ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
25 – 26 січня 2022 року моніторингова група у складі членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, Олега Цвілого здійснили моніторинговий візит до ДУ «Божковська виправна колонія (№ 16)» (далі – Божковська ВК №16). Моніторингову групу безперешкодно допустили в установу попередньо провівши температурний скринінґ.
Керівник установи – підполковник внутрішньої служби Бурмас Олег Олексійович.
Колонія розташована в с. Божкове Полтавського району Полтавської області. Установа є виправною колонією мінімального рівня безпеки для чоловіків, які відбувають покарання вперше за нетяжкі злочини.
На день візиту в Божковській ВК № 16 утримувалось 305 осіб, планова наповненість 496 ліжко – місць. За останні пів року до установи прибуло 87 осіб. Таке стрімке наповнення колонії пов’язано з оптимізацією Державної установи «Бердянська виправна колонія (№ 77)» шляхом зміни її рівня безпеки з виправної колонії мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання на виправну колонію максимального рівня безпеки (наказ Мін’юсту від 13.09.2021 No 3235/5 «Про оптимізацію діяльності установи виконання покарань»).
За поточний 2022 рік з установи звільнено 7 осіб, із них 5 осіб умовно-достроково (за 2021 рік звільнено 110 осіб із них 77 осіб умовно-достроково).
За штатним розписом фактична чисельність персоналу установи складає 169 одиниці, штатна чисельність складає 193 одиниці.
Загальна кількість працевлаштованих засуджених 105 осіб, середньомісячний заробіток складає 2 965,22 гривень.
Вартість утримання одного в’язня на день складає 551,36 грн.
На території виправної колонії розташована медична частина № 16 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» в Полтавській області.
В стаціонарі медичної частини на день візиту перебувала на лікуванні 3 особи.
На обліку перебувають 14 ВІЛ-інфікованих особи (приймає АРТ 14 особи), з початку року обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами – 38 осіб. За поточний рік проведено 15 імунологічних обстежень (CD-4), та 14 вірусологічних (вірусне навантаження).
За 2021 рік 2 засуджених померло.
На диспансерному обліку під наглядом лікаря – психіатра перебуває 30 осіб, 2 особи мають інвалідність.
На вірусний гепатит С за останні 6 місяців обстежено 4 особи, з них у 4 засуджених виявлено маркер гепатиту С. На обліку перебуває 18 осіб. Проліковано за останні 6 місяців 4 особи.
Епідемічна ситуація в установі:
З початку 2021 року протестовані швидкими тестами на SARS-CoV-2 – 391 особа, із них 8 позитивних.
323 засуджених надали згоду на проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, із них 323 осіб отримали першу дозу вакцини та 284 особа отримали 2 дози. Щеплення проводяться вакциною AstraZeneca (Covishield, SKBio), CoronaVac/Sinovac Biotech, Moderna..
На час візиту жодна особа з числа засуджених не мали захворювання на COVID-19.
У супроводі першого заступника начальника установи – заступника начальника установи з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи Артеменко Олега Миколайовича монітори відвідали житлову зону, їдальню, клуб.
Найбільша увага була приділена безперешкодному конфіденційному спілкуванню із засудженими. Проведено спілкування з 86 засудженими особами, більшість з яких було переведено з Бердянської виправної колонії №77. В ході конфіденційного спілкування скарг та заяв на неправомірні дії працівників установи та медичного персоналу, у тому числі катування або жорстокого поводження не надходило, навпаки, ті засуджені , що прибули з Бердянської виправної колонії №77 наголосили на тому, що виправні колонії відрізняються одна від одної, зокрема вказували на кращі умови праці та зарплатню, людяне відношення співробітників колонії до в’язнів, доброзичливе спілкування між в’язнями, дозволено виходити курити та розмовляти між собою, що було заборонено у Бердянській виправній колонії №77. Разом з тим, новоприбулі засуджені вказували на поганий сон, що вони досі бояться просипатися, навіть розуміючі, що їм вже нічого не загрожує їх внутрішній стан залишається у тривозі. Всі дякували правозахисникам, журналістам, народним депутатам України та Уповноваженому Верховною Радою України з прав людини за допомогу в відновленні їхніх прав.
Зі слів керівництва колонії з новоприбувшими з Бердянської виправної колонії №77 проводяться бесіди, зокрема засудженим пояснюють, що не потрібно голосно хором вітатися при кожній зустрічі зі співробітниками, достатньо особисто одного разу на день.
За зверненнями родичів засуджених осіб монітори обговорили з керівництвом колонії питання умовно-дострокового звільнення осіб, які прибули з оптимізованої установи. Так, під час оптимізації Бердянської виправної колонії №77, до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області надійшло подання начальника ДУ «Приморська виправна колонія (№ 145)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання засудженої особи. Разом з тим, не дочекавшись розгляду справи у суді зазначена особа вибула для подальшого відбування покарання до ДУ «Божковська виправна колонія (№ 16)». У зв’язку з чим начальник установи звернулась до суду із заявою про залишення без розгляду вказаного подання.
Монітори ознайомили керівництво колонії з ЛИСТОМ-ОРІСНТУВАННЯМ Офісу Генеральної прокуратури до Керівників обласних прокуратур щодо організації нагляду за додержанням законів при застосуванні до засуджених умовно-дострокового звільнення, №20/2/2-311 вих–544 окв – 21 від 10.09.2021 року . Зокрема в п.6 цих рекомендацій зазначено – «Проблематика з переведенням засуджених з інших установ. При переведенні засуджених з установи, яка підлягає закриттю (консервації), в іншу установу або з інших підстав заохочення, отримані засудженим до переведення, як правило, не беруться до уваги при підготовці та розгляді матеріалів особової справи засудженого при застосуванні ст. 81 КК України щодо УДЗ від відбування покарання та / або ст. 82 цього Кодексу щодо заміни невідбутої частини покарання більш м’яким. У висновках часто зазначається інформація про те, що «засуджений не став на шлях виправлення як недостатньо вивчений», а тому адміністрація установи відмовляє засудженому у застосуванні ст. 81 КК України щодо УДЗ від відбування покарання або ст. 82 цього Кодексу щодо заміни невідбутої частини покарання більш м’яким, якщо він перебуває у цій установі менше ніж шість місяців. Зазначене свідчить про формальний підхід до розгляду питання про УДЗ, що потребує від прокурорів відповідного реагування з метою захисту прав засуджених».
ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕНЯ
У приміщеннях відділення № 2 закінчено ремонтні роботи за європейським стандартом. У відділенні замінено освітлення, меблі, підлогу, відремонтуваний санвузол, душові тощо. Також у спальному приміщенні встановлені перегородки які забезпечують право на приватність.
Приміщення відділення № 3 відремонтовані у 2019 році. В приміщенні свіже повітря та чисто, є окремі туалети та душові.
Засуджені у цьому відділенні проживають приблизно по 20 осіб у секції. Також відремонтовані кімнати для зберігання особистих речей засуджених.
У відділенні на стінах розміщені інформаційні стенди та обладнаний куточок з юридичною літературою.
ЇДАЛЬНЯ
Моніторингова група відмічає, що їдальня відремонтована в сучасному стилі, приміщення просторе та чисте. При вході до приміщення їдальні є шафи для верхнього одягу, встановлені нові сучасні рукомийники. Працівники, які працюють на кухні одягнені у білі халати. Встановлено нове кухонне обладнання та засоби вентиляції повітря. У приміщенні їдальні приємний запах їжі.
#правозахист #БВК77 #БВК16 #катівдовідповідальності