Останнім часом до ГО «Альянс української єдності» надходять численні звернення з приводу заборони довготривалих та короткострокових побачень з засудженими особами.
Згідно ст. 105 КВК України – у випадках стихійного лиха, епідемій, аварій важливих для життєзабезпечення систем, масових заворушень, проявів групової непокори засуджених або в разі виникнення реальної загрози збройного нападу на колонію чи у зв’язку з введенням надзвичайного чи воєнного стану в районі розташування колонії посилюється охорона, нагляд за засудженими, здійснюються інші додаткові режимні заходи.
Відповідно до гл. XIV Правил внутрішнього розпорядку в установах виконання покарань – у разі запровадження в установі виконання покарань режиму особливих умов побачення можуть бути тимчасово відмінені. Час, протягом якого засудженим не надавалися побачення у зв’язку з карантином, стихійним лихом або переведенням установ виконання покарань на режим особливих умов, зараховується в строк, після закінчення якого засуджені можуть їх отримати.
Отже, виходячи з норм законодавства питання щодо довготривалих та короткострокових побачень з засудженими особами вирішується керівництвом установи.
Вважаємо таку заборону надмірною, а введенні обмеження на територіях де не ведуться бойові дії – такими що суперечать практиці Європейського суду з прав людини.
У своїй практиці Європейський суд зазначав, що важливим елементом права засудженого на повагу до його сімейного життя є надання йому державними органами можливості або, за потреби, допомоги у підтриманні зв’язків зі своїми близькими.
Зокрема, встановлені заходи були ще у березні 2022 року, продовжуються понад три місяці, та вірогідно, будуть застосовані на весь час воєнного стану в Україні. При цьому заборона тривалих та короткострокових побачень роз’єднує засуджених з рідними, позбавляє соціальних контактів, призводить до сварок із дружиною чи чоловіком та загрожує повним розривом сімейних стосунків. Якщо такі обмеження продовжаться рік або навіть більше, то наслідки стануть катастрофічними.
Нагадаємо, що у 2020 році під час пандемії вже запроваджувались обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Щойно пережили обмеження пандемії, як встановилися обмеження в зв’язку з воєнним станом.
Пропонуємо родичам засуджених/ув’язнених осіб звертатися до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань та керівництва установ про скасування заборони довготривалих та короткострокових побачень на територіях де не ведуться бойові дії, адже таке побачення під час війни може бути і останнім.
Адреса:
Департамент з питань виконання покарань
Міністерства юстиції України
Юрія Іллєнка, 81, Київ, 04050
Звертаємось до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань та керівництва установ з проханням дозволити довготривалі та короткострокові побаченя на територіях де не ведуться бойові дії.
#правозахист