрізнявся від посуду, яким користувались інші засудженні, а саме – нержавіючі миски були помічені дірками. Також потрібно зазначити, що стіл цих засуджених був розташований значно далі від інших столів. Також їжу по їх мискам насипають з окремої каструлі.
Засуджені пояснили, що вони відносяться до так званої касти «ображених» і їм суворо забороняється користуватися посудом загального користування, сидіти за одним столом поряд з іншими засудженими тощо. Один в’язень наважився і розповів на камеру, що прибулих б’ють, зв’язують скотчем, ґвалтують дубинками, мочаться на них. Коли він закінчив – інші ув’язнені почали йому аплодувати.
У ході спілкування монітори з’ясували, що дана категорія в’язнів є самою вразливою та нижчою ланкою в середовищі засуджених. Це негативне субкультурне явище є сталою практикою в даній установі та активно використовується адміністрацією для забезпечення так званого «порядку взаємовідносин між засудженими».
Треба зазначити, що саме до цієї категорії засуджених найчастіше застосовується насильство фізичного та сексуального характеру, знущання та примус до самої брудної роботи.
Один з засуджених зазначив, що його перевели в категорію так званих “ображених”, коли він прибув до даної установи, в перший день. Помічники адміністрації з числа засуджених пояснили йому, що в установі є дві категорії засуджених – “козли” та “ображені” і він має обрати, до якої категорії відноситься. На цю пропозицію він відповів відмовою, пояснюючи, що він не бажає робити вибір на чиюсь користь, а прибув для відбування покарання згідно рішення суду, не порушуючи правила внутрішнього розпорядку. За таку відповідь його побили і справили малу потребу на нього. Цей субкультурний «ритуал» автоматично переводить особу в касту так званих “ображених”. Вдруге це повторилося, коли він відмовився від цього статусу і намагався жити на рівні з іншими засудженими, працювати, вживати їжу та спілкуватися. Також він зазначив, що ця практика доволі розповсюджена в установі і реалізується за участі помічників адміністрації з числа засуджених.
При цьому адміністрація не тільки не намагається викорінити подібну практику, а максимально сприяє її підтриманню.
БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ:
Лікарня у своєму складі має: терапевтичне відділення на 60 ліжко-місць та неврологічне відділення на 30 ліжко-місць.
На день візиту на лікуванні в Софіївській багатопрофільній лікарні перебувало – 46 осіб.
Згідно затвердженого штатного розпису передбачено 29,5 штатних одиниць, разом з тим, як з’ясувалось, в терапевтичному та неврологічному відділені взагалі відсутні лікарі. В процесі моніторингового візиту було встановлено, що на момент візиту в лікарні працює 2 медичних працівники – завідувач лікарні, яка зазначила, що вона не виконує обов’язки лікаря, та особа, яка представилася лікарем – організатором, але на питання моніторів щодо лікарської спеціалізації, функцій та обов’язків, відповіді не отримали. Зі слів засуджених, особа, що представилась лікарем – організатором, призначає лікування та видає ліки.
На обліку ВІЛ/СНІД перебуває – 73 особи із них 71 особа приймають АРТ-терапію.
За 2021 рік в установі померло 11 осіб, у 2020 році – 14 осіб (причини смерті: серцева судинна недостатність, самогубство, в наслідок ВІЛ інфекції). При цьому ЖОДНОЇ особи за поточний та попередній 2021 рік не звільнено за хворобою.
Встановлено, що через відсутність необхідної чисельності медичного штату в установі немає можливості сформувати лікарсько-консультативну комісія (далі ЛКК) для проведення медико-соціальної експертизи хворому для подальшого його направлення до лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК, тому для проходження ЛКК засуджені особи направляються до спеціалізованої лікарні ЦОЗ ДКВС.
Разом з тим, зі слів лікаря – організатора, в лікарні на часі перебуває 2 осіб з онкологічними захворюваннями, але вони «приречені померти в стінах лікарні, так як етапувати їх до Львівської спеціалізованої лікарні ЦОЗ ДКВС немає можливості».
На обліку перебувають 27 осіб з інвалідністю I групи, 75 осіб II групи, 7 осіб III групи.
На день візиту в інфекційному ізоляторі лікарні знаходився один засуджений, хворий на заразну форму туберкульозу легень. Приміщення лікарні обладнані бактерицидними опромінювачами, ведеться облік їх часу роботи.
У порушення пункту 2 Розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, новоприбулим особам не проводиться повний первинний медичний огляд. Моніторами встановлено, що через відсутність у штаті лікаря-терапевта та лікаря-психіатра засуджені не оглядаються зазначеними спеціалістами.
У порушення Розділу III Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, в лікарні не забезпечено цілодобове чергування лікаря.
Крім того, в порушення пункту 3 Розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, через відсутність лікаря-рентгенолога, засуджені не мають можливості пройти повний профілактичний медичний огляд, а саме – отримати медичний висновок щодо проведеної рентгеноскопії органів дихання.
Також штатним розкладом не передбачено посаду лікаря – психіатра. У свою чергу відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки та лікаря – психіатра створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.
Засудженим з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психотропних речовин в умовах стаціонару медичної частини НЕ призначаються загальнозміцнювальна терапія з використанням речовин, що впливають на метаболічні процеси, та сенсибілізувальна терапія.
На питання до завідувача лікарні, чи забезпечені вони фотоапаратурою для фіксування тілесних ушкоджень, лікар відповіла, що так, фотоапаратура знаходиться в аптеці, але вона не має можливості її пронести на територію колонії, оскільки адміністрація колонії забороняє.
Крім того, на прохання до лікаря надати журнал обліку фактів виявлення тілесних ушкоджень у засуджених, лікар відповіла, що в неї його немає, оскільки адміністрація колонії його зберігає у себе.
Після того, як працівник адміністрації приніс журнал тілесних ушкоджень, монітори звернули увагу на те, що журнал старого зразка під назвою «журнал травматизму», також в журналі відсутній опис обставин при яких засуджена особа зазнала травм.
Згідно журналу фіксації тілесних ушкоджень, у поточному році зафіксовано 6 випадків (три останні з них гематома під лівим оком).
В медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки про тілесні ушкодження, а також відсутні додатки до неї у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до 2.2.
Окрім зазначених порушень було також виявлено, що у приміщенні приймання їжі не працює холодильник. Один з помічників адміністрації намагався включити холодильник шляхом зачищення проводів, які він в подальшому хотів засунути в розетку, але монітори зупинили засудженого, оскільки такі дії становлять небезпеку для життя і здоров’я засуджених осіб.
Під час конфіденційних бесід, засуджені поскаржились моніторам, що у них немає змоги приготувати собі їжу, їм також забороняють отримувати продукти харчування, які дозволені Правилами внутрішнього розпорядку в установах виконання покарань (крупи, макарони, овочі тощо).
Також засуджені скаржились, що вони не мають змоги купувати тютюнові вибори тому, що вони постійно відсутні у крамниці установи.
Також засуджені скаржились щодо пенсійного забезпечення, наприклад засуджений П. повідомив, що він є інвалідом 2 групи, але 1,5 років не може добитися оформлення пенсії. Засуджений Б. повідомив, що 4 місяці потому був переведений з ВК №90, де отримував пенсію, але з моменту прибуття до ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)» пенсію не отримував.
Крім того, засуджені поскаржилися, що в супереч ч. 4 ст. 115 КВК України (яка закріплює, що особам з інвалідністю першої та другої груп, жінкам з вагітністю понад чотири місяці, непрацюючим жінкам, які мають дітей у будинках дитини при виправних колоніях, непрацюючим чоловікам віком понад шістдесят років і жінкам понад п’ятдесят п’ять років (якщо вони не одержують пенсії), а також особам, звільненим від роботи через хворобу, в тому числі хворим на активну форму туберкульозу, комунально-побутові послуги надаються безоплатно) – у інвалідів 1 та 2 групи також відраховують 50% виплат на комунальні послуги.
В палатах стоїть неприємний запах в наслідок того, що у деяких засуджених гниють нижні кінцівки, перев’язки їм майже не роблять, деякі потребують ампутації. Всі інші особи, які проживають в цих палатах змушені дихати трупним запахом.
У відділенні лікарні, поруч з палатами де лікуються хворі, розташований морг.
Санвузол у лікарні не облаштований належним чином, що позбавляє осіб з інвалідністю можливості безперешкодно справляти нужду, тому вони вимушені користуватися табуреткою.
У спілкуванні з засудженими стало відомо, що в лікарні встановлений порядок залучення в якості помічників адміністрації осіб з числа здорових засуджених.
Саме вони й здійснюють організацію роботи лікарні, встановлюють порядок та дисципліну серед хворих, без будь-яких на те підстав займають палати для хворих і проживають там «у поліпшених умовах». На питання представнику адміністрації, з яких підстав засуджений, який рахується за відділенням №6, мешкає в палаті для хворих, останній відповів, що не знає. При огляді вказаної палати моніторингова група побачила, що палата розрахована на 1 особу, в ній кращі умови, ніж в інших, зокрема, нове ліжко з ортопедичним матрацом, крісло, дві тумбочки, чайник, телевізор, кімнатні рослини, навіть на полиці заборонені предмети у вигляді розкладного ножичка з пилочкою. На зауваження адміністрація вилучила заборонений предмет та пообіцяли скласти рапорт. Наявність днювальних в медичних закладах ЦОЗ ДКВС не передбачена жодним нормативно – правовим актом.
умови проживання в лікарні помічників адміністрації з числа здорових засуджених
ЖИТЛОВА ЗОНА:
У колонії розташовано 12 житлових відділень, але функціонують не всі приміщення, деякі з них законсервовані. Відділення барачного та блочного типу. Монітори відмічають, що деякі відділення мають капітальний ремонт, а в деяких проведені поточні ремонти. Наприклад у відділенні №12, де перебувають особи з інвалідністю зроблено капітальний ремонт за кошти які виділено товариством Червоного Хреста.
Кімнати прийому їжі обладнані холодильником, микрохвильовкою та електрочайником, але відчиняються лише з дозволу помічників адміністрації.
Особливу увагу монітори приділи конфіденційному спілкуванню із засудженими. Потрібно відмітити помітну атмосферу страху та залякування, що панує в закладі, страх покарання призводить до небажання зізнаватись про катування правозахисникам.
Разом з тим, під час конфіденційних бесід деякі засуджені розповіли моніторам про факти застосування до ув’язнених жорстокого та такого, що принижує гідність, поводження або покарання, примушування до безкоштовної праці та вимагання коштів.
Так, засуджені посилалися, що адміністрація має своїх помічників з числа здорових засуджених (на тюремній мові їх називають «козлами»), які вільно пересуваючись по території установи, практично встановлюють правила поведінки у колонії.
Засуджені повідомили, що коли засуджені прибувають до виправної колонії, їх відразу б’ють «в м’ясо» інші засуджені з числа помічників адміністрації. Відбувається це у приміщенні чергової частини, при цьому всім новоприбулим повідомляють, що в колонії є тільки «козли» або «петухи», тому є вибір, ким хто хоче бути. У разі відмови від такого «вибору», на особу мочаться під відеозапис і кажуть, що «тепер ти «петух». З пояснень монітори зрозуміли, що такі неприпустимі дії знімаються на відео для подальшого шантажування засуджених, вимагання коштів, тощо.
Засуджений Сергій звільнився по кінцю строка в день проведення моніторингово візиту 08.02.2021 року, розповів: «Я переробив їм ремонти. За півтора роки поклав кахель на поверсі, зробив вентиляцію, світло – все робив сам. Зробив роздягалку, туалет, кабінет начальнику відділення. Крім знущань, я нічого не отримав. Більше того, будівельні матеріали засуджені, переважно, купували самі.» Окрім цього, засуджений стверджує, що його вивозили за межі установи ремонтувати гуртожиток в якому проживають службовці які працюють в колонії.
Також один з засуджених повідомив, що особам з інвалідністю дають «травку», тобто «канабіс», і це робиться для того, щоб засуджений, який має інвалідність, віддавав всю пенсію на потреби установи. Крім того, засудженим не дозволяють після роботи лежати на ліжках.
Один в’язень наважився і розповів на камеру, що прибулих б’ють, зв’язують скотчем, ґвалтують дубинками, мочаться на них. Коли він закінчив – інші ув’язнені почали йому аплодувати.
Деякі засуджені особи передали моніторам письмові звернення.
ЇДАЛЬНЯ:
Приміщення їдальні велике та світле, столики розраховані на 4 осіб. Вхід у їдальню обладнаний спеціальним пандусом для осіб, які користуються інвалідним візком.
На кухні просторо та чисто, кухарі вдягнуті по формі. Під час візиту був приготовлений обід, а саме борщ, каша перлова, відбивні з підливою.
У їдальні є дві, досить нові, великі морозильні камери, які розташовані у приміщення для зберігання риби та м’яса, разом з тим, в морозильній камері стояв мішок чищеної моркви.
На запитання до вільнонайманого працівника, який, за його словами, займає посаду завідуючого столовою, чому в морозильниках не зберігається м’ясо та риба, останній відповів, що м’ясо та риба зберігаються за територією колонії на складі, що кожного дня приносять ту кількість продуктів, яка потрібна на день.
У підвальному приміщенні їдальні зберігаються овочі та консервація.
ВІДДІЛЕННЯ КДіР:
У виправній колонії розташовані 2 відділення КДіР, разом з тим засуджені, які прибули до установи знаходяться не у цих відділеннях, а в терапевтичному відділені лікарні у звичайній палаті яка розрахована на 8 ліжко – місць. На день візиту в палаті знаходилось 6 осіб, які прибули етапом 26.01.2022 року.
Моніторингова група відмічає, що палата, в якій знаходяться новоприбулі засуджені постійно зачинена на замок, також відсутній санвузол, умивальник та душ.
У палаті монітори зафіксували пластикове відро, наповнене сечею. Як пояснили самі засуджені, що так вони вимушені справляти свої природні потреби.
ВИРОБНИЧА ЗОНА:
Загальна кількість працевлаштованих засуджених 23 особи із них 19 за контрактом та 4 за трудовим договором.
За офіційними даними середньомісячна заробітна плата складає 6500 гривень.
Виробнича зона досить велика та займає більш ніж половину території установи.
За словами адміністрації в колонії працює лише швейний цех де шиють костюми, також до швейного цеху постачають секонд хенд у вигляді вжитих джинсів з яких в подальшому шиють рукавиці.
Також на території виробничої зони є великий столярний цех та деревообробний цех які на момент візиту були закритими та опечатаними. На території промислової зони розташована котельня.
Разом з тим, зі слів засуджених, в виробничій зоні працює більше 100 осіб. Наприклад столярний цех працює на постійній основі, а опечатаний він лише тому, що до колонії приїхала перевірка. Засуджені дякували моніторинговій групі, що під час візиту їх не виводять на роботу без оформлення відповідних документів, де вони працюють безкоштовно та без вихідних .
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
Офіс генеральної прокуратури:
Терміново вжити заходів реагування у межах наданих повноважень, у тому числі із залученням відповідних контролюючих органів влади, з метою поновлення порушених прав засуджених до позбавлення волі осіб у вказаній установі.
При проведенні перевірок діяльності установ виконання покарань звернути увагу на безпідставне відбирання у засуджених коштів за послуги, що відповідно до закону мають надаватися безкоштовно, підтримання персоналом установ субкультури та сприяння в її поширенні.
Забезпечити безпеку постраждалим особам.
Осіб, помічників адміністрації з числа засуджених , на час розслідування, ізолювати від інших засуджених, шляхом переведення до іншої установи.
Міністерство юстиції України:
Вжити термінових заходів для приведення діяльності Софіївської багатопрофільної лікарні № 45 філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській та Донецькій областях у відповідність до національного законодавства та міжнародних стандартів для осіб. Забезпечити неухильну та в повному обсязі реалізацію права засуджених на охорону здоров’я відповідно до складових, прямо і недвозначно визначених в Законі України «Основи законодавства про охорону здоров’я», вжити заходів реагування до керівників установ, які не забезпечують дотримання вимог чинного законодавства.
Виробити та започаткувати впровадження реальних та дієвих засобів подолання субкультури, заборонити адміністрації установ виконання покарань залишати прояви такої субкультури без належного реагування та підтримувати її.
Забезпечити вчасне етапування засуджених осіб до лікувальних закладів ДКВС України, у тому числі передбачивши зустрічне та наскрізне конвоювання хворих.
Провести додаткові роз’яснювальні та контрольні заходи, спрямовані на усунення порушень прав людини в діяльності установ виконання покарань, в тому числі й при проведенні нарад та інших організаційних заходів.
Провести оцінку організаційної спроможності керівників Департаменту питань виконання кримінальних покарань, зокрема, щодо організації роботи без застосування негативних практик порушення прав людини, а також забезпечення належного контролю за цим напрямом діяльності.
Вжити заходи, спрямовані на викорінення негативної практики порушень вимог статті 24 КВК України (в частині безперешкодного доступу до установ виконання покарань).
Вирішити питання щодо отримання засудженими лікарняних листів, і сертифікатів про проведену вакцинацію, в тому числі з застосуванням мобільного додатку «ДІЯ».
Департамент з питань виконання кримінальних покарань:
Об’єктивно та неупереджено провести службове розслідування за виявленими фактами порушення прав засуджених. За його результатами вжити відповідних заходів реагування.
Провести роз’яснювальну роботу серед працівників ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)» щодо норм ст. 11, 24 Кримінально – виконавчого кодексу України.
Припинити практику залучення засуджених осіб, яким практично передані повноваження працівників установи.
Провести роз’яснювальну роботу для адміністрації колонії щодо порядку оформлення документів (паспортів), пенсійного забезпечення тощо, а також відповідальності за належних стан організації цієї діяльності.
Провести роз’яснювальну роботу для адміністрації колонії щодо порядку фіксації тілесних ушкоджень та ознайомити з технічними інструментами фіксації, правами персоналу при цьому тощо.
Провести роз’яснювальну роботу для адміністрації колонії щодо питань зберігання медичної таємниці та документації.
Припинити практику примушування засуджених працювати безкоштовно, без оформлення відповідних документів, а також стягнення з засуджених коштів за послуги, що мають надаватися безкоштовно.
ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України»:
У випадках неможливості надати необхідну та адекватну допомогу, а так само за волевиявленням особи, забезпечити умови для повноцінної реалізації засудженими права на охорону здоров’я, включаючи укладення декларацій з сімейним лікарем, отримання послуг в межах гарантованого пакету медичних гарантій, програм «Доступні ліки».
Забезпечити дієвий контроль за своєчасністю надання медичної вторинної та третинної допомоги.
Терміново забезпечити:
– укомплектування вакантних посади медичного персоналу;
– приведення умов тримання засуджених в стаціонарі медичної частини у відповідність до вимог чинного законодавства та міжнародних стандартів;
– комплектування лікарні необхідним майном (костюм, халат та капці госпітальні).
– ефективний профілактичний огляд засуджених осіб;
- укладання договору з лабораторією на проведення обстеження ВІЛ-інфікованих осіб на рівень СD4 клітин;
- контроль за належним веденням медичної документації відповідно до Порядку та інших нормативно-правових актів;
- контроль за дотриманням належних санітарно-гігієнічних умов в стаціонарі.
ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)»:
Припинити практику фактичного наділення окремих засуджених правами адміністрації установи, забезпечити відсутність сторонніх осіб з числа засуджених при прийомі новоприбулих й подальшій роботі з ними.
Негайно припинити практику проживання днювальних на території лікарні.
Сприяти засудженим особам, які мають інвалідність у оформленні документів на отримання пенсії (соціальних виплат), припинити негативну практику стягнення не передбачених законом платежів з засуджених .
Частина звіту є конфіденційною і не публікується через вміщені персональні дані та іншу інформацію, яка може завдати шкоди особам, які перебувають у вразливому становищі.
#правозахист #СВК45 #катівдовідповідальності