Нещодавнє судове рішення щодо незаконного звільнення медичного працівника Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України привернуло увагу громадськості. У липні 2019 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до Державної установи «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України» в особі філії Державної установи «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України», третя особа: начальник філії ЦОЗ ДКВС України в Запорізькій області Шульга Олег Петрович про визнання незаконними наказів та їх скасування, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.
Суть справи
ОСОБА_1 працювала фельдшером медичної частини № 77 філії Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби у Запорізькій області з 07.08.2018 року. Її звільнили наказом № 35-19/к-тр від 26.06.2019 за систематичне невиконання обов’язків без поважних причин (п.3 ст.40 КЗпП України). Позивачка стверджувала, що звільнення було незаконним, оскільки її дії не відповідали тим порушенням, які були зафіксовані в наказах, і що відповідач порушив трудове законодавство, застосувавши два дисциплінарні стягнення за одне й те саме порушення, а також пропустив передбачений законом строк притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Рішення суду першої інстанції
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 частково. Суд визнав незаконними та скасував накази № 61-19/к-тм та № 35-19/к-тр від 26.06.2019, поновив ОСОБА_1 на посаді фельдшера медичної частини № 77 та стягнув з Центру охорони здоров’я середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 460 219,92 грн. (за вирахуванням податків та обов’язкових платежів).
Апеляційне рішення
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Центр охорони здоров’я подав апеляційну скаргу, вимагаючи зменшити суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Запорізький апеляційний суд, розглянувши справу, залишив рішення першої інстанції без змін, зазначивши, що позивачка діяла відповідно до закону та не затягувала розгляд справи.
Це рішення підкреслює важливість дотримання державними установами норм трудового законодавства. Незаконне звільнення та свавілля з боку посадовців призводять до значних фінансових втрат для держави. У даному випадку, держава має сплатити майже півмільйона гривень через недотримання трудового законодавства.
Ця справа є показовим прикладом того, як важливо дотримуватися законодавства та захищати права працівників. Вона демонструє, що незаконні дії посадовців можуть мати серйозні фінансові наслідки для держави, підкреслюючи необхідність підвищення відповідальності та професійної етики в державних установах.
Водночас, на жаль, начальник Філії ЦОЗ ДКВС, пан Шульга, який незаконно звільнив особу, досі безкарно працює на своїй посаді, що викликає питання щодо ефективності системи відповідальності за порушення прав.
Нагадаємо, що колишнього керівника державної установи «Бердянська виправна колонія (№ 77)» та його першого заступника затримано та повідомлено про підозру за частиною першою статті 255 (створення та керівництво злочинною організацією) КК України (в редакції статті до внесення змін Законом № 671-ІХ від 04.06.2020), частиною 2 статті 127 (катування), частиною четвертою статті 189 (вимагання) КК України.
Це може свідчити про тиск на медичних працівників, які могли фіксувати наслідки катувань, що підкреслює необхідність суворого контролю та реформ у пенітенціарній системі.