Моніторинґовий візит до ДУ “Божковська виправна колонія (№16)”
ЗВІТ
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
28 лютого 2023 року моніторинґова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова та членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України Олега Цвілого та Ганни Скрипки відвідала Державну установу “Божковська виправна колонія (№16)”
Керівник установи – підполковник внутрішньої служби Бурмас Олег Олексійович.
Моніторингову групу супроводжував керівник установи – підполковник внутрішньої служби Бурмас Олег Олексійович та перший заступник начальника установи Артеменко О.О.
Колонія розташована в с. Божкове Полтавського району Полтавської області. Установа є виправною колонією мінімального рівня безпеки для чоловіків, які відбувають покарання вперше за нетяжкі злочини.
На день візиту в Божковській ВК № 16 утримувалось 355 осіб, планова наповненість 496 ліжко – місць. За 2022 рік до установи прибуло 326 осіб.
За поточний 2023 рік з установи звільнено 27 осіб, із них 18 осіб умовно-достроково, за ст. 82 КК України – 1 особа. (за 2022 рік звільнено 180 осіб із них 107 осіб умовно-достроково , за ст. 82 КК України – 4 особи ).
На території установи функціонує 4 відділень СПС.
За штатним розписом фактична чисельність персоналу установи складає 168 одиниці, штатна чисельність складає 193 одиниці.
В установі працює 3 психологи.
Загальна кількість працевлаштованих засуджених 156 осіб, за трудовим договором (контрактом) – 37 осіб, середньомісячний заробіток складає 2754,56 гривень, що нижче за суму на початок 2022 року , який складав – 2 965,22 гривень.
Вартість утримання одного в’язня на день складає 422,98 гривень, що нижче за суму на початок 2022 року , який складав – 551,36 гривень.
В 2022 році 1 засудженому повідомлено про підозру за ст.. 391 Кримінального кодексу України.
На день візиту 8 осіб перебували на лікуванні у стаціонарі медичної частини ЦОЗ ДКВС.
На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 16 засуджених осіб, із них 2 осіб хворіють на ВІЛ-4 стадії, всі 16 осіб приймають АРТ.
До членоушкодження схильні 19 осіб.
На обліку, як злісні порушники режиму утримання перебуває 11 осіб.
Через важку хворобу з установи не звільнено жодної людини протягом 2022–2023 років.
В 2022 році померла одна особа.
За період 2022 – 2023 років – в установі офіційно не зареєстровано жодної скарги від засуджених/ув’язнених.
Інвалідність мають 2 особи 2 групи та 4 особи 3 групи.
В поточному році зафіксовано 3 викликів швидкої допомоги, у 2022 році – 11.
У 2022 році зафіксовано 6 випадки тілесних ушкоджень, із них 5 випадків під час перебування в установі та 1 випадок під час прибуття до установи.
У 2023 році зафіксовано 1 випадок тілесних ушкоджень під час прибуття до установи.
Спецзасоби в поточному році не застосовувалися.
Кількість робочих місць з доступом до мережі Інтернет, для дистанційного навчання – 2.
У 2022 році було проведено 14 тривалих побачень. За поточний -2.
У 2023 році було проведено 75 короткострокових побачень. За поточний рік -2.
Установа не постраждала під час воєнного стану.
В установі є 2 бомбосховища, але під час повітряної тривоги засуджені не виявляють бажання спускатися до укриття. В установі не оповіщають засуджених про повітряну тривогу, сигнал оповіщувач – відсутній.
ДІЛЬНИЦЯ КАРАНТИНУ, ДІАГНОСТИКИ І РОЗПОДІЛУ (КДІР)
На день візиту у дільниці КДіР, за інформацією наданою адміністрацією установи перебувало 11 новоприбулих осіб, які прибули двома етапами 17 та 24 лютого 2023 року. Моніторинговою групою було встановлено грубі порушення пункту 1 пункту 2 пункту 3 розділу І Положення про дільницю карантину, діагностики і розподілу засуджених затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2013 № 2300/5 . А саме, 17.02.2023 року прибуло – 6 осіб, один з яких, на час візиту, за інформацією новоприбулих, знаходився на промисловій зоні, де був залучений до праці у якості помічника зварювальника.
24.02.2023 р. прибуло – 6 осіб, з яких один був безпідставно переведений у відділення СПС, а другий поміщений у ДІЗО у зв’язку з особистою безпекою на підставі ст. 10 КВК України. Разом із тим у приміщеннях дільниці КДіР проводились ремонтні роботи, до яких було залучені засуджені з відділень СПС, зокрема з відділення СПС № 4, засудженим особам адміністрацією установи було організовано цілодобове перебування у дільниці КДіР та забезпечено спальними місцями. Цю інформацію під час конфіденційної бесіди підтвердив і робітник їдальні, який повідомив моніторам, що доправляє їжу у дільницю КДіР 22 особам. Крім того, під час конфіденційного спілкування новоприбулі особи, що перебували у дільниці КДіР повідомили моніторинговій групі, що їх також залучають до праці , а саме до проведення ремонтних робіт у дільниці КДіР по 8 -10 годин на добу. Разом із тим, згідно пункту 1 розділу V наказу Міністерства юстиції України про затвердження Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань від 28.08.2018 № 2823/5 , засуджені, які тримаються у дільниці карантину, діагностики і розподілу, можуть залучатися до робіт з благоустрою лише в межах зазначеної дільниці. Але не більш як на дві години на день, як це передбачено у статті 52 глави 12 Кримінально-виконавчого кодексу України. Крім того, у спальному приміщенні у дільниці КДіР моніторами було зафіксовано ліжка розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує засудженим особистий простір, приватність та можливість належного нагляду за в’язнями з боку персоналу установи. Згідно схеми розміщень спальних місць засуджених спальному приміщенні дільниці КДіР у приміщенні 20 ліжко-місць. У зв’язку з незабезпеченістю усіх засуджених тумбочками, деякі засуджені вимушені тримати речі під ліжком. Згідно графіку чергувань засуджених дільниці КДіР на період карантину з 24 лютого по 10 березня 2023 року чергування у дільниці КДіР проводить шість засуджених осіб.
ЖИЛІ ПРИМІЩЕННЯ
На території виправної установи розташовано 5 відділення СПС із них одне відділення законсервоване.
У приміщення відділення № 2 закінчено ремонтні роботи за європейським стандартом. У відділенні замінено освітлення, меблі, підлогу, відремонтуваний санвузол, душові тощо. Також у спальному приміщенні встановлені перегородки які забезпечують право на приватність.
Приміщення відділення № 3 відремонтовані у 2019 році. В приміщенні чисто, є окремі туалети та душові. Разом з тим, на відміну від відділення №2, у відділенні ліжка розташовані впритул один до одного, чим не дотримано право на приватність.
В житловому приміщенні монітори помітили засудженого, який їв на своєму ліжку, при цьому ліжко було без матраца та постільної білизни. Під час спілкування з засудженим, він пояснив, що йому так зручніше, що виглядає досить дивним явищем. Як з’ясувалось дана особа з розладами психіки.
Також відремонтовані кімнати для зберігання особистих речей засуджених та санвузол.
Засуджені у цьому відділенні проживають приблизно по 20 осіб у кожній кімнаті.
Відділення №1 та №4 потребують ремонтних робіт, ліжка розташовані впритул одне до одного, що порушує право на приватність.
Під час моніторингового візиту співробітники установ передавали один іншому інформацію куди направляються монітори, тому при вході у житлові відділення всіх засуджених поміщали в кімнату відпочинку, де вони начебто дивились телевізор. В одному з відділень, в кімнаті знаходилось близько 60 осіб, всі стояли впритул один до одного, всі засуджені одягнуті по формі.
Також, під час візиту монітори не помітили жодного засудженого який би сидів чи лежав на ліжку у денний час.
Так, під час огляду спальних приміщень відділення СПС моніторами було помічено, що всі ліжка однаково охайно заправлені, а всі засуджені вишукані у приміщенні ПВР або продовжують виконувати ремонтні роботи. Дані факти свідчать про те, що засудженим забороняється у денний час сідати або лягати на ліжко.
В деяких відділеннях СПС відсутні баки з питною водою.
В жилих приміщеннях моніторами зафіксована температура на позначці від 8 до 12 °C, що грубо порушує норми передбачені ч.1 главою XXII «Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань» – для засуджених створюються необхідні житлово-побутові умови. У холодну пору року температура в жилих приміщеннях установ виконання покарань підтримується на рівні не нижче плюс 18 ° С
ЛАЗНЕ-ПРАЛЬНИЙ КОМБІНАТ
Банно-пральний комбінат потребує ремонтних робіт. Встановлено 10 місць для купання. Засуджені мають змогу митися 1 раз на тиждень.
Температура повітря в лазні становила 11 ° С.
В лазні є куточок фельдшера.
Душові кабінки відділені одна від одної перегородками.
Для прання встановлено 2 пральні машинки.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
В.о. завідувача медичної частини № 16 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Полтавській області (далі – медична частина) – Тетяна Рененберг.
Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади:
Завідувач медичної частини лікар – 1ст; Лікар-психіатр – 0,25 ст; Лікар-рентгенолог – 0,5 ст; Лікар-стоматолог – 0,5 ст; Фельдшер – 4,5 ст; Сестра медична – 0,5 ст; Сестра медична зі стоматології – 0,5 ст; Лаборант – 0,5 ст; Рентгенолаборант – 0,5 ст; Асистент фармацевта – 0,5 ст; Молодша медична сестра – 0,5 ст;
Вакантною на день візиту залишалась посада лікаря загальної практики ( сімейного лікаря) – 1 ст. Разом із тим, з 01.03.2023 за наказом №17/к-тр від 28.02.2023 р. прийнято на посаду лікаря загальної практики сімейного лікаря (ставка-1) медичної частини №16 Фалька Володимира Петровича.
Штатним розкладом не передбачено: лікар – інфекціоніст, лікар – епідеміолог.
На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 16 засуджених осіб, всі 16 осіб приймають АРТ. Двоє осіб хворіють на ВІЛ-4 стадії, що є підставою для представлення в суди матеріалів про звільнення засуджених від дальшого відбуття покарання відповідно до п.2.2 глави 2 «Переліку захворювань, які є підставою для представлення в суди матеріалів про звільнення засуджених від дальшого відбуття покарання» (далі – Перелік). Разом з тим, згідно наданої статистики, а також на запитання моніторів до медичного працівника, чи є в установі особи які підлягають звільненню у зв’язку з хворобою, отримали відповідь, що таких осіб немає.
Стаціонар лікарні, в порушення вимог «Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах», затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 No 280/5 не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб які перебувають на лікуванні. У зв’язку з чим особи, які перебувають на стаціонарі одягнені в щоденний одяг та не маютьзмінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан заклад охорони здоров’я.
Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю).
В порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 i «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення» в установі не створено умов щодо утримання осіб з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо). Разом з тим в установі диспансерний нагляд здійснюється за 6 особами , які мають інвалідність, серед яких II групи – 2 особи; III групи – 4 особи.
Неналежне ведення медичної документації:
На день візиту в медичній частині був відсутній журнал тілесних ушкоджень. Як пояснила в.о. завідувача медичної частини журнал забрали оперативні співробітники установи, що є грубим порушенням ведення та зберігання медичної документації.
На наступний день, в.о. завідувача медичної частини повідомила, що журнал тілесних ушкоджень знайшовся, та надіслала його фотокопію, що не надає змоги моніторам перевірити (вивчити характер та причини таких ушкоджень) та оформлену належним чином відповідну документацію.
На прохання моніторам надали одну з карток 025/о в якій було зафіксоване тілесне ушкодження, під час ознайомлення із медичною документацією, моніторинговою групою було зафіксовано неналежне фіксування тілесних ушкоджень у засуджених медичним персоналом. А саме, в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки про таке ушкодження з зазначенням відомостей (письмова заява, усне або письмове пояснення засудженого, що стосуються обставин отримання тілесних ушкоджень (дата, час, місце отримання, способи заподіяння ушкоджень, відомості про особу (осіб), яка (які), на думку засудженого, їх заподіяла(ли)), а також інші відомості щодо отримання тілесних ушкоджень); вичерпний опис медичних показників, що характеризують стан здоров’я засудженого, характер ушкоджень, їх розміри та розташування; припущення медичного працівника з огляду на відомості, надані засудженим, та медичні показники, а також обґрунтування їх співвідношення. Крім того відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
В порушення п.6 глави 3 розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі», затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572 відсутній журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду в ДУ “Божковська виправна колонія (№16)”,що свідчить про неналежне проведення профілактичних оглядів.
Згідно Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі – Засуджені, які працюють на об’єктах харчування (крім робіт, пов’язаних з посадами продавців, завідувачів продовольчих та речових складів, комірників) та переробної промисловості, у будинках дитини, закладах загальної середньої освіти, підрозділах з професійної підготовки у спеціальних виховних колоніях, медичних частинах (фельдшерських пунктах) та лікарняних закладах ДКВС (крім робіт, пов’язаних із наданням медичної допомоги), пральнях, лазнях, кімнатах для тривалих побачень, гуртожитках, клубах, на об’єктах водозабезпечення та каналізації, дільницях розведення і вирощування тварин, проходять обов’язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам (далі Порядок) порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок”. На кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації № 1-ОМК “Особиста медична книжка”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за № 662/23194. Так, в порушення п.12 Порядку проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок моніторингова група зафіксувала відсутність результатів обстеження, що проводяться лікарями-спеціалістами (у тому числі лабораторних, клінічних та інших досліджень), та обов’язково заносяться до особистої медичної книжки у засуджених в ДУ «Божковська виправна колонія (№16)». Крім того в медичних книжках виявлено наявність однакових підписів лікарів, наприклад підпис лікаря терапевта, лікаря дерматолога та лікаря флюрогрофа ідеінтичний.
Приміщення медичної частини практично не опалюється, температура повітря в приміщеннях не перевищує 15° С.
Відповідно вимог пункту 7 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1440 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році» НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально- виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення.
Проте, через відсутність у засуджених осіб укладеної декларації з лікарем первинної медичної допомоги вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
Під час перевірки було встановлено, що у лікарні відсутній договір на утилізацію медичних відходів, що утворюються внаслідок медичного обслуговування в’язнів медичної частини № 16 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Полтавській області.
Приміщення медичної частини складається з двох поверхів, де на першому розташовані медичні кабінети, а на другому 4 стаціонарні палати для соматичних хворих та 3 інфекційні ізолятори , які розраховані на 10 ліжко- місць. Разом із тим в порушення пункту 2.37 глави 2 розділу IIІ Загальні вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні моніторинговою групою було зафіксовано замикання дверей на шляхах евакуації та евакуаційних виходах. А саме встановлення у сходових клітках та замикання залізних дверей, які перешкоджають вільній евакуації людей. На прохання відкрити двері з метою огляду стаціонару, який знаходиться на другому поверсі будівлі, медичний персонал відповів, що ключі знаходяться у співробітників установи. Так, моніторинговій групі прийшлось чекати більше десяти хвилин, поки співробітники відчинили двері і монітори зможуть піднятися на другий поверх, де у стаціонарі перебувають засуджені.
На здивування моніторів під час входу в стаціонарне відділення пролунала гучна команда днювального “Струнко!”. В коридорі монітори побачили вишикуваних хворих засуджених разом з іншими днювальними які там проживають.
Диспансерний нагляд у медичної частини № 16 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Полтавській області здійснюється за 30 особами з розладами психіки. В 2022 році 7 осіб були направлені до спецалізованої психіатричної лікарні ЦОЗ ДКВС, в поточному році 1 особа. Разом із тим, в порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 – в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених які становлять небезпеку для оточення.
У холі медичної частини встановлені камери відеоспостереження, натомість, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року № 2025/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за № 766/32218) не передбачено встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини.
Крім того, для виконання непередбачених кримінально-виконавчим законодавством завдань, до роботи медичної частини залучені днювальні яким адміністрацією установи та керівництвом медичної частини № 16 було організовано цілодобове перебування у медичній частині та забезпечено спальними місцями у палаті для стаціонарних хворих із хворим засудженим, який отримував лікування. Разом із тим, згідно пункту 2 розділу XVII наказу Міністерства юстиції України про затвердження Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань від 28.08.2018 № 2823/5 забороняється використовувати працю засуджених на роботах, пов’язаних з наданням медичної допомоги. Також, моніторинговою групою було встановлено, що дані засуджені були залучені до роботи у медичній частині на безоплатній основі.
ДІЗО
На день візиту в ДІЗО утримувалось 2 особи на загальних підставах, із них:.
Один з засуджених прибув останнім етапом 24.02.2023 року, та звернувся до керівництва з заявою про забезпечення йому безпеки на підставі ст..10 КВК України.
Інший засуджений на протязі року утримується в камері ДІЗО на загальних підставах, з пояснень керівника установи стало відомо, що засуджений вчинив кримінальне правопорушення під час відбування покарання, але запобіжний захід не йому обирався, тому засудженого не можуть перевести до дільниці СІЗО. Отже засуджений, замість утримання в дільниці СІЗО, утримується в одиночній камері ДІЗО на протязі року.
В приміщенні ДІЗО частково проводяться ремонтні роботи. Разом з тим, деякі камери, лазня ДІЗО перебувають у занедбаному стані.
В медичному кабінеті відсутні двері.
Відторгнуті загалом
За інформацією наданою адміністрацію в установі перебуває 14 осіб, які відносяться до категорії відторгнутих загалом. Харчуються окремо , свої столи, користуються окремим посудом.
ЇДАЛЬНЯ та КУХНЯ
Моніторингова група відмічає, що їдальня відремонтована в сучасному стилі, приміщення просторе та чисте. При вході до приміщення їдальні є шафи для верхнього одягу, встановлені нові сучасні рукомийники. Працівники, які працюють на кухні одягнені у білі халати. Встановлено нове кухонне обладнання та засоби вентиляції повітря. У приміщенні їдальні приємний запах їжі.
Разом з тим, у приміщенні кухні монітори помітили особу яка мила посуд, під час спілкування з’ясувалось, що особа офіційно не працевлаштована та не має медичної картки.
В холодильнику не дотримані правила продуктового сусідства, зокрема м’ясо та риба зберігаються разом.
ВИРОБНИЦТВО
Засуджені в колонії залучаються до робіт з пошиття текстильних виробів.
На момент візиту засуджені працювали в цеху.
Зі слів керівництва установи засуджені працюють за Цивільно-правовими договорами, разом з тим, засуджені не змогли однозначно відповісти на запитання яку заробітну плату вони отримують.
ЗВ’ЯЗОК з зовнішнім світом
Не зважаючи на те, що у 2020 році засудженим дозволили мати при собі планшетний комп’ютер без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SIM-карт з програмно заблокованими камерами, зарядний пристрій до нього (1 шт.) та дротові навушники без мікрофона (1 шт.) – засуджені не користується послугою.
Зі слів керівника установи жоден з засуджених або їх родичі не мають можливості купити планшетний комп’ютер. Разом з тим, поспілкувавшись з засудженими монітори з’ясували, що досить велика кількість засуджених мають можливість мати планшетний комп’ютер.
Отже, такий стан речей свідчить про можливу негласну заборону мати засудженим планшетний комп’ютер, про що вони прямо побоялись сказати.
У 2022 році було проведено 14 тривалих побачень. За поточний -2.
У 2023 році було проведено 75 короткострокових побачень. За поточний рік -2.
В установі обладнано дві кімнати для тривалих побачень типу люкс.
Візит відбувся в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.